X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
German Death Camps

Norweskie "nieprecyzyjne" sformułowania

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 10:30
Avisa-Sr-Trndelag, 16.08.2015
"Avisa-Sør-Trøndelag", 16.08.2015Foto: ScanPress.net

Norweska Rada Etyki Mediów zaakceptowała jako dopuszczalne używanie określenia "polskie obozy koncentracyjne". Rozstrzygnięcie to dotyczyło recenzji filmu "Lektor", która ukazała się w sierpniu 2015 roku w gazecie "Avisa Sor-Trondelag". Autorka artykułu opisując życie głównej bohaterki filmu, użyła określenia "polski obóz koncentracyjny".

Polonijny portal ScanPress.net oraz ambasada RP w Oslo stanowczo przeciw temu zaprotestowały, domagając się publikacji sprostowania. 18 sierpnia gazeta opublikował oświadczenie, w którym redakcja przeprosiła za "nieprecyzyjne" sformułowanie. ScanPress.net uznał, że sprostowanie było "zdawkowe i nie sprawiało wrażenia zrozumienia wagi popełnionego błędu" i zaskarżył redakcję "Avisa Sor-Trondelag" do norweskiej Rady Etyki Mediów. Ta odrzuciła skargę, ale po odwołaniu zajęła się nią ponownie i stwierdziła, że gazeta nie naruszyła zasad dziennikarskich.

Według Rady wyrażenie "polski obóz koncentracyjny" wskazuje jedynie, że znajduje się on na terenie Polski, a nie oznacza, że był zorganizowany i zarządzany przez Polaków. W uzasadnieniu Rada stwierdziła, że dawne niemieckie obozy w Norwegii są również określane jako "norweskie".

Tej interpretacji nie przyjął ani składający skargę polonijny portal, ani polski MSZ. Minister Witold Waszczykowski przypomniał, że istnieje definicja obozów koncentracyjnych przyjęta przez UNESCO: "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady".