X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
PR24 Portal

Świat i Europa w obliczu koronawirusa. Najnowsze informacje

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 13:30
Z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 na całym świecie zachorowało niemal 190 tys. osób, a blisko 7,5 tys. zmarło. Udało się wyleczyć ponad 79 tys. pacjentów. Jak świat walczy z pandemią? Poniżej przedstawiamy zapis wtorkowej relacji (17.03).
Audio
  • UE zamyka granice zewnętrzne w związku z pandemią koronawirusa. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • W sumie na całym świecie notuje się 182 tysiące zachorowań. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Koronawirus w Hiszpanii
Koronawirus w HiszpaniiFoto: PAP/EPA/BRAIS LORENZO

22:57

Brytyjska publiczna służba zdrowia NHS ogłosiła we wtorek plan odwołania na okres trzech miesięcy wszystkich rutynowych operacji i wysłania do domu jak największej liczby pacjentów, aby zwolnić personel i łóżka potrzebne do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

22:56

Minister obrony USA Mark Esper poinformował we wtorek, że nakazał marynarce wojennej przygotowanie okrętów szpitalnych, by odciążyć szpitale w związku z epidemią koronawirusa. Obiecał przekazać resortowi zdrowia 5 mln maseczek i 2 tys. respiratorów.

22:37

Prokurator generalny Bułgarii Iwan Geszew ostrzegł we wtorek, że sytuacja z zakażeniami koronawirusem w kraju jest o wiele cięższa, niż się podaje. Dodał, że państwo "powinno wprowadzić niemal stan wojenny".

22:36

Premier Czarnogóry Duszko Marković potwierdził we wtorek dwa pierwsze przypadki koronawirusa. Zakażone Covid-19 są dwie kobiety, które wróciły do kraju przed 12 dniami - jedna z USA, a druga - z Hiszpanii. Obydwie pacjentki są w szpitalu.

22:36

Indie zamówiły dodatkowy jeden milion testów na koronawirusa u producentów. Obecnie dysponują jedynie 150 tys. testów, dlatego postanowiono zawęzić grono badanych. Władze zamknęły Tadż Mahal, a bombajski sektor finansowy może mieć tylko połowę pracowników w biurach.

22:35

Z powodu pandemii koronawirusa zwykle zatłoczone autostrady na Filipinach opustoszały, w stołecznej Manili nie działa komunikacja publiczna, a w piątek mają zostać zamknięte wszystkie lotniska na wyspie Luzon.

22:10

Z powodu epidemii koronawirusa władze Kataru nakazują zamknięcie wszystkich sklepów prócz spożywczych i aptek - poinformowała we wtorek specjalna komisja ds. zarządzania kryzysowego. Na 14 dni zostanie też zamknięta strefa przemysłowa w Dausze, gdzie siedziby ma ponad 200 firm.

22:07

Amerykanie z dnia na dzień coraz bardziej mobilizują się w walce z koronawirusem. Niektóre władze stanowe zamykają bary i restauracje. Rząd zapowiada 90 dni więcej na zapłacenie podatku dochodowego.

21:49

Czeskie ministerstwo zdrowia wydało we wtorek zgodę na użycie przeciwko koronawirusowi eksperymentalnego leku antywirusowego Remdesivir amerykańskiej firmy Gilead. O zgodę występował szpital, w którym jest hospitalizowany pacjent w stanie krytycznym.

21:48

Węgry: właściciele mieszkań pod wynajem, które w okresie pandemii koronawirusa i tak stoją puste, założyli grupę na Facebooku, na której udostępniają swoje lokale za darmo pracownikom szpitali, by nie obawiali się, że zarażą swoje rodziny.

21:47

Premier Bułgarii Bojko Borisow zarzucił we wtorek części państw UE, które zamknęły swoje granice, w tym Polsce, naruszenie prawa międzynarodowego.

21:32

- Pokonamy koronawirusa - mówi brytyjski premier. Podczas codziennej konferencji prasowej Boris Johnson apelował, by Brytyjczycy solidarnie stosowali się do rad naukowców i unikali przebywania w większych grupach.

21:16

Węgry: ogromny popyt na dostawy zakupów do domu z powodu pandemii koronawirusa spowodował, że trudno znaleźć sieć spożywczą, która byłaby w stanie stosunkowo szybko dostarczyć towar. W wielu sieciach dostępnych terminów w ogóle już nie ma.

