more_horiz
PR24 Portal

KE: odstrzał dzików to właściwy sposób walki z ASF

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 13:00
- Masowy odstrzał dzików w Polsce jest właściwym sposobem walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) – powiedziało źródło w Komisji Europejskiej zapytane o plany polskiego rządu dotyczące odstrzału tych zwierząt.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Randy van Domselaar

 - W Polsce zidentyfikowano kilka tysięcy przypadków ASF. Jednocześnie Polska jest bardzo dużym producentem trzody chlewnej i ASF jest zagrożeniem dla tej produkcji. Oczywiście to nie jest tak, że KE popiera zabijanie zwierząt, ale przy takiej liczbie przypadków odstrzał może być rozwiązaniem problemu – podało zajmujące się sprawą źródło w KE.

Dodało, że zdaniem KE Polska podchodzi do tej sprawy właściwie oraz że Komisja jest w tej sprawie w kontakcie z polskimi władzami.

Minister przypomina o przestrzeganiu zasad

W piątek minister środowiska Henryk Kowalczyk skierował pismo do Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasów Państwowych, w którym rekomenduje, by myśliwi nie strzelali do ciężarnych loch oraz loch prowadzących młode - wynika z informacji zamieszczonej na Twitterze resortu. 

- W związku z niewłaściwą interpretacją pisma z 21 listopada 2018 roku, jakie skierowała do panów pani Małgorzata Golińska sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, w którym znajdowała się prośba o intensyfikację odstrzału dzików, w tym loch zanim przystąpią do rozrodu, zwracam uwagę na fakt, że pismo nie nakazywało strzelania do ciężarnych loch - podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk w piśmie skierowanym do Łowczego Krajowego Piotra Jenocha oraz dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego.

- Jednocześnie rekomenduję wszystkim myśliwym wstrzymywanie się od dokonywania odstrzału prośnych oraz prowadzących młodych loch" - dodał minister. Kowalczyk przypomniał ponadto, o "bezwzględnym" przestrzeganiu zasad bioasekuracji podczas wykonywania polowania.

kad/tjak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister środowiska: odstrzał dzików pomoże zwalczyć ASF

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 16:02
- Dzik to główny odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się ASF. Podjęcie działań w ramach redukcji populacji jest konieczne - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska.
rozwiń zwiń