Jarosław Gowin: za nami trzy lata rządów Zjednoczonej Prawicy, trzy lata dobre dla Polski

- Wiemy, że popełniamy błędy, że musimy wystrzegać się arogancji i chciwości, że potrzebujemy świeżych impulsów, mądrych korekt i nowej wizji programowej. Warunkiem dalszych zwycięstw jest jedność - mówił lider Porozumienia Jarosław Gowin. - Program Zjednoczonej Prawicy zaprezentujemy za kilka tygodni - dodał.

2019-01-13, 13:20

Jarosław Gowin: za nami trzy lata rządów Zjednoczonej Prawicy, trzy lata dobre dla Polski

Posłuchaj

Jarosław Gowin podczas konwencji Porozumienia (PR24)
+
Dodaj do playlisty

W niedzielę w Krakowie odbyła się I Konwencja Krajowa Porozumienia, podczas której zaprezentowano propozycje programowe ugrupowania.

Powiązany Artykuł

pap_bielan1200.jpg
Adam Bielan: to będzie najważniejszy rok w polskiej polityce od wielu lat

"Jedność jest warunkiem dalszych zwycięstw"

- Za nami trzy lata rządów Zjednoczonej Prawicy, trzy lata dobre dla Polski - podkreślił w swoim wystąpieniu Gowin. Jak ocenił, te "trzy lata wymagają uczciwego bilansu". - Rekordowe w Unii Europejskiej tempo wzrostu gospodarczego, rekordowo niskie po 1989 roku bezrobocie, rekordowo niski deficyt budżetowy, rekordowo wysokie poczucie zadowolenia Polaków z życia i rekordowo wysokie poczucie bezpieczeństwa - mówił wicepremier, lider Porozumienia.

Według niego te wszystkie rekordy są przede wszystkim zasługą milionów Polaków, którym podziękował za zaufanie wyrażone w wyborach w 2015 r. Gowin wskazał, że przeprowadzone reformy nie byłyby możliwe, gdyby nie rząd Zjednoczonej Prawicy - PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski.

Oświadczył, że obóz rządzący nie triumfuje. - Wiemy, że popełniamy błędy, że musimy wystrzegać się arogancji i chciwości, że potrzebujemy świeżych impulsów, w niektórych obszarach mądrych korekt, że potrzebujemy nowej wizji programowej - powiedział wicepremier. Zaznaczył, że to będzie wspólna wizja programowa Zjednoczonej Prawicy, która - jak zapowiedział - zostanie zaprezentowana "za kilka tygodni". - Pewnie będziemy ją przedstawiać sukcesywnie - dodał.

REKLAMA

Gowin zaznaczył, że "wielkim atutem" obozu rządzącego jest jego jedność. - Zarazem ta jedność jest warunkiem dalszych zwycięstw - powiedział lider Porozumienia.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Porozumienie) również mówił, że jedność Zjednoczonej Prawicy jest "bardzo ważna" m.in. przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i polskiego.

Zaznaczył, że wybory do PE będą istotne, bo Polska będzie "współdecydować o losach całego kontynentu europejskiego i losach UE". - One będą również bardzo ważne dlatego, że wpłyną na kampanię do jeszcze ważniejszych dla przyszłości Polski wyborów - do Sejmu i Senatu - mówił Bielan. Zaapelował do działaczy Porozumienia, aby "nie ustawali w wysiłkach".

"Wierzę, że propozycje Porozumienia będą na sztandarach Zjednoczonej Prawicy"

Gowin podkreślił podczas wystąpienia na konwencji swojego ugrupowania, że Zjednoczona Prawica dąży do kolejnych zwycięstw nie dla siebie, lecz dla Polski, "dlatego że Polska zasługuje na mądry rząd, Polska zasługuje na ludzi, którzy politykę traktują w kategoriach służby".

Według niego droga do tych zwycięstw prowadzi przez jedność. - Ale równocześnie siłą naszego obozu jest wewnętrzny pluralizm. I dzisiaj wraz z koleżankami i kolegami z Porozumienia chcę przedstawić propozycje, które zostaną umieszczone na sztandarach całej Zjednoczonej Prawicy i przekonają do nas nowe grupy wyborców - przede wszystkim wyborców z dużych, średnich i małych miast, bo to w miastach tkwi energia, którą chcemy wyzwolić - podkreślił Gowin.

REKLAMA



- Łączy nas coś najważniejszego. Zrozumienie idei wspólnego działania i wspólne umiłowanie wolności, która w swoim centrum stawia polskie rodziny, nasze małe ojczyzny, stawia Polskę jako wielkie wspólne zobowiązania i stawia zjednoczoną Europę jako ambitny historyczny projekt, który jako obóz Zjednoczonej Prawicy chcemy współtworzyć - powiedział wicepremier.

"Wolność to przede wszystkim znoszenie barier"

Odnosząc się do miejsca, w którym konwencja się odbywa Gowin zaznaczył, iż "Kraków to miasto wierne polskiej tradycji, ale równocześnie otwarte na nowe idee, miasto, którego rozwój był możliwy dzięki porozumieniu różnych grup społecznych, różnych środowisk i różnych nacji, które w Polsce odnajdywały swój dom". - Kraków kojarzy się nam wszystkim z tym wielkim dziedzictwem Polski Jagiellonów (...) to była Polska wielu narodów, wielu religii, wielu kultur, ale jednocześnie Polska dumna z tego, jakie są jej tradycje, Polska przywiązana do wzorów, wartości przekazanych przez naszych przodków - zaznaczył lider Porozumienia podczas przemówienia na początku konwencji.