21:00

- Rząd Holandii przeznaczy miliardy na pomoc dla przedsiębiorstw, które ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa. W pierwszym kwartale tego roku będzie to 10-20 mld euro - poinformował we wtorek holenderski minister gospodarki Eric Wiebes.

20:55

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) zawiesza tymczasowo relokację uchodźców z powodu zamknięcia granic wielu krajów z uwagi na pandemię koronawirusa.

20:54

Ukraińskie służby medyczne donoszą o drugiej ofierze śmiertelnej koronawirusa. Poprzedni taki przypadek miał miejsce w zeszłym tygodniu. W ciągu ostatnich godzin na Ukrainie ponad dwukrotnie zwiększyła się też liczba wykrytych zakażeń. Obecnie, według oficjalnych danych zanotowano ich 14.

20:53

Szefowa KE Ursula von der Leyen: jedna z unijnych firm przewiduje, że możemy mieć szczepionkę przeciwko koronawirusowi do jesieni.

20:50

Szefowa KE Ursula von der Leyen: rozmawiałam kilkakrotnie telefonicznie z polskim premierem. Polska poinformowała, że pracuje nad kwestią korytarzy dla ciężarówek i wsparciem dla ludzi, którzy utknęli na granicy niemieckiej, np. z Estonii, Litwy i Łotwy, tak żeby mogli przedostać się przez Polskę. Jestem przekonana, że kwestie dotyczące ludzi, którzy utknęli na granicy niemiecko-polskiej, uda się rozwiązać w najbliższych dniach.

20:45

Belgijski rząd tymczasowy z Sophie Wilmes na czele został zaprzysiężony przez króla Belgów Filipa do kierowania państwem w trakcie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa i do wdrożenia wszelkich niezbędnych środków w celu powstrzymania jej. Zaprzysiężenie przyznaje Wilmes i jej gabinetowi pełne uprawnienia na okres sześciu miesięcy.

20:43

Władze brytysjkie zalecają obywatelom zrezygnowanie z podroży zagranicznych, chyba że są one absolutnie niezbędne. Ogłosił to w Izbie Gmin szef dyplomacji, Dominic Raab.

20:41

Zgodnie z przewidywaniami nie będzie w przyszłym tygodniu unijnego szczytu w Brukseli z udziałem europejskich przywódców. Z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa zorganizowana będzie kolejna wideokonferencja z udziałem liderów 27 krajów.

20:20

Unia Europejska zamyka swoje zewnętrzne granice w związku z koronawirusem. Zdecydowali o tym przywódcy 27 krajów podczas wideokonferencji, akceptując tym samym propozycję Komisji Europejskiej. Granice mają być zamknięte na 30 dni, z możliwością przedłużenia.

20:15

Belgia wprowadza nadzwyczajne środki ostrożności w związku z koronawirusem. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Od środy do 5 kwietnia ograniczone zostają podróże i wyjścia z domów. Mieszkańcy Belgii będą mogli wychodzić tylko po zakupy, do aptek, banków i w sytuacjach nadzwyczajnych.

20:11

Minister ekonomii i finansów Francji Bruno Le Maire poinformował, że przedsiębiorstwa, których finanse cierpią w wyniku kryzysu spowodowanego przez koronawirusa, otrzymają od rządu pomoc w wysokości 45 miliardów euro. Stworzony zostanie też, w wysokości miliarda euro, "fundusz solidarnościowy" przeznaczony dla najmniejszych, często jednoosobowych przedsiębiorstw, których obroty nie przekraczają miliona euro. Rząd zamierza także zamrozić podatki, opłaty na cele socjalne i obciążenia fiskalne.

19:55

W Estonii osoby, które straciły zatrudnienie wskutek wybuchu epidemii koronawirusa, będą otrzymywać od państwa 70 proc. swoich dochodów - poinformował we wtorek minister ds. socjalnych tego kraju Tanel Kiik.

19:39

Unia Europejska aktualizuje procedury, by decyzje mogły zapadać nie tylko na posiedzeniach, ale także podczas tele i wideokonferencji - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia. Jeden z unijnych dyplomatów powiedział Beacie Płomeckiej, że chodzi o usprawnienie procesu decyzyjnego w związku z koronawirusem i odwoływaniem spotkań ministerialnych w Brukseli.

19:37

Władze Szwajcarii wezwały we wtorek obywateli do ścisłego przestrzegania wszystkich urzędowych zaleceń dotyczących zwalczania koronawirusa. Ostrzegły, że dalszy wzrost liczby zakażonych może spowodować przepełnienie szpitalnych oddziałów intensywnej terapii. - Musimy koniecznie spłaszczyć falę infekcji, gdyż w przeciwnym razie śmiertelnych ofiar będzie coraz więcej - oświadczył na konferencji prasowej dyrektor departamentu chorób zakaźnych w Federalnym Urzędzie Zdrowia (BAG) Daniel Koch.

19:25

Wprowadzone w Hiszpanii w związku z pandemią koronawirusa zakazy opuszczania domostw są obchodzone przez obywateli koniecznością wyjścia na spacer z czworonogiem. Niektórzy "naciągacze" decydują się na opuszczenie domu w towarzystwie żółwia, a nawet w przebraniu dinozaura.

19:23

W Rosji zakażenia koronawirusem odnotowano w 26 z 85 regionów. Oficjalne dane wskazują, że nowy patogen stwierdzono u 114 osób, z których część już wyzdrowiała. Od północy Rosja zamyka granice dla cudzoziemców i zaostrza przepisy związane z samoizolacją oraz kwarantanną, dla osób przybywających z zagranicy.

19:22

Ministerstwo spraw zagranicznych Belgii prosi obywateli, którzy przebywają za granicą, by rozważyli szybszy powrót do kraju w związku z pandemią koronawirusa. Ci, którzy się na to nie zdecydują, ryzykują wydłużenie pobytu poza ojczyzną - wskazuje MSZ.

19:05

Król Jordanii Abdullah II wprowadził we wtorek w ramach walki z pandemią Covid-19 stan wyjątkowy, który daje rządowi premiera Omara Razzaza szerokie uprawnienia do podjęcia radykalnych kroków, zgodnie z prawem o postępowaniu w czasie wojny lub podczas katastrof.

19:00

Belgijskie linie lotnicze Brussels Airlines poinformowały, że wstrzymują wszystkie loty od 21 marca do 19 kwietnia. "W związku z nadzwyczajnymi okolicznościami spowodowanymi kryzysem koronawirusa, zdecydowaliśmy o czasowym wstrzymaniu wszystkich operacji od najbliższej soboty" - głosi oświadczenie narodowego przewoźnika.


18:54

Od środy Białoruś wstrzymuje połączenia komunikacyjne z Rosją. To odpowiedź na zamknięcie przez Rosję granicy z Białorusią w ramach walki z koronawirusem.

18:52

Opustoszałe ulice francuskich miast kontrolują patrole policji i żandarmerii. Wcześniej tłumy kłębiły się przed sklepami spożywczymi, aptekami i na dworcach. Tak wyglądała Francja przed wprowadzeniem powszechnej kwarantanny, która ma zahamować rozszerzanie się koronawirusa. Najnowszy bilans to sto czterdzieści osiem zgonów i ponad sześć tysięcy sześćset zachorowań.

18:48

W związku z pandemią koronawirusa w czwartek o północy zamknięte zostaną fińskie przejścia graniczne, a sprzedaż lekarstw oraz środków potrzebnych w opiece zdrowotnej może być ograniczana - ogłosili ministrowie na wtorkowej konferencji prasowej rządu Finlandii.

18:46

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że powołała zespół ekspertów naukowych, by wzmocnić koordynację działań UE i reakcję medyczną w odpowiedzi na pandemię koronawirusa.

18:45

Ponad 300 miliardów funtów - tyle brytyjski rząd przeznaczy na pomoc firmom, w które uderzy kryzys związany z koronawirusem. Mają one przyjąć formę pożyczek gwarantowanych przez gabinet Borisa Johnsona. - Brytyjski rząd będzie interweniował w gospodarkę na skalę niewyobrażalną jeszcze parę tygodni temu - zapowiedział minister finansów. - To nie czas na ideologiczną ortodoksję - dodał Rish Sunak.

18:35

Węgry w związku z pandemią koronawirusa od północy zawiesiły międzynarodowy ruch osobowy - drogowy, kolejowy oraz lotniczy. Lotnisko w Budapeszcie działa i obywatele Węgier mogą powrócić do kraju.

18:30
18:28

Około połowa banków krwi w Stanach Zjednoczonych zgłosiła niski poziom zapasów, a w całym kraju braki zaczną być widoczne w ciągu dwóch tygodni, ponieważ pobieranie krwi zostało wstrzymane z powodu epidemii Covid-19 - podało we wtorek Amerykańskie Zrzeszenie Banków Krwi (AABB).

18:23

W związku z zamknięciem szkół na czas kwarantanny ukraińskie ministerstwo oświaty i nauki uruchomiło we wtorek kursy w telewizji i online, przygotowujące uczniów do egzaminów na studia. Na razie lekcje będą nadawane dwa razy dziennie.

18:21

345 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech - poinformowała we wtorek Obrona Cywilna. Łączna liczba zmarłych w tym kraju wzrosła do 2503. Zakażonych jest obecnie 26 tysięcy ludzi, to wzrost o prawie 3 tysiące od poniedziałku. Na codziennej konferencji prasowej w Rzymie szef OC i rządowy komisarz do spraw kryzysu Angelo Borrelli powiedział, że wyzdrowiało już 2941 chorych.

18:10

Z powodu epidemii koronawirusa brytyjska królowa Elżbieta II odwołała tradycyjne letnie przyjęciach w ogrodach Pałacu Buckingham, zaś Kościół Anglii zawiesił nabożeństwa z udziałem wiernych.

17:59

W szpitalu w Bergamo, na północy Włoch, czyli w prowincji najbardziej dotkniętej w kraju epidemią koronawirusa, nie ma już wolnych łóżek na oddziale reanimacji - ogłoszono we wtorek. Pacjenci wymagający tam hospitalizacji będą przewożeni do innych placówek. Informacje te napłynęły ze szpitala imienia papieża Jana XXIII, który jest na pierwszej linii walki z epidemią. W ostatnich godzinach zajęte tam zostały ostatnie z 80 łóżek na oddziale reanimacji, gdzie trafiają zakażone koronawirusem osoby w najcięższym stanie.

17:49

W Pakistanie do wtorkowego popołudnia potwierdzono co najmniej 236 przypadków infekcji koronawirusem - poinformowały tamtejsze władze medyczne. Najwięcej, bo 172 zakażeń wykryto w prowincji Sindh. Władze wprowadzają ograniczenia, które mają spowolnić rozwój epidemii.

17:47
17:46

Rzecznik irańskiego ministerstwa zdrowia poinformował, że liczba ofiar koronawirusa w jego kraju wynosi obecnie 988 osób, a zakażonych jest ponad 16 tysięcy osób. To jedno z państw, najpoważniej na świecie dotkniętych rozprzestrzeniającym się wirusem. Zamknięte są szkoły, uniwersytety, biura, meczety. Miejscowe władze wypuściły na wolność kolejną grupę więźniów, w obawie, by za kratkami nie doszło do masowych zakażeń.

17:37

Niemal 7,5 tys. ofiar i prawie 190 tys. zakażonych - to najnowszy, podany przez WHO bilans pandemii koronawirusa na świecie. Najgorsza sytuacja jest teraz w Europie. Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała do przywódców europejskich krajów, by podjęli najbardziej zdecydowane kroki w walce z wirusem.

17:33

Szeryf hrabstwa Logan w amerykańskim stanie Kolorado zaapelował o zaprzestanie popełniania przestępstw "do odwołania" ze względu na pandemię koronawirusa. Biuro szeryfa napisało, że "z góry dziękuje przestępcom" i dodało, że poinformuje, kiedy możliwy będzie powrót do "normalnych zachowań przestępczych".

17:31

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało we wtorek, że w Niemczech wśród uchodźców i osób ubiegających się o azyl zanotowano 10 przypadków zakażenia koronawirusem.

17:29

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii wzrosła w ciągu ostatniej doby o 26 proc. z 1543 do 1950 - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Jak dotychczas zmarło z tego powodu 56 osób. Doradca rządu dopuszcza możliwość śmierci 20 tys. ludzi.

17:25

Regionalny rząd Madery, portugalskiego archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nakazał we wtorek obowiązkową kwarantannę w hotelu, w którym potwierdzony został pierwszy przypadek zakażenia Covid-19 na tej wyspie. Jak poinformował premier rządu Madery Miguel Albuquerque, zakażona jest obywatelka Holandii, która przebywała w hotelu Quinta do Sol w Funchal, stolicy archipelagu

17:17

O 17.00 rozpoczęła się wideokonferencja z udziałem przywódców unijnych krajów na temat pandemii koronawirusa. Liderzy 27 krajów mają zdecydować czy zamknąć tymczasowo zewnętrzne granice Unii, by spowolnić rozprzestrzenianie się patogenu. Zamknięcie granic na 30 dni, ale z możliwością przedłużenia, zaproponowała Komisja Europejska.

16:57

Minister ds. wydatków publicznych Francji Gerald Darmanin poinformował, że z powodu epidemii koronawirusa deficyt budżetowy państwa sięgnie 3,9 proc. PKB, a wzrost gospodarczy skurczy się o około 1 proc. Koszt pakietu pomocowego dla gospodarki wyniesie blisko 45 mld euro.

16:52

Policja w południowoindyjskim stanie Telangana aresztowała trzy osoby pod zarzutem rozpowszechniania spreparowanego zdjęcia, które miało przedstawiać ofiarę śmiertelną Covid-19. Nieprawdziwa informacja była przekazywana dalej za pomocą komunikatora internetowego.

16:52

- 10 ton pomocy medycznej z Chin dotrze w środę do Mediolanu - ogłosił szef MSZ Włoch Luigi Di Maio. Wyjaśnił, że pomoc ta to dar kilku chińskich prowincji.

16:52

Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wzrosła w Holandii o 292 - do 1705. 19 osób zmarło, podnosząc łączną liczbę zgonów z 24 do 43.

16:52

Kraje bałtyckie wyrażają niezadowolenie z działań polskich władz w stosunku do obcokrajowców, którzy utknęli na granicy polsko-niemieckiej. Szef MSZ Estonii Urmas Reinsalu przyznał, że jedną z możliwości powrotu obywateli jest zorganizowany przez rząd transport promami.

16:39

Władze Bośni i Hercegowiny ogłosiły w kraju stan katastrofy, co pozwoli koordynować wysiłki, mające na celu powstrzymanie koronawirusa, między dwoma regionami autonomicznymi kraju - poinformował we wtorek minister zdrowia Zoran Tegeltija.

16:39

Parlament Mołdawii podjął decyzję na wniosek premiera Iona Chicu o wprowadzeniu w kraju stanu wyjątkowego do 15 maja z powodu epidemii koronawirusa.

16:38

Zostawiać buty i okrycia wierzchnie przed domem, by uniknąć ryzyka wniesienia koronawirusa - taką radę dał Włochom we wtorek członek Rady Wykonawczej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i doradca Ministerstwa Zdrowia w Rzymie Walter Ricciardi.

16:37

Węgierskim wirologom udało się wyizolować nowego koronawirusa - poinformowała naczelny lekarz kraju Cecilia Mueller na konferencji prasowej w Budapeszcie.

16:37

Dyrektor europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Hans Kluge wezwał wszystkie państwa kontynentu do podjęcia jak najbardziej radykalnych działań, aby powstrzymać pandemię nowego koronawirusa. Zalecił też intensyfikacje testów.

16:36

Ministerstwo zdrowia Izraela wezwało obywateli, by z powodu epidemii Covid-19 nie opuszczali swoich domów, z wyjątkiem zaspokajania "żywotnych potrzeb", takich jak szukanie pomocy medycznej czy robienie zakupów spożywczych.

16:36

Chińskie władze zezwoliły naukowcom na rozpoczęcie testów eksperymentalnej szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi na ludziach.

16:35

W stanie Sao Paulo odnotowano pierwszy w Brazylii zgon osoby zakażonej koronawirusem - poinformowały tamtejsze władze. Brazylia była pierwszym krajem w Ameryce Łacińskiej, w którym zdiagnozowano infekcję Covid-19.

15:51

Do 114 wzrosła w Rosji liczba osób zarażonych koronawirusem - poinformowała wicepremier rosyjskiego rządu Tatiana Golikowa. 104 osoby, to zarażeni poza granicami Federacji Rosyjskiej, a 10 przypadków, to tak zwane zarażenia kontaktowe - wewnątrzkrajowe. W związku z pandemią nowego patogenu, Rosja od północy ogranicza możliwość wjazdu dla obcokrajowców.

15:30

Partie polityczne Macedonii Północnej zdecydowały o odroczeniu wyborów parlamentarnych z uwagi na pandemię koronawirusa. Wybory miały odbyć się 12 kwietnia.

15:29

Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wydał we wtorek religijny nakaz unikania podróży, które nie są konieczne. Według raportu irańskich naukowców wirus w tym kraju może pochłonąć 3,5 mln ofiar i zainfekować miliony ludzi.

14:55

Były trzykrotny premier Włoch, eurodeputowany Silvio Berlusconi postanowił przekazać 10 milionów euro na stworzenie liczącego 400 łóżek oddziału intensywnej terapii w Mediolanie oraz inne potrzeby służby zdrowia w Lombardii- ogłosiła jego partia Forza Italia.

14:55

Ponad 20 proc. osób zakażonych koronawirusem w Portugalii stanowią lekarze. W ciągu doby liczba zakażeń Covid-19 wzrosła w tym kraju o 117, do 448.

14:54

Obywatele Wielkiej Brytanii powinni powstrzymać się od wszystkich podróży zagranicznych przez co najmniej 30 dni, o ile nie są absolutnie niezbędne, aby w ten sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa - ogłosił szef MSZ Dominic Raab.

14:38

Friedrich Merz, były przewodniczący frakcji CDU/CSU i obecny kandydat na szefa niemieckiej chadecji, zakaził się koronawirusem.

14:37

Mimo wprowadzonego w związku z koronawirusem zakazu zgromadzeń przed Radą Najwyższą Ukrainy odbyła się około 100-osobowa demonstracja, której uczestnicy wzywali parlament do przerwania prac na czas kwarantanny. Tego dnia powołano nowego prokuratora generalnego i ministra gospodarki.

14:37

W ramach kampanii "paczek życzliwości przeciwko epidemii" niemiecka firma kurierska DHL oferuje klientom indywidualnym możliwość tańszej wysyłki masek ochronnych i żelów do dezynfekcji z Chin do Niemiec, W. Brytanii, USA, Kanady, Japonii i Australii.

14:17

Niektóre szpitale w stolicy Tajlandii, Bangkoku, wyceniają testy na Covid-19 o ok. 40 proc. drożej, jeśli są robione cudzoziemcom - wynika z poniedziałkowej ankiety reporterów dziennika "Khao Sod".

14:16

Nur-Sułtan i Ałma Ata, dwa największe miasta Kazachstanu, zostaną odcięte od reszty kraju i objęte specjalnymi restrykcjami - zdecydowały władze. Ograniczenie wprowadzono po tym, jak w obu ośrodkach wykryto nowe przypadki zakażenia koronawirusem.

14:16

Podający się za funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) napastnicy ukradli przedsiębiorcom 100 tys. maseczek ochronnych - poinformowała we wtorek kijowska prokuratura. Napastników, którzy grozili ofiarom bronią, ujęto.

13:47

Filipiny stały się pierwszym krajem, który bezterminowo zawiesił działanie giełdy papierów wartościowych w związku z epidemią koronawirusa. We wtorek w kraju potwierdzono 45 nowych przypadków zachorowań na Covid-19.

13:46

Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesiła odprawianie wspólnotowych mszy świętych i wprowadziła restrykcje w sprawie pogrzebów. Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe Konferencji Episkopatu, decyzja wynika z ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

13:46

W regionie Grand Est i w miastach Miluza i Strasburg na wschodzie Francji sytuacja jest napięta - ocenił we wtorek minister zdrowia Olivier Veran. Wojskowe śmigłowce transportowały tego dnia poważnie chorych, młodych, do szpitali z wolnymi miejscami w innych regionach - dodał.

13:44

Pandemia koronawirusa nie wpłynęła na plany rosyjskich komunistów. Działacze części lewicowych organizacji wyszli na ulice, aby wyrazić sprzeciw wobec forsowanej przez Kreml reformy konstytucji. W Rosji, w związku z rozprzestrzenianiem się nowego patogenu wprowadzono zakaz gromadzenia się powyżej 50 osób.

13:43
12:46

Szwedzki rząd zapowiedział wprowadzenie od środy nauczania na odległość w szkołach średnich oraz na uniwersytetach. Szkoły podstawowe oraz przedszkola mają działać jak dotychczas.

12:45

"135 nowych przypadków śmiertelnych koronawirusa odnotowano w ciągu ostatniej doby w Iranie" - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Jest to wzrost o 13 proc. w porównaniu z poprzednią dobą.

12:32

- Restrykcyjne kroki wprowadzone ostatnio w niektórych krajach europejskich w ramach walki z epidemią koronawirusa zostały zastosowane za późno - taką opinię wyraził we wtorek dyrektor departamentu chorób zakaźnych we włoskim Instytucie Zdrowia Giovanni Rezza.

