X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
German Death Camps

Reinhard Heydrich – autor Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 10:00
Reinhard Heydrich, 1.01.1940
Reinhard Heydrich, 1.01.1940Foto: CC BY-SA 3.0 de

1904-1942. Od 1931 roku członek NSDAP i SS, gdzie zrobił oszałamiającą karierę. Błyskawicznie stał się prawą ręką Heinricha Himmlera.

Heydrich fanatycznie nienawidził narodu żydowskiego. Początkowo popierał emigrację Żydów z terenów okupowanych przez nazistów, ale ostatecznie uznał, że "kwestia żydowska" wymaga "rozwiązania terytorialnego". W 1941 roku otrzymał od Himmlera polecenie opracowania "pełnego rozwiązania kwestii żydowskiej w niemieckiej strefie wpływów w Europie". To wyznaczyło granicę między żywiołowymi pogromami a systematycznym ludobójstwem.

"Ostateczne Rozwiązanie Kwestii Żydowskiej" dotyczyło około jedenastu milionów Żydów, którzy mieli być skierowani "do prac" na wschodzie. W rzeczywistości był to wyrok śmierci. Heydrich zorganizował specjalną naradę w celu skoordynowania działań wielu ministerstw i urzędów III Rzeszy. Spotkanie odbyło się 20 stycznia 1942 w willi przy Großer Wannsee 56/58 w Berlinie.

Uczestnicy konferencji w Wannsee nie mieli podejmować żadnych decyzji. Ich rolą było omówienie tego, jak zrealizować rozkazy. Heydrich spotkał się z akceptacją swojej koncepcji.

Po tym, jak zmarł 4 czerwca 1942 od ran odniesionych w zamachu w Czechach, naziści w "hołdzie" dla niego, systematyczne mordowanie Żydów nazwali Operacją Reinhard.