more_horiz
PR24 Portal

Jest wyrok ws. niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G. Chodzi o obrazę Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 13:40
Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał Hansa G. - działającego w Polsce niemieckiego przedsiębiorcę - za winnego szerzeniu mowy nienawiści wobec Polaków. Hans G. ma wyrazić "głęboki żal za stosowaną retorykę nienawiści do narodu polskiego" oraz zapłacić 50 tys. zł tytułem zadośćuczynienia.
Audio
  • Wyrok ws. Natalii Nitek-Płażyńskiej przeciwko Hansowi G. (IAR)
Proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy
Proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmyFoto: PAP/Adam Warżawa

Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał w poniedziałek Hansa G. - działającego w Polsce niemieckiego przedsiębiorcę - za winnego mowy nienawiści wobec Polaków. Sąd nakazał G. przeprosić powódkę. Mężczyzna ma też wpłacić 50 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. 

Zgodnie z decyzją ogłoszoną przez sędziego Piotra Kowalskiego, przedsiębiorca ma złożyć oświadczenie następującej treści: "Ja, Hans G. (w tym miejscu pojawia się pełne nazwisko mężczyzny), poczuwam się do winy za wypowiedziane słowa i zachowania obrażające godność i dumę narodową Natalii Nitek-Płażyńskiej oraz wszystkich Polaków. Wyrażam głęboki żal za stosowaną przeze mnie retorykę nienawiści do narodu polskiego, która jest niedopuszczalna i którą naruszyłem dobra osobiste Natalii Nitek-Płażyńskiej. Mam świadomość, iż losy naszych narodów opierają się na trudnej historii i dlatego relacje polsko-niemieckie wymagają odpowiedniej delikatności i poczucia odpowiedzialności. Pragnę wobec powyższego skierować przeprosiny do Natalii Nitek-Płażyńskiej zapewniając, że wypowiedziane przeze mnie słowa nie odzwierciedlają moich prawdziwych poglądów". 

Proces cywilny o naruszenie dóbr osobistych wytoczyła niemieckiemu przedsiębiorcy - współwłaścicielowi firmy Pos System z Kosakowa (Pomorskie) - była pracownica tej spółki Natalia Nitek-Płażyńska. Powódka zarządzała projektami w firmie Hansa G. od czerwca 2015 r. do stycznia 2016 r.

"Nienawidzę Polaków"

W marcu 2016 r. Telewizja Republika wyemitowała program, w którym Nitek-Płażyńska zaprezentowała zarejestrowane z ukrycia nagrania, ilustrujące znieważanie jej na tle m.in. narodowościowym przez Hansa G. Niemiecki przedsiębiorca mówił m.in. "nienawidzę Polaków; nie to, że ich nie lubię, nienawidzę ich. Oni wszyscy są cwelami i idiotami. Lepiej jest w Afryce. Jesteście gównem". - Tak, jestem! Jestem hitlerowcem! To wina tego kraju, że taki jestem - miał też mówić biznesmen. - Zabiłbym wszystkich Polaków. Nie miałbym z tym problemu - słychać też na nagraniu.

Natalia Nitek-Płażyńska jest członkiem PiS i – od maja 2018 r. - żoną kandydata Zjednoczonej Prawicy w ostatnich wyborach samorządowych na prezydenta Gdańska Kacpra Płażyńskiego.

Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie trwa także proces karny przeciwko Hansowi G. Przedsiębiorca odpowiada w nim za szerzenie mowy nienawiści. Cudzoziemca oskarżono o pięć przestępstw dotyczących znieważenia słowami powszechnie uznanymi za obelżywe. Według prokuratury, Hans G. używał wobec pracowników takich zwrotów, jak: "jesteście idioci", "Polaczki", "Scheisse Polaken".

kad

Zobacz więcej na temat: POLSKA sądownictwo Gdańsk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zarzuty dla szefa ochrony imprezy WOŚP w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 20:33
Dariusz S., szef ochrony gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, usłyszał trzy zarzuty. Jego przesłuchanie trwało ponad 4 godziny.
rozwiń zwiń