more_horiz
PR24 Portal

Wielka Brytania: premier Theresa May zaprezentuje brexitowy "plan B"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 06:46
Premier Wielkiej BrytaniiTheresa May przedstawi dziś parlamentowi brexitowy "plan B". To efekt zeszłotygodniowej porażki w Izbie Gmin. Posłowie odrzucili pierwszą wersję jej porozumienia.
Audio
  • Theresa May przedstawi brexitowy "plan B". Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej na pewno będzie jednym z najważniejszych wydarzeń, które nastąpi w 2019 roku.
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej na pewno będzie jednym z najważniejszych wydarzeń, które nastąpi w 2019 roku.Foto: Shutterstock.com

Główny problem to wciąż tak zwany irlandzki bezpiecznik - wpisany w umowę z Unią mechanizm dopuszczający teoretycznie możliwość, że w Irlandii Północnej będą obowiązywały inne reguły niż w pozostałych częściach Królestwa. 

Posłowie mogą zgłaszać poprawki do projektu. Jedna z nich - zgłoszona przez połączone siły prounijnych posłów lewicy i prawicy - mówi, że jeśli druga wersja umowy nie przejdzie przez parlament, to wyjście z Unii Europejskiej powinno zostać odłożone na później. Wszystko to po to, by uniknąć twardego Brexitu - wyjścia bez umowy.

Głosowanie odbędzie się we wtorek 29 stycznia.

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konsultacje ws. Brexitu. Jeszcze dziś rozmowa szefa KE z brytyjską premier

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 13:24
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker będzie jeszcze dziś rozmawiał z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. Rozmowa telefoniczna odbędzie się na prośbę szefowej brytyjskiego rządu, w ramach prowadzonych przez nią szerokich konsultacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boris Johnson: Theresa May powinna zażądać lepszych warunków Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 19:32
Były brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson wezwał premier Theresę May, by "przestała roztrząsać", jakie podjąć dalsze kroki ws. wyjścia kraju z Unii Europejskiej, i zażądała lepszych warunków opuszczenia Wspólnoty lub zerwała negocjacje.
rozwiń zwiń