more_horiz
PR24 Portal

Ustalenia po szczycie NATO. Turcja zgodziła się na plan obronnościowy dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 14:48
Turcja zgodziła się na plan obronnościowy NATO dla Polski i krajów bałtyckich. Poinformowali o tym prezydent Litwy Gitanas Nausėda, który brał udział w zakończonym właśnie szczycie w Londynie, a chwilę później także szef Sojuszu Jens Stoltenberg.
Audio
  • Przyszłość NATO głównym tematem szczytu - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Jest zgoda na plan obronnościowy NATO dla Polski i krajów bałtyckich (IAR)
Prezydent Andrzej Duda wśród przywódców państw w Watfordzie
Prezydent Andrzej Duda wśród przywódców państw w WatfordzieFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Turcja zgodziła się na plan obronnościowy NATO dla Polski i krajów bałtyckich
  • Poinformowali o tym prezydent Litwy Gitanas Nausėda oraz szef NATO Jens Stoltenberg
  • Podczas obrad szczytu w Londynie zdecydowano o powołaniu grupy ekspertów
  • Zajmie się ona opracowywaniem reformy Sojuszu Północnoatlantyckiego
  • Polskę na szczycie reprezentował prezydent Andrzej Duda

Turcja zapowiedziała wcześniej, że nie podpisze strategii dla Europy Wschodniej, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają syryjskich Kurdów za terrorystów. Weto prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana oznaczałoby, że dokument w ogóle nie zostanie przyjęty. Nie wiadomo na razie na jakich warunkach zawarto kompromis. Wiadomo jedynie, że w czasie szczytu doszło do spotkania prezydentów Polski, Litwy i Łotwy z prezydentem Turcji.

duda 1200 pap.jpg
Prezydent na szczycie NATO: jesteśmy częścią najważniejszego Sojuszu

Reforma Sojuszu

Podczas obrad szczytu w Londynie przywódcy 29 krajów członkowskich zdecydowali o powołaniu grupy ekspertów, która opracuje reformę Sojuszu. To konsekwencja dyskusji, jakie przetaczają się przez kraje Zachodu na temat potrzeby zmian w relacjach Europy i Ameryki.Zakończył się szczyt NATO - relacja Wojciecha Cegielskiego

To właśnie przyszłość NATO była głównym tematem zakończonego w Londynie szczytu Sojuszu. Temat został częściowo wywołany przez niedawną wypowiedź francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona na temat niewydolności NATO. Politycy z krajów członkowskich zgodzili się na propozycję Niemiec i Francji, by powołać grupę ekspertów, która na następny szczyt za dwa lata przygotuje projekt reformy NATO.

Cel: wzmocnić polityczny wymiar NATO

D-Trump-pap-1200.jpg
"Śmierć mózgowa" NATO. D. Trump krytykuje prezydenta Francji

Mówił o tym w Londynie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. - NATO jest mocne, bo w ostatnich kilku latach znacząco przystosowało się do zmieniającego się świata. Na tej podstawie zdecydowaliśmy dzisiaj rozpocząć pod moim przywództwem proces refleksji, aby wzmocnić polityczny wymiar NATO - dodał Stoltenberg.

Na zakończonym w Londynie szczycie politycy zgłosili także oddziały swoich wojsk do dyżurów bojowych NATO w ramach inicjatywy gotowości bojowej, nazywanej 4x30. Szczyt zdecydował też o ustanowieniu kosmosu jako sfery działań Sojuszu. Chodzi głównie o zabezpieczenie komunikacji satelitarnej przed atakami hakerskimi. Przywódcy krajów NATO potwierdzili też w deklaracji końcowej, że Sojusz jest jednością, a najważniejszą zasadą jego działania jest zasada "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".

Następny szczyt: 2021 r.

Jak relacjonuje z Londynu wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, rozmawiano też o relacjach z Rosją, Chinami, o misjach w Iraku i Afganistanie, wydatkach na obronność i bezpieczeństwie nowych technologii w tym sieci 5G. Następny szczyt zaplanowano na rok 2021.

Spotkanie szefów krajów członkowskich zostało zorganizowane w 70. rocznicę powstania Sojuszu. Polskę na szczycie reprezentował prezydent Andrzej Duda.

pb