- Chcę powiedzieć, że tą ideą Polski jagiellońskiej chcielibyśmy zainspirować całą Europę. Te wartości, których symbolem jest Kraków wpisują się w rozwój Polski - Polski przywiązanej do chrześcijańskich wartości i dumnej ze swojej historii, ale zarazem Polski świadomej globalizacji i współczesnych wyzwań - mówił. Dodał, że "mamy wizję Polski zaangażowanej w partnerski dialog wewnątrz Unii Europejskiej".

Jak ponadto zaznaczył Gowin, "wolność to przede wszystkim znoszenie barier, barier nadmiernej biurokracji; wolność to ułatwienia w działalności gospodarczej, to nowa przestrzeń dla innowacji, to szersza autonomia uczelni i instytutów naukowych; wolność to wreszcie uwolnienie polskich przedsiębiorców, którzy tworzą energię małych, średnich i dużych miast".

"Pora uwolnić energię miast"

Zwracając się do uczestników konwencji powiedział, że "spotkaliśmy się tutaj po to, żeby głośno powiedzieć: pora uwolnić energię miast".

Wicepremier dodał, że "Kraków to symbol wolności, ale to także smutny symbol, bo wielu Polakom kojarzy się z wszechobecnym smogiem". - To jeden z wielu problemów polskiego środowiska i polskiej energetyki. Skala tego problemu jest powszechnie znana, jednak potencjał zmiany nie jest wykorzystywany w pełni - ocenił. Powiedział, że chciałby, aby "w Krakowie dzieci mogły uczyć się najpierw legendy o Smoku Wawelskim, a dopiero potem uczyć się tego, jak unikać smogu". - Ale musimy jeszcze trochę zadziałać, żeby nasze dzieci myślały o smoku, a nie o smogu - wskazał.

REKLAMA

"Zbudowaliśmy w UE koalicję nowych państw"

Gowin podczas konwencji Porozumienia zaznaczył, że w czasie swojej kariery jako ministra może mówić o osiągnięciach i porażkach.

Przekonywał, że gdy władzę obejmował rząd Zjednoczonej Prawicy, to Polska w sferze nauki była "na szarym końcu w UE", m.in. w kwestii wykorzystania funduszy unijnych na badania. Według Gowina działo się tak dlatego, że warunki współdziałania i konkurencji polskich naukowców w UE wynegocjowane zostały źle przez poprzedników.

- Ta sytuacja zmieniła się dzięki rządom Beaty Szydło i premiera Matusza Morawieckiego. Zbudowaliśmy w UE koalicję nowych państw (...) i okazało się, że ta koalicja potrafi działać skutecznie - powiedział Gowin. - Umiemy zawiązywać sojusze, umiemy też się porozumiewać z tymi, którzy decydują o kształcie UE - dodał. Przekonywał, że poprawę przyniosła przyjęta w październiku ub. r. tzw. konstytucja dla nauki. Jak ocenił, ta poprawa pokazuje, że "można być podmiotowym w Europie". - I taka jest koncepcja PiS, koncepcja Porozumienia, koncepcja całej Zjednoczonej Prawicy - mówił.

"Polska weźmie na siebie rolę strażnika wolności gospodarczej w Europie"

Polityk mówił też o "porażce Polski i całej Europy". - Kilka lat temu kiedy pełniłem urząd ministra sprawiedliwości, odpowiadałem także za deregulację, wzorowałem się także na rozwiązaniach sprawdzonych przede wszystkim na krajach anglosaskich i moimi działaniami zainteresował się ówczesny premier Wielkiej Brytanii David Cameron - mówił Gowin.

Przekonywał, że ówczesny premier Wielkiej Brytanii "dwa razy wysyłał swoich wysłanników, którzy prosili go, by przekonał ówczesnego premiera Polski, by Wielka Brytania i Polska stworzyły taki tandem na rzecz wolności, tandem powstrzymujący rozrost biurokracji, powstrzymujący przerost ingerencji instytucji brukselskich w sprawy państw członkowskich".



- Pamiętamy, kto był wtedy premierem i muszę wam powiedzieć, że on nie był tym projektem zainteresowany i szkoda, bo myślę, że gdyby ten tandem powstał, to Wielka Brytania byłaby nadal częścią UE, Unia byłaby silniejsza, a Polska miałaby silnego sojusznika w postaci Wielkiej Brytanii - przekonywał Gowin.

- Skoro Brytyjczycy za chwilę opuszczą UE, to chcę jasno zadeklarować, że to Polska pod rządami Zjednoczonej Prawicy weźmie na siebie rolę strażnika wolności gospodarczej w zjednoczonej Europie - zadeklarował.

"Apelujemy o porozumienie dla Polski, które uwolni energię Polaków - to jest nasz cel"

Gowin w otwierającym spotkanie wystąpieniu podkreślił, że najważniejszymi celami jego ugrupowania, działającego w ramach Zjednoczonej Prawicy, będzie uwolnienie energii Polaków, tak jak kiedyś apelował o "Godzinę dla Polski".

Podkreślił, że wszystkie inspiracje programowe, które zostaną zaprezentowane podczas konwencji, to dopiero początek dalszych prac nad porozumieniem dla Polski.

- Do tych prac wszystkich państwa tu na tej sali, ale też poza tą salą serdecznie zapraszam - niezależnie od różnic programowych, niezależnie od sympatii politycznych, niezależnie od tego, jak oceniacie dotychczasową działalność Porozumienia - apelował.

- To jest taki czas, kiedy potrzebujemy powrotu do idei, która legła u podstaw naszej partii - Godzinę dla Polski - godzina w tygodniu bezinteresownie przeznaczona, żeby poddawać refleksji główne polskie problemy i żeby działać dla Polski - powiedział wicepremier.

REKLAMA

fc/mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej