X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Zbigniew Gryglas: wyrok TSUE ws. wieku emerytalnego sędziów SN odnosi się do rzeczywistości, której nie ma

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 16:18
- Kwestie dotyczące wymiaru sprawiedliwości nie są regulowane przez traktaty Unii Europejskiej, więc nie jest to materia, w której powinien się w ogóle wypowiadać Trybunał Sprawiedliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas, poseł Zjednoczonej Prawicy.
Audio
  • 24.06.19 Zbigniew Gryglas (Porozumienie) o wyroku TSUE w sprawie wieku emerytalnego sędziów SN
Zbigniew Gryglas
Zbigniew GryglasFoto: PR24/AK

Ustawa o Sądzie Najwyższym, odsyłająca część sędziów w stan spoczynku jest sprzeczna z unijnym prawem - tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. To orzeczenie rozstrzyga spór kompetencyjny, daje Komisji narzędzia do oceniania reform wymiaru sprawiedliwości w unijnych państwach i tym samym ingerowania w system sądownictwa. Polski rząd wskazywał, że organizacja tego systemu leży wyłączenie w gestii unijnych krajów. Trybunał uznał jednak, że może kontrolować wypełnianie przez państwa członkowskie warunków zapisanych w artykule 19 unijnego traktatu, czyli de facto kontrolować poziom niezależności krajowych systemów sądowniczych.

Czytaj więcej
Trybunał Sprawiedliwości UE
TSUE: przepisy w sprawie sędziów Sądu Najwyższego sprzeczne z prawem UE

- Ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE jest dosyć ciekawy, bo dotyczy on rzeczywistości, która już od dawna nie funkcjonuje. Konsekwencje tego wyroku będą jednak żadne, ponieważ Sejm zmienił sporne prawo, które negatywnie oceniały unijne instytucje - zaznaczył Zbigniew Gryglas. Poseł zauważył również, że "w Europie od dłuższego czasu trwa dyskusja nad pewną nadmierną rozbudową kompetencji organów Unii Europejskiej". - Ten proces doprowadził m.in. do negatywnych zjawisk w Wielkiej Brytanii. Warto więc zastanowić się gdzie postawić granice rozszerzania się kompetencji wspólnoty - dodał.

Gość PR24 podkreślił także, że "powinniśmy bardzo ściśle trzymać się w traktatów Unii Europejskiej i działać w ich ramach". - Przecież na to umówiły się wszystkie państwa członkowskie. Tak to powinno wyglądać - komentował polityk.

Zbigniew Gryglas odniósł się również do ogólnego funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. - W polskim sądownictwie potrzebna jest pokoleniowa zmiana. Uruchomiliśmy więc proces, który finalnie doprowadzi do efektu, na którym nam zależało. Polski system sprawiedliwości potrzebuje zmian w wymiarze moralnym - powiedział poseł.

Czytaj więcej
shutter-tsue-1200.jpg
Czesław Kłak: Trybunał Sprawiedliwości UE orzeka o przepisach, które nie obowiązują

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Antoni Trzmiel. 

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 24.06.2019

Godzina emisji: 15.09

Czytaj także

Czy nasze sądownictwo zmienia się na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 14:00
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Prezesi sądów będą mogli ingerować w prowadzenie spraw i na przykład podejmować decyzję o umorzeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Piotr Gontarski: zaczęło się poszukiwanie paragrafu na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 11:30
Do 24 września rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać opinię w sprawie pytań prejudycjalnych skierowanych do trybunału przez sędziów z Polski. - Obie sprawy (których dotyczą pytania - red.) mają się nijak do dziedzin objętych prawem UE - mówił prof. Waldemar Gontarski, pełnomocnik rządu na rozprawie w TSUE.
rozwiń zwiń