Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu. "Nie ma problemu, którego nie dałoby się rozwiązać"

Posłowie wybrali Elżbietę Witek na stanowisko marszałka Sejmu RP. "Za" głosowało 314 posłów, "przeciw" - 11, wstrzymało się 134 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 230 posłów. - To jest dla mnie ogromny zaszczyt, ogromne wyróżnienie i - oczywiście - zobowiązanie - mówiła nowa marszałek Sejmu w przemówieniu inauguracyjnym.

2019-11-12, 15:17

Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu. "Nie ma problemu, którego nie dałoby się rozwiązać"

Posłuchaj

Elżbieta Witek, marszałek Sejmu IX kadencji: patrząc na tę tablicę, czuję się zaszczycona (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Elżbietę Witek poparli wszyscy posłowie PiS (235 osób), 48 z 49 posłów SLD (1 osoba wstrzymała się od głosu) oraz wszyscy posłowie PSL (30 osób). Posłowie Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu (133 posłów, 1 osoba z KO nie brała udziału w głosowaniu). Przeciw kandydaturze Witek zagłosowali wszyscy posłowie Konfederacji (11 osób). Elżbietę Witek poparł poseł niezrzeszony Ryszard Galla.

Elżbieta Witek podkreślała w swoim wystąpieniu, że jest zaszczycona ilością głosów "za". - Głosowali za mną także państwo z innych klubów. To ogromny zaszczyt - podkreślała. - Chciałam podziękować panu marszałkowi seniorowi za sprawne przeprowadzenie pierwszej części naszych obrad - dodała.

Powiązany Artykuł

PAP Andrzej Duda orędzie Sejm 1200.jpg
Prezydent: sprawowanie poselskiego mandatu to wielka odpowiedzialność

"Godne i rozważne prezentowanie stanowisk"

Elżbieta Witek zadeklarowała, że zrobi wszystko, by posłowie w Sejmie mogli "godnie, spokojnie i rozważnie" prezentować swoje stanowiska. Przypomniała też, że to marszałek stoi na straży praw i dobrych obyczajów Izby, pilnuje porządku, a co za tym idzie, posłowie muszą stosować się do jego poleceń.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że darzyła i darzy każdego z posłów wielkim szacunkiem. - Każdy z nas jest inny, każdy z nas się różni, ale są sprawy, które powinny nas łączyć i myślę, że kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że w 37 milionowym narodzie jest 460 takich, którzy decydują o najważniejszych sprawach dla waszej ojczyzny i dla waszych obywateli, to jest to naprawdę ogromne, ogromne wyróżnienie, że tutaj, w tej Izbie zasiadamy - mówiła Elżbieta Witek.

REKLAMA

Marszałek Sejmu IX kadencji zaznaczyła, że "będzie robiła wszystko, by każdy z posłów znalazł u niej wsparcie, jeśli będzie go potrzebował". - Moje drzwi będą dla Państwa otwarte. Jeżeli będą problemy - zapraszam. Myślę, że nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać. Z każdego problemu są co najmniej dwa wyjścia, będziemy szukali tego najlepszego - zapewniła.

Jedyna kandydatka

Elżbieta Witek była jedyną kandydatką na stanowisko marszałka Sejmu. - Lista kandydatów została zamknięta - ogłosił przed głosowaniem marszałek senior Sejmu IX kadencji, Antoni Macierewicz.

Kandydaturę Elżbiety Witek przedstawiała posłom Marzena Machałek. - Mam niewątpliwą przyjemność rekomendować panią Elżbietę Witek na Marszałka Sejmu IX kadencji - mówiła z sejmowej mównicy Marzena Machałek.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] J. Jałowiczor: mowa prezydenta była wygłoszona z pozycji ojca narodu

REKLAMA

Poseł podkreślała kompetencje Elżbiety Witek. Przypomniała, że była ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Zaznaczyła, że Elżbieta Witek była już marszałkiem w poprzedniej, VIII kadencji Sejmu. - Sprawując urząd Marszałka Sejmu udowodniła, że jest obdarzona zdolnościami organizacyjnymi, zdecydowana w działaniu, opanowana - wyliczała Marzena Machałek.

Powiązany Artykuł

Macierewicz 1200 pap.jpg
A. Macierewicz: niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola

Borys Budka: szanujemy zasady demokracji

W sprawie zgłoszonej kandydatury, głos zabrał także poseł PO, Borys Budka. Podkreślał, że "Koalicja Obywatelska szanuje zasady demokracji i reguły parlamentarne". - Koalicja Obywatelska szanuje prawo większości sejmowej do wystawienia kandydatury i dlatego nie wystawiamy kontrkandydatury i nie będziemy głosować przeciwko tej kandydaturze - mówił Borys Budka

Wyraził nadzieję, że "prawo większości będzie tak samo szanowane przez Państwa (PiS - przyp. red.) przedstawicieli w drugiej z izb parlamentu, czyli w Senacie". - Jestem przekonany, że zasady parlamentaryzmu powinny przyświecać w tej kadencji i powinniśmy odczuć bardzo dużą zmianę - mówił Borys Budka.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] M. Król: A. Macierewicz przypomniał, że stan wojenny nie został rozliczony

Głos zabrał także poseł Krzysztof Gawkowski z SLD. Podkreślał radość z tego, że "lewica wróciła do polskiego parlamentu". - Lewica ma szacunek dla konstytucji i dlatego nie zgłosi swojego kandydata na marszałka Sejmu - mówił. Zapewnił, że SLD poprze Elżbietę Witek na stanowisko marszałka Sejmu. Zaznaczył, że SLD będzie "przyglądać się jak, pani marszałek będzie realizowała swoje konstytucyjne obowiązki".

Powiązany Artykuł

Kaczyński PAP-1200.jpg
Szef PiS po oświadczeniach partii w Sejmie: to koniec opozycji totalnej

Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w Sejmie, że jego klub, "szanując werdykt wyborczy" i wierząc, że "możliwa jest lepsza Polska dla naszych rodaków", poprze kandydaturę Elżbiety Witek. Szef PSL podkreślał, że liczy na debatę w Sejmie, także dotyczącą projektów jego koła poselskiego.

Jarosław Kaczyński: koniec "totalnej opozycji" to wielka zmiana

Głos zabrał także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślał, że "z wielką radością wysłuchał wystąpień posłów opozycji". - Podsumowałbym to tak: koniec opozycji totalnej. Jeśli tak rzeczywiście będzie, to będzie to wielki postęp w życiu publicznym, zmiana, której z całą pewnością oczekuje społeczeństwo, zmiana w interesie polskiej demokracji - podkreślał prezes PiS.

REKLAMA


PolskieRadio24.pl, PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej