X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Premier przywitał Ursulę von der Leyen. "Cieszę się na naszą współpracę"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 11:11
- Z wielką otwartością witam przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen, mam ogromną nadzieję, że w najbliższych latach będziemy starali się wspólnie budować nowe otwarcie - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed spotkaniem z Ursulą von der Leyen, która składa wizytę w Warszawie. Rozmowa premiera z von der Leyen trwała ok. 2 godzin.
Audio
  • Wypowiedzi dla mediów Mateusza Morawieckiego i Ursuli von der Leyen (Polskie Radio 24)
Premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenFoto: PAP/Paweł Supernak
  • Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozpoczęła wizytę w Polsce
  • Podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim ma zostać poruszony temat polskiego komisarza
  • Ursula von der Leyen ma też przedstawić główne elementy strategii Komisji Europejskiej

Premier wskazał, że wita przewodniczącą KE "z wielką otwartością i z ogromna nadzieją, że w najbliższych latach będziemy wspólnie starali się tworzyć nowe otwarcie, budować Europę kompromisów". - Europę o wspólnych płaszczyznach, o porozumieniu w bardzo wielu kluczowych tematach, dotyczących handlu, energii, gospodarki, przyszłości, innowacji. Jesteśmy bardzo otwarci na wszelkie tego typu dyskusje - podkreślił. 

Mateusz Morawiecki potwierdził, że "w agendzie jest dyskusja na temat personaliów i kwestii obsady komisarza i jakie portfolio dla komisarza polskiego mogłoby zostać przyporządkowane".

- Nowa kadencja dla instytucji europejskich, nowe idee, nowe otwarcie. Ja wierzę, że dla Europy będzie to bardzo dobry nowy czas - powiedział premier, gratulując Ursuli von der Leyen. - Cieszę się na naszą współpracę - zakończył. 

"Musimy dbać o Ziemię"

Ursula von der Leyen w Warszawie podkreśliła, że Polska jest ważnym państwem UE. - Bardzo istotne było dla mnie, by po Berlinie i Paryżu przyjechać do Warszawy - powiedziała. Poinformowała, że przedstawi premierowi Morawieckiemu główne elementy strategii dla Komisji. Wskazała, że w rozmowach nacisk chciałaby położyć na zrównoważony rozwój, dobrobyt i bezpieczeństwo. 

- Zrównoważony rozwój oznacza, że musimy dbać o Ziemię, o naszą planetę; chcemy, żeby była on zdrowa i czysta. Dlatego myślimy o tym, by wzmocnić nasze działania przeciwdziałające zmianom klimatycznym - powiedziała. Dodała, że będzie to wymagać innowacyjności i czystych technologii. Podkreśliła, że należy też zaangażować w tę kwestię ludzi. - Potrzebne będą ogromne inwestycje w tych regionach, które muszą poprawić sytuację, jeśli chodzi o nowe technologie - zaznaczyła von der Leyen.

W kontekście rozmów na temat dobrobytu zadeklarowała, że chciałaby skoncentrować się na małych i średnich przedsiębiorstwach, ponieważ to one są najczęściej podstawą innowacyjności, "są kręgosłupem gospodarki". - Chciałabym, aby szczególnie przedsiębiorstwa rodzinne mogły konkurował na równych warunkach, mając takie same możliwości i dostęp do naszego wielkiego, wspólnego rynku - oświadczyła przewodnicząca KE.

Filar UE w ramach NATO

Mówiąc o bezpieczeństwie von der Leyen stwierdziła: jedna rzecz jest pewna: wspólna obrona zawsze w głównej mierze będzie spoczywała na barkach NATO, to jest najsilniejszy sojusz na całym świecie. Jak wskazała, na 29 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, 21 to państwa członkowskie UE. - Dlatego też w ramach NATO potrzebny jest nam silny filar UE - oświadczyła von der Leyen.

- Są też inne pola, w których to UE, a nie NATO mają rolę do odegrania, dlatego też niezbędne są nam procedury i struktury odpowiednie w tym kierunku. Dlatego stworzyliśmy tzw. PESCO, chodzi o sojusz na rzecz obrony UE - to jest kolejny temat, nad którym będziemy intensywnie pracować - powiedziała.

"Ważne, by się wysłuchać"

- Co do niektórych tematów zgodzimy się, co do niektórych pewnie się nie zgodzimy, są takie trudne tematy jak kwestie migracyjne i praworządności, ważne by się wysłuchać, aby wykazywać się wzajemnym szacunkiem, nigdy nie zapominając, dlaczego jesteśmy w Unii Europejskiej i dlaczego dołączyliśmy do UE - dodała przewodnicząca.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, której kandydaturę tydzień temu zatwierdził Parlament Europejski, przyleciała do Polski. Warszawa to druga po Paryżu stolica, którą odwiedza niemiecka polityk. 

east news Konrad Szymański free 1200.jpg
Konrad Szymański: Ursula von der Leyen stwarza szanse na nowe otwarcie w polityce UE

Polska ma kandydatów

Szef rządu mówił dwa dni temu, że Polska ma kandydatów na komisarzy w Komisji Europejskiej. Podkreślił jednak, że z Ursulą von der Leyen będzie rozmawiał o zakresie ich kompetencji. Dodał, że pewne teki, przede wszystkim gospodarcze, są niezwykle ważne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego całej Unii Europejskiej. Premier powiedział, że chce rozmawiać "o ważnych sprawach, które dzielą Polskę i unijne instytucje, a także o kwestiach, które łączą obie strony".

Szef rządu zapowiedział, że przedmiotem rozmów będą również realizacja agendy strategicznej dla Unii Europejskiej na kolejne lata, kwestie związane z wolnym rynkiem, transformacją energetyczną i sprawami rolnymi.

Przywódcy unijni nominowali dotychczasową minister obrony Niemiec na szefową Komisji Europejskiej na szczycie na początku lipca. W ubiegłym tygodniu została wybrana na to stanowisko przez Parlament Europejski. 

dn/fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: wybór przewodniczącej Komisji Europejskiej daje nadzieję na nowe otwarcie UE

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 21:05
- Unia Europejska potrzebuje uspokojenia. Polski rząd będzie dążył do kompromisów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. W ten sposób szef rządu odniósł się do wyboru Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowa KE przyjeżdża do Polski. Komentarz polityków

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 19:21
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej przyjedzie w czwartek do Warszawy. Włodzimierz Bernacki (PiS), Paweł Zalewski (PO KO) i Jacek Tomczak (PSL KP) rozmawiali o znaczeniu tej wizyty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konrad Szymański: Ursula von der Leyen stwarza szanse na nowe otwarcie w polityce UE

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 07:06
- Inwestowaliśmy w ten scenariusz od samego początku. Poparliśmy tę zaskakującą na początku kandydaturę (Ursuli von der Leyen - red.). Unia potrzebuje nowych pomysłów, nowej wrażliwości politycznej – powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. 
rozwiń zwiń