12:31

"Ukrainiec, który wezwał karetkę pogotowia, twierdząc, że był za granicą i podejrzewa u siebie koronawirusa, a po przyjeździe do szpitala powiedział, że żartował, został ukarany grzywną" - poinformowała miejscowa policja. To kolejna kara w ostatnim czasie za nieprawdziwe informacje o Covid-19.

12:29

Sanktuarium maryjne w Lourdes we Francji zostanie zamknięte we wtorek w południe "po raz pierwszy w swej historii" - poinformował na Twitterze jego rektor, ks. Olivier Ribadeau Dumas. Będzie tam odmawiana nowenna w intencji zakończenia epidemii koronawirusa.

12:29

Planowany w najbliższych tygodniach szczyt UE-Chiny został odwołany. Unijni urzędnicy podkreślają, że zdecydowały o tym obie strony. Powodem jest pandemia koronawirusa.

12:17

"Około 300 osób wzięło udział w imprezie muzycznej rave w Tenneville, w belgijskiej prowincji Luksemburg, pomimo zakazu organizowania takich spotkań, który ma celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa" - informuje "Brussels Times".

12:16

W Mediolanie w związku z pandemią koronawirusa najpóźniej w ciągu 10 dni powstanie szpital na 400 miejsc dla ciężkich przypadków choroby. Wczoraj w regionie Lombardii na oddziałach intensywnej terapii nie było żadnego wolnego miejsca.

12:07

Prezes koncernu Volkswagen zapowiedział tymczasowe zamknięcie większości fabryk spółki w Europie. Podczas przedstawiania rocznego bilansu firmy prezes Herbert Diess, poinformował, że z powodu rozszerzającej się epidemii koronawirusa zakłady zostaną zamknięte od soboty na dwa lub 3 tygodnie.

12:05

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że dwóch jej pracowników jest zakażonych koronawirusem. W sumie na całym świecie notuje się 182 tysiące zachorowań. W wyniku powikłań zmarło ponad 7 tysięcy osób.

12:05

W Belgii potwierdzono pięć kolejnych zgonów osób zakażonych koronawirusem. Od wczoraj liczba ofiar śmiertelnych patogenu podwoiła się i obecnie wzrosła do 10. Zakażonych jest ponad tysiąc osób. Eksperci i wirusolodzy przewidują duży wzrost zakażeń w najbliższych dniach, stąd apele do władz w Brukseli o zaostrzenie działań w walce z koronawirusem.

12:04
12:04
12:03

- Władze Iranu zdecydowały we wtorek o tymczasowym uwolnieniu 85 tys. więźniów z zakładów karnych. Powodem jest szerząca się w kraju epidemia nowego koronawirusa - poinformował rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Golamhosejn Esmaili.

11:54

Z powodu zakażenia koronawirusem, osoby przebywające w ośrodku w Suhl w Turyngii przez cztery tygodnie nie mogą opuszczać terenu obiektu – relacjonuje dziennik "Die Welt".

11:54

Chińskie władze zgłosiły we wtorek tylko jeden nowy lokalny przypadek infekcji koronawirusem w ciągu doby. Wuhan zaczynają opuszczać wysłani tam na pomoc lekarze z innych miast. W części regionów ze szpitali wyszli już wszyscy pacjenci wyleczeni z Covid-19.

11:52

Specjalista Federalnej Agencji Zdrowia Daniel Koch ostrzegł, że szwajcarskim szpitalom grozi zapaść, jeśli koronawirus nadal będzie rozprzestrzeniać się w szybkim tempie. Ekspert wezwał obywateli do stosowania się do wprowadzonych restrykcji - podaje Reuters.

11:52

W ramach środków ostrożności w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa od środy na Ukrainie wstrzymany będzie ruch autobusowy, kolejowy i lotniczy między miastami i obwodami - zdecydował rząd. Od wtorku obowiązuje zaś zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób.

11:51
11:50

Zgodnie z poniedziałkowym orędziem do narodu prezydenta Francji Emmanuela Macrona od wtorku Francuzi z powodu koronawirusa przez co najmniej 15 dni mogą wychodzić z domu wyłącznie do pracy, po zakupy i do lekarza.

11:49

Od czwartku wszystkie osoby przybywające do Hongkongu z zagranicy będą poddawane obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej lub obserwacji medycznej – poinformowała szefowa władz regionu Carrie Lam.

