X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
German Death Camps

Werner von Braun – nazista, który wysłał człowieka na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 11:00
Werner von Braun, Peenemnde, 21. 03.1941
Werner von Braun, Peenemünde, 21. 03.1941Foto: Wikimedia Commons Bundesarchiv CC 3.0

1912-1977. Niemiecki uczony, jeden z czołowych konstruktorów rakiet. Od 1936 roku członek NSDAP i kierownik ośrodka badań nad bronią rakietową w Peenemünde, gdzie pracował nad pociskami V-2. Od 1940 roku członek SS.

Współodpowiedzialny za śmierć 20 tys. więźniów obozu koncentracyjnego Mittelbau-Dora, do którego przeniesiono produkcję V-2. Z zeznań ocalonych wynika, że von Braun kazał chłostać więźniów i zawsze oglądał ich egzekucje.

Po wojnie przechwycony przez amerykańskie służby specjalne w ramach operacji "Spinacz" Pracował nad amerykańskim programem rakietowym. Później został dyrektorem Centrum Lotów Kosmicznych im. Marshalla w Alabamie. Twórca rakiety Saturn V, która umożliwiła człowiekowi lądowanie na Księżycu.

Byli więźniowie obozu Mittelbau-Dora rozpoznali w nim prześladowcę na początku lat siedemdziesiątych. Mimo oskarżeń, nigdy nie stanął przed wymiarem sprawiedliwości. Zmarł w 1977 roku.