X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

"Był ciężko ranny, ale się nie wycofał". Tak Polak walczył z terrorystą

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 15:06
- Drzwi się otworzyły, terrorysta wybiegł na zewnątrz, zaraz za nim pobiegł Łukasz. Krzyczał, by ludzie zeszli mu z drogi, by wrócili do budynku. Terrorysta wymachuje dwoma nożami. Łukasz zdejmuje ze ściany kieł narwala i podejmuje walkę - tak o ataku nożownika w Londynie i bohaterskim zachowaniu Polaka mówi brytyjskim mediom jego szef.
Audio
  • Szef Polaka, który stawił czoła terroryście w Londynie, o bohaterstwie podwładnego (IAR/BBC)
Most Londyński, gdzie Polak obezwładnił terrorystę
Most Londyński, gdzie Polak obezwładnił terrorystęFoto: PAP/EPA/VICKIE FLORES
  • Usman Khan zaatakował nożami kuchennymi uczestników seminarium na temat reintegracji przestępców i groził zdetonowaniem ładunków wybuchowych
  • Terrorysta został obezwładniony na Moście Londyńskim, m.in. przez Polaka, a następnie zastrzelony przez policjantów
  • Walecznemu Polakowi podziękował premier Mateusz Morawiecki
  • Polak opuścił szpital i czuje się dobrze

Szef Polaka, który stawił czoła terroryście z Mostu Londyńskiego, opowiedział stacji BBC o bohaterstwie podwładnego. W rozmowie z telewizją zarządzający budynkiem Fishmongers' Hall Toby Williamson zaznaczył, że Łukasz wykazał się niezwykłą odwagą. Jako pierwszy, mimo odniesionych obrażeń, wybiegł za terrorystą z budynku, jeszcze przed pojawieniem się na miejscu policji.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Polak pomógł ująć terrorystę. B. dowódca GROM: działał mądrze i skutecznie

W rozmowie z dziennikarzami stacji Sky News Williamson ujawnił z kolei, że Polak odniósł pięć ran. - Nie zobaczycie Łukasza. Po pierwsze, jest zbyt skromny, a po drugie, nie ma materiału filmowego - powiedział.

londyn 1200 pap.jpg
Tadeusz Płużański: zagrożenie terrorem w Europie nie zniknęło

- Drzwi się otworzyły, terrorysta wybiegł na zewnątrz, zaraz za nim, jako pierwszy, pobiegł Łukasz. Krzyczał, by ludzie zeszli mu z drogi, by wrócili do budynku. To niespotykane zachowanie w naszych czasach, społeczeństwo nie angażuje się w takie akcje. Ludzie robią tylko to, czego się od nich oczekuje. A oni pobiegli za terrorystą. Łukasz osłabł z powodu obrażeń, ale jego misja została spełniona - relacjonował w rozmowie z mediami Williamson.

Opuścił już szpital

Polak, który uczestniczył w obezwładnianiu terrorysty na Moście Londyńskim, został wypisany ze szpitala - poinformował w poniedziałek dziennik "Daily Mail", powołując się na źródła w polskim MSZ. Gazeta poinformowała też, że polscy dyplomaci są w kontakcie z brytyjską policją oraz że tożsamość Polaka, o którym wiadomo tylko, że ma na imię Łukasz, nie jest ujawniana ze względu na jego bezpieczeństwo.

W Fishmongers' Hall w piątek odbywało się seminarium na temat reintegracji przestępców. Usmar Khan - skazany w przeszłości za terroryzm, a w grudniu zeszłego roku warunkowo zwolniony - zaatakował jej uczestników nożami kuchennymi, zabijając dwie osoby, i groził zdetonowaniem ładunków wybuchowych, które później okazały się atrapą. Khan po ucieczce z budynku na most został zastrzelony przez policję.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wierzono, że posiada magiczne moce. Czym jest kieł narwala

Bohaterska reakcja Polaka oraz pozostałych osób, które podjęły walkę z terrorystą, spotkała się z powszechnym uznaniem w Wielkiej Brytanii. Wyrazy uznania i podziękowania złożyli m.in. królowa Elżbieta II, premier Boris Johnson i burmistrz Londynu Sadiq Khan.

W ataku zginęły dwie osoby - 23-letnia Saskia Jones i 25-letni Jack Merritt. Oboje byli absolwentami uniwersytetu w Cambridge i uczestniczyli w organizowanym przez tę uczelnię programie reintegracji skazanych Learning Together. Merritt był jego koordynatorem, a Jones jedną z wolontariuszek.
Khan, dla którego jednym z warunków wcześniejszego zwolnienia z więzienia był zakaz przyjeżdżania do Londynu, uzyskał specjalne zezwolenie, by wziąć udział w seminarium.

"Polska jest z Pana dumna"

Polakowi z Londynu, który pomógł w ujęciu terrorysty, podziękował też premier Mateusz Morawiecki.

"«Cholerni Polacy znowu ratują Londyn» - te słowa dzisiaj dominują w Londynie w przekazach medialnych o dzielnej postawie Pana Łukasza, Polaka, który nie zawahał się i ruszył na terrorystę, "uzbrojony" w…. kieł narwala, który akurat znalazł się pod ręką. Przeciwko terroryzmowi każda broń jest dozwolona. Panie Łukaszu, Pana postawa zasługuje na szczególne podziękowanie i szacunek. Polska jest z Pana dumna!" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Wcześniej Jan Kanthak, rzecznik prasowy Solidarnej Polski zapowiedział na Twitterze, że minister sprawiedliwości zwróci się do prezydenta z wnioskiem o rozważenie odznaczenia Polaka. "Minister Zbigniew Ziobro za takie czyny, taką odwagę, osobiście nagradzał Polaków, ale w tym przypadku uznał, że w związku z tym, że heroizm Pana Łukasza ma wymiar międzynarodowy, warto nadać temu odznaczeniu wyższą rangę" - napisał na Jan Kanthak.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Bohaterski czyn Polaka. Będzie wniosek do prezydenta o odznaczenie

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Atak w Londynie. Nożownika usiłował zatrzymać m.in. skazany za morderstwo

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 18:15
Mężczyzna skazany w przeszłości na dożywocie za zabójstwo 21-latki był jednym z przechodniów, którzy próbowali powstrzymać nożownika na moście w Londynie. 28-letni James Ford przebywał na warunkowym zwolnieniu z więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamachowiec z Londynu miał być członkiem Państwa Islamskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 20:40
Tak zwane Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za wczorajszy ataki nożownika w centrum Londynu. Powiązana z terrorystami agencja prasowa Amak przekazała, że sprawca zamachu był jego członkiem. Nie przedstawiła jednak żadnych dowodów na związek zabójcy z ugrupowaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Echa zamachu w Londynie. Spór o przedterminowe zwalnianie terrorystów

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 13:13
Brytyjskie partie polityczne spierają się o sprawę przedterminowego zwalniania z więzień przestępców skazanych za terroryzm. Jedną z takich osób był Usman Khan, który w piątek dokonał ataku terrorystycznego na Moście Londyńskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kapitan Narwal". Bohaterski czyn Polaka w Londynie docenił brytyjski grafik

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 15:53
Trzej mężczyźni, którzy w piątek obezwładnili zamachowca w Londynie zostali przedstawieni jako superbohaterowie. Jeden z nich - Łukasz, polski szef kuchni walczył z terrorystą półtorametrowym kłem narwala. Do użycia tego niecodziennego przedmiotu nawiązał autor grafiki Bob Moran, rysownik tworzący dla "The Daily Telegraph".
rozwiń zwiń