11:47

Statua Wolności w Nowym Jorku, symbol USA, została w poniedziałek zamknięta dla zwiedzających z powodu pandemii koronawirusa. Nieczynne są również Pomnik Waszyngtona w stolicy kraju oraz wyspa Alcatraz ze słynnym nieczynnym więzieniem w Zatoce San Francisco.

11:47

Tydzień po wejściu w życie we Włoszech dekretu rządu, który ograniczył możliwość wychodzenia z domu, nadal nie jest jasne, co można robić, a co jest zabronione. Media i władze udzielają rad obywatelom, którzy często nie wiedzą, jak interpretować przepisy.

11:45

Koronawirus zaatakował mieszkańców miasteczka Medicina koło Bolonii na północy Włoch. - Wirus jest szczególnie agresywny i zaraźliwy - tym burmistrz uzasadnił swą decyzję o zamknięciu do 3 kwietnia 16-tysięcznej miejscowości i ogłoszeniu jej "czerwoną strefą".

11:45

 - Nie dzwońcie na numer alarmowy z powodu braku papieru toaletowego - zaapelowała do Amerykanów policja z Newport w stanie Oregon. Z uwagi na epidemię koronawirusa w wielu miejscach USA w sklepach brakuje podstawowych środków higienicznych.

11:43

- Wydział konsularny Ambasady RP w Mińsku oraz konsulaty w Grodnie i w Brzeście ograniczają od 17 marca obsługę interesantów w związku z zagrożeniem koronawirusem – poinformowała polska placówka dyplomatyczna w stolicy Białorusi.

11:42

- Państwa, które z powodu pandemii koronawirusa musiały zamknąć szkoły i przejść na nauczanie przez internet, mogą skorzystać bezpłatnie z narzędzi i platform edukacyjnych, używanych w Estonii - ogłosił resort ds. szkolnictwa i badań naukowych tego kraju.

11:40
11:37
11:36

- Epidemia koronawirusa to dla Kanady nie tylko problem ochrony zdrowia. Społeczny niepokój starają się już wykorzystać państwa i organizacje wrogie kanadyjskiej polityce, prowadząc akcje dezinformacyjne - uważa Generał Jonathan Vance, szef kanadyjskiego sztabu generalnego.

11:35

Matt Colvin ze stanu Tennessee w USA sprzedawał w internecie z zyskiem skupione wcześniej środki dezynfekujące. Sprawą zajęła się prokuratura, mężczyzna dostawał pogróżki i w końcu zdecydował się za darmo przekazać swoje zapasy potrzebującym.

11:35
11:33

Po tym, jak w Wenezueli wykryto 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, prezydent tego kraju Nicolas Maduro we wtorek ogłosił ogólnonarodową kwarantannę. W Wenezueli do tej pory są 33 zakażone osoby.

11:31

W Korei Południowej trzeci dzień z rzędu liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem nie przekroczyła stu. Krajowe służby sanitarne poinformowały we wtorek, że ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano 84 nowe infekcje.

11:29

Rząd Hiszpanii wprowadził od północy we wtorek kontrole na granicach z Francją, Marokiem i Portugalią z powodu pandemii koronawirusa. Decyzja gabinetu Pedra Sancheza oznacza wstrzymanie kołowego ruchu z sąsiednimi państwami.

11:28

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia podała w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby odnotowano w Chinach 21 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 13 zgonów wywołanych Covid-19. Poprzedni raport mówił o 16 nowych infekcjach 14 zgonach.

11:23

Tunezja zamknęła w poniedziałek granice lądowe i powietrzne dla ruchu pasażerskiego - poinformował premier tego kraju Elyes Fakhfakh w telewizyjnym wystąpieniu. Rząd w Tunisie w piątek zdecydował o zamknięciu granic morskich.

11:23

"Słynny amerykański aktor Tom Hanks i jego żona Rita Wilson, którzy pięć dni temu poinformowali, iż są zarażeni koronawirusem, opuścili szpital w australijskim stanie Queensland" - pisze w poniedziałek magazyn "People".

11:22

- Traktor wyleczy wszystkich, pole wszystkich wyleczy – powiedział w poniedziałek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, wzywając społeczeństwo, by zachować spokój i nie poddawać się panice. Jego zdaniem problem w mniejszym stopniu dotyczy mieszkańców wsi.

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT koronawirus zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak