more_horiz
German Death Camps

Bawarski dziennik "Mittelbayerische Zeitung" użył zwrotu "polski obóz zagłady"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 09:36
Wczoraj dziennik "Mittelbayerische Zeitung" użył nieprawdziwego określenia "polski obóz zagłady w Sobiborze" w jednym z artykułów na swojej stronie internetowej. Informację jako pierwsza podała Informacyjna Agencja Radiowa. 
Fragment artykułu ze strony www.mittelbayerische.de
Fragment artykułu ze strony www.mittelbayerische.deFoto: www.mittelbayerische.de

Artykuł dotyczy przedstawienia musicalu "Kabaret", którego premiera odbyła się niedawno w Ratyzbonie. Autor recenzji pisze, że fundatorem teatru, na któreg odeskach odbyło się przedstawienie, był żydowski kupiec Simon Oberdorfer, który "został zamordowany w kwietniu 1943 roku w polskim obozie zagłady w Sobiborze".

Niedawna nowelizacja ustawy o IPN penalizuje zwrot "polskie obozy zagłady". Na razie użycie tych słów w "Mittelbayerische Zeitung" nie spotkało się z reakcją polskich władz. Ustawa o IPN ma być przedmiotem poniedziałkowego spotkania kanclerz Angeli Merkel z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie.  

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>

44 zawiadomienia

"Do Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu wpłynęły 44 zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa 55a ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej" - podała w czwartek "Rzeczpospolita". O dalszych losach każdego z zawiadomień zdecydują prokuratorzy, którzy dostaną konkretne sprawy. "Lada dzień" mają one zostać przesłane oddziałowym komisjom. 

Jak podaje dziennik, zawiadomienia - najczęściej o obraźliwych wypowiedziach - przesłano głównie pocztą elektroniczną. Kilka z nich dotyczy określeń, które padły w filmach. Na liście znalazły się m.in. produkcja BBC "Auschwitz - fabryka śmierci". To serial, który powstał, aby upamiętnić 60. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Pojawia się w nim określenie "polskie getto żydowskie"

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem