X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
German Death Camps

Adolf Eichmann – koordynator Ostatecznego Rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 14:00
Adolf Eichmann, 1942
Adolf Eichmann, 1942Foto: Wikipedia/CC BY-SA 3.0

1906 – 1962. Główny koordynator i wykonawca planu Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej. Członek NSDAP i SS.
Prześladował Żydów jeszcze przed II wojną światową. Odpowiedzialny za wysyłkę niemieckich i austriackich Żydów do Dachau i masowe deportacje. Brał udział w konferencji w Wannsee, na której podjęto decyzję o Ostatecznym Rozwiązaniu Kwestii Żydowskiej.

Eichmann, jako szef wydziału żydowskiego w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy, ponosił odpowiedzialność za zaplanowanie i koordynowanie zagłady milionów Żydów w czasie II wojny światowej.

Po klęsce III Rzeszy uciekł z amerykańskiego obozu dla jeńców i schronił się w Argentynie. Poczuł się tam bezpieczny i po dwóch latach sprowadził żonę oraz synów. W marcu 1960 roku agenci Mossadu porwali Eichmanna i przetransportowali do Izraela.

Adolf Eichmann został powieszony na podstawie wyroku izraelskiego sądu, który uznał go za winnego zbrodni wojennych podczas II wojny światowej. Wyrok śmierci dla Adolfa Eichmanna był jedynym takim wyrokiem wydanym przez sąd w Izraelu.