Prezydent: będziemy stopniowo przekształcali nasz przemysł energetyczny
- Chcemy chronić klimat, ale to wszystko musi się odbywać w systemie zasady sprawiedliwej transformacji, tzn. z uwzględnieniem potrzeb społecznych. Stopniowo będziemy przekształcali nasz przemysł energetyczny - powiedział prezydent Andrzej Duda.
2020-01-25, 18:45
Prezydent pytany w RMF FM, czy dominującym tematem podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos były zmiany klimatu odpowiedział, że był to jeden z tematów. W kontekście przeciwdziałania zmian klimatu stwierdził, że dla niego na pierwszym miejscu są interesy Polski i społeczeństwa, ale z drugiej strony stara się patrzeć na ten temat "zdroworozsądkowo i pragmatycznie".
Prezydent wśród priorytetowych działań na rzecz ochrony klimatu w Polsce wymienił ograniczenie możliwości palenia w piecach i promowanie elektromobilności. - Ochrona klimatu to proces wieloletni, to wymaga potężnych zmian w naszym przemyśle energetycznym - podkreślał.
Powiązany Artykuł
Prezydent o ochronie klimatu: bronimy się przed rozwiązaniami niebezpiecznymi dla Polski
"Sprawiedliwa transformacja"
Duda zaznaczył, że to nie Polska decydowała o tym, że ma energetykę opartą obecnie w głównej mierze na węglu, ale obecnie należy postawić na odnawialne źródła energii, w tym energię słoneczną oraz farmy wiatrowe. - Będziemy stopniowo przekształcali nasz przemysł energetyczny, bo chcemy w jak najmniejszym stopniu emitować CO2, a więc w jak największym stopniu chronić klimat, ale to się musi wszystko odbywać w systemie zasady sprawiedliwej transformacji tzn. z uwzględnieniem potrzeb społecznych, z uwzględnieniem bezpieczeństwa społecznego.
- Konieczne jest konieczne zachowanie miejsc pracy, żeby nie uderzyć w portfele domowe rodzin, konieczne jest chronienie Polaków przed drastycznymi wzrostami cen energii - mówił.
REKLAMA
"Musimy być widoczni"
Wśród istotnych tematów rozmów w Davos prezydent wymienił też Inicjatywę Trójmorza, o której rozmawiał m.in. z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą. Przypomniał również o powołaniu podczas forum Rady Biznesu Trójmorza oraz o powstaniu wspólnego dla 100 największych spółek z obszaru Trójmorza indeksu giełdowego SSI. - Trójmorze zaczyna mieć walor światowy, nie tylko interesują się Trójmorzem USA, Chiny, ale jak widać też Międzynarodowy Fundusz Walutowy - podkreślił.
Prezydent zaznaczył, że wiele rozmów odbył w kuluarach zarówno z przedstawicielami świata polityki, jak i biznesu. - Polskę widać w Davos wreszcie i to bardzo dobrze, bo jeśli mamy ambicję, chcemy się liczyć, być w międzynarodowych gremiach, mamy ambicję wejść do G20, to musimy się pokazywać, musimy być widoczni, musimy być ofensywni i to się dzieje - podsumowywał Duda.
Powiązany Artykuł
Prezydent w Davos: współpraca państw Trójmorza bardzo mocno się rozwinęła
Tegoroczne jubileuszowe, bo 50. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbyło się pod hasłem "Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata". Corocznie w tym spotkaniu biorą udział światowi politycy, intelektualiści, dziennikarze i ludzie biznesu. Jak zapowiadano, do Davos przyjechać miało 3 tys. osób z 117 krajów, w tym 53 szefów państw lub rządów.
Poza prezydentem Andrzejem Dudą Polskę w Davos reprezentował też premier Mateusz Morawiecki, niektórzy ministrowie jego rządu oraz przedstawiciele największych polskich spółek. W Davos prezydent spotkał się m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz sekretarzem generalnym OPEC Mohammedem Sanusim Barkindo.
REKLAMA
RMF FM/pkr
REKLAMA