X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Fogiel: nowe przepisy ws. sędziów mają zapobiec anarchizacji systemu prawnego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 06:24
- Część sędziów, zamiast skupiać się na swoich obowiązkach, wolałaby się zajmować polityką i obroną kastowości, bo to określenie pada z ust samych sędziów, na to nie będzie zgody i w związku z tym chcemy wprowadzić te przepisy - powiedział w "Sygnałach Dnia" Radosław Fogiel (PiS).
Audio
  • Radosław Fogiel mówił m.in. na temat projektu zmian dotyczących sędziów (Jedynka/Sygnały dnia)

Posłowie PiS złożyli w czwartek projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw. 

Sebastian Kaleta _1200.jpg
Sebastian Kaleta: orzeczenie SN to bardzo niebezpieczny precedens

Przepisy przewidują nawet możliwość złożenia z urzędu sędziów, którzy uzurpowaliby sobie możliwość podważania decyzji KRS czy prerogatyw prezydenta, czy też podważania wyboru innych sędziów. Do zapowiedzi krytycznie odniosła się opozycja.

"Sędziowie nie mogą podkopywać podstaw systemu" 

- Ta propozycja, złożona do pani marszałek Sejmu Elżbiety Witek, odpowiada na pewną nową sytuację, która pojawiła się w sferze publicznej, w sferze wymiaru sprawiedliwości po wyroku TSUE - powiedział Radosław Fogiel.

morawiecki east news 1200.jpg
Premier: sędziowie muszą stać na straży praworządności, a nie własnych interesów

Dodał, że chodzi tu o sytuację, w której "część sędziów postanowiła sięgać po kompetencje, których polska konstytucja im nie przyznaje". - Mieliśmy już do czynienia z sytuacją, w której sędzia kwestionował prawo innego sędziego do orzekania, co z punktu widzenia konstytucji jest niedopuszczalne.

CZYTAJ TAKŻE: Rzecznik dyscyplinarny zajął się sędziami z Katowic, którzy zapytali o nową KRS>>>

- Te przepisy mają zapobiec ewentualnej anarchizacji systemu prawnego w Polsce - podkreślił gość Jedynki. Jak dodał, chodzi o groźbę "kompletnego chaosu i podkopania zaufania do wymiaru sprawiedliwości". - Chcemy tego uniknąć, uniemożliwić sędziom kwestionowanie prawa do orzekania innych sędziów (...) nie mogą sędziowie podkopywać zupełnych podstaw systemu sprawiedliwości - zaznaczył.

"Wymiar sprawiedliwości musi być apolityczny"

Fogiel podkreślił, że celem zmian jest doprowadzenie do tego, żeby Polacy mieli pewność, że istnieje wymiar sprawiedliwości, "który działa sprawnie, któremu mogą zaufać i który jest bezstronny i apolityczny". - Obywatel powinien mieć świadomość, że niezależnie od tego, jakie on ma poglądy polityczne i jakie ma sędzia, wyrok, który zapadnie, będzie sprawiedliwy - powiedział.

Fogiel poinformował, że projektem zmian w przepisach dot. sędziów Sejm zajmie się prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu. Dodał, że w kwestii zmian w sądownictwie "oczekiwanie ośrodka prezydenckiego idzie w tym samym kierunku".

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Radosław Fogiel (zastępca rzecznika prasowego PiS)

Data emisji: 13.12.2019

Godzina: 7.15

paw/

Czytaj także

Jan Dziedziczak o wyroku TSUE: to kompromitacja totalnej opozycji

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 14:56
- Trybunał powiedział: załatwiajcie ważne sprawy w swoim gronie, nie przerzucajcie odpowiedzialności na instytucje europejskie - powiedział w audycji "Tydzień kontra tydzień" Jan Dziedziczak z PiS, komentując wyrok TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. Gościem programu był też Czesław Mroczek z PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Padły ważne słowa". Posłowie o wizycie Angeli Merkel w Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 13:30
- To były ważne słowa i ważna wizyta - powiedział Jan Dziedziczak, poseł PiS, mówiąc, że polityka przypominania o prawdzie historycznej przynosi rezultaty.  Czesław Mroczek, poseł PO, dodał, że Angela Merkel również wcześniej przedstawiała takie stanowisko, a słowa kanclerz były skierowane również do Niemców.
rozwiń zwiń