more_horiz
PR24 Portal

Koniec protestu. Jest porozumienie związkowców ze służb mundurowych z MSWiA

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 22:48
- Porozumienie, jakie podpisaliśmy z MSWiA, jest najlepszym, jakie udało się wynegocjować. To milowy krok - powiedział przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski po zakończeniu rozmów z resortem spraw wewnętrznych i administracji.
Związkowcy ze służb mundurowych osiągnęli porozumienie z MSWiA
Związkowcy ze służb mundurowych osiągnęli porozumienie z MSWiAFoto: Polska Policja/Twitter

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji od godz. 11 w czwartek trwały rozmowy ministra Joachima Brudzińskiego ze związkowcami służb mundurowych. Po godz. 22 szef MSWiA Joachim Brudziński i Rafał Jankowski ogłosili, że udało się osiągnąć porozumienie.

- Dzisiaj przekraczając próg w MSWiA, nie miałem zbyt dużej nadziei, że o godz. bez mała 22 będę trzymał w ręku porozumienie - podkreślił Jankowski.

Zdaniem szefa NSZZ Policjantów, podpisane w czwartek porozumienie jest "najlepszym porozumieniem, jakie udało się wynegocjować".

Rafał Jankowski Uważam, że to milowy krok w stosunkach strony społecznej z panem ministrem.

Jak zaznaczył, nie jest ono doskonałe i chciałby, aby było lepsze. - Niemniej jednak uważam, że jest to milowy krok w stosunkach strony społecznej z panem ministrem - dodał Jankowski.

- Wydaje mi się, że dzisiaj zaczęliśmy ten prawdziwy i rzeczywisty dialog. Nie przypominam sobie momentu, żeby strona społeczna podpisała tak dobre dla tysięcy polskich funkcjonariuszy porozumienie - podkreślił. - To już nie jest nawet krok w dobrą stronę. My razem teraz zmierzamy ku temu, żeby poprawić jakość służby, pensje polskich funkcjonariuszy - dodał.

Wyraził też nadzieję, że z porozumieniem zapoznają się "w kilka chwil" funkcjonariusze podległych ministrowi służb i będą też z tego usatysfakcjonowani.

Porozumienie zakłada m.in. podwyżki: o 655 zł od 1 stycznia 2019 r., o co najmniej 500 zł od 1 stycznia 2020 r. i prawo do emerytury po 25 latach służby (bez wymogu 55 lat życia), a także w 100 proc. płatne nadgodziny.

- Nie byłoby porozumienia ze związkami zawodowymi, gdyby nie premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Teresa Czerwińska - powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński podczas czwartkowej konferencji prasowej, zorganizowanej po podpisaniu porozumienia z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych.

Minister Brudziński powiedział, że "najbardziej sprawny minister spraw wewnętrznych i gotowy do dialogu i rozmów nie zrobiłby nic i by nie uczynił, gdyby nie miał po swojej stronie życzliwości, gotowości i otwartości do realizacji słusznych postulatów funkcjonariuszek i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz gdyby tej życzliwości i gotowości do rzeczywistego zmieniania oblicza służb mundurowych nie było po stronie pana premiera".

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak