more_horiz
PR24 Portal

Odwet Izraela za atak rakietowy na Tel Awiw. Naloty w Strefie Gazy

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 07:06
Lotnictwo izraelskie przeprowadziło naloty na cele naziemne w Strefie Gazy. Potwierdzono, że uderzono w cele związane z Hamasem na południu i na północy palestyńskiej enklawy. Był to odwet za atak rakietowy na Tel Awiw.
Izraelscy żołnierze
Izraelscy żołnierzeFoto: PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN

Biuro prasowe Sił Obronnych Izraela potwierdziło w specjalnym oświadczeniu, że "armia prowadzi uderzenie na cele związane z działalnością terrorystyczną w Strefie Gazy i że jest to odwet za wcześniejsze wystrzelenie dwóch rakiet ze Strefy Gazy w kierunku Tel Awiwu".

W komunikacie wyjaśniono też, że odgłos syren alarmowych, który było słychać w Tel Awiwie, pochodzi z systemu ostrzegawczego zamontowanego po izraelskiej stronie na budynku Rady Regionu Eszkol w Dystrykcie Południowym. "System ostrzegania mieszkańców regionu o atakach rakietowych uaktywnił się natychmiast po rozpoczęciu nalotów na cele Hamasu" - podkreślono w komunikacie.

Akcja lotnictwa izraelskiego jest reakcją na wcześniejszy atak rakietowy, za który - zdaniem izraelskich wojskowych - ponosi odpowiedzialność Hamas. Kierownictwo tej organizacji stanowczo zaprzeczyło jednak, żeby Hamas miał jakikolwiek udział w wystrzeleniu rakiet. Jak zapewniono, strona palestyńska skrupulatnie przestrzega zawieszenia broni w związku z rozmowami prowadzonymi z delegacją egipską, która podjęła się misji przygotowawczej na rzecz przyszłych rozmów izraelsko-palestyńskich.

"Gdy doszło do ataku rakietowego na Tel Awiw, trwało właśnie uzgadnianie protokołu zgodności w odniesieniu do tego konfliktu między delegacją palestyńską i egipską" - wskazano w komunikacie.

Pierwszy alarm rakietowy od dwóch lat

W czwartek, po raz pierwszy od dwóch lat, w Tel Awiwie rozbrzmiał alarm rakietowy. W kierunku miasta ze Strefy Gazy wystrzelono co najmniej dwa pociski. "Jeden z tych pocisków został strącony, drugi spadł na niezamieszkany teren. Nie było ofiar ani zniszczeń" - poinformowano.

Na filmach publikowanych w mediach społecznościowych widać dwie rakiety lecące nad miastem oraz odgłosy wybuchów. Wielu mieszkańców Tel Awiwu na chwilę udało się do schronów. Alarm ogłoszono również w okolicach tej śródziemnomorskiej aglomeracji.

Temat ataku zostanie podniesiony podczas nadzwyczajnego spotkania w sztabie zwołanym w ministerstwie obrony. Weźmie w nim udział premier Izraela Benjamin Netanjahu. 

Relacje palestyńsko-izraelskie są szczególnie napięte od zeszłego roku. Wzburzenie Palestyńczyków budziło m.in. przeniesienie przez USA swojej ambasady w Izraelu do Jerozolimy. Na granicy między Strefą Gazy a Izraelem regularnie dochodzi do protestów. Według arabskich mediów od marca ubiegłego roku armia Izraela zabiła w nich ponad 200 osób i raniła kilkanaście tysięcy.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izrael: rozpoczęto budowę nowego ogrodzenia na granicy ze Strefą Gazy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 19:45
Izrael rozpoczął budowę nowego sześciometrowego stalowego ogrodzenia na granicy z palestyńską Strefą Gazy - poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony tego państwa. Ma ono uzupełniać dotychczasowe konstrukcje.
rozwiń zwiń