X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Antoni Macierewicz o tragedii w Smoleńsku: do śmierci doszło na skutek eksplozji samolotu w powietrzu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 12:30
- Do śmierci doszło na skutek eksplozji samolotu w powietrzu. Najpierw eksplozji w skrzydle, potem w centropłacie. Trudno z tym dyskutować - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz (PiS), szef podkomisji ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej.
Audio
  • 10.04.2019 Gość PR24: Antoni Macierewicz, szef podkomisji ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej

Mija dziewięć lat od katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób - w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. Antoni Macierewicz, przewodniczący podkomisji ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, mówił w Polskim Radiu 24 o stanie badań nad przyczynami katastrofy.

Raport z prac podkomisji smoleńskiej

Z opublikowanego właśnie raportu z prac podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego na dzień 9 kwietnia 2019 roku wynika, że "obecność materiałów wybuchowych na wraku samolotu wykryto przy użyciu różnych metod zarówno w ośrodkach krajowych, jak i zagranicznych. Wśród części, na których CLKP ujawniło obecność materiałów wybuchowych, był też fragment końcówki lewego skrzydła, który podkomisja wskazała w raporcie technicznym jako miejsce eksplozji" - podaje dokument.

"Na eksplozję jako przyczynę badanego zdarzenia wskazują też m.in. prowadzone przez podkomisję badania śladów zniszczeniowych na częściach samolotu zidentyfikowanych na wrakowisku, a zwłaszcza na szczątkach końcówki lewego skrzydła oraz części lewego kesonu bakowego, znajdującego się pod trzecią salonką Tu-154M" - czytamy.

"Ważnym materiałem dowodowym są dziesiątki spalonych i nadtopionych części samolotu odnalezione przez polskich archeologów blisko 110 m przed miejscem pierwszego uderzenia samolotu w ziemię, a istotną przesłanką także rozrzut jego części na szerokości ponad 80 m w odległości blisko 120 m przed uderzeniem w ziemię. Na prawdziwość tej tezy wskazują też analiza wbicia w ziemię lewych drzwi pasażerskich Tu-154M oraz stopień zniszczenia ciał ofiar i ich rozmieszczenie na wrakowisku" - informuje raport.

"Eksplozję potwierdzają też zebrane przez podkomisję zeznania świadków, w tym Polaków, którzy wybuch widzieli. Informacje uzyskane przez podkomisję nie potwierdzają upowszechnianych przez prokuraturę wojskową domniemań, że samolotem po remoncie podróżowali żołnierze mający kontakt z materiałem wybuchowym znalezionym na jego szczątkach. Badanie gleby na wrakowisku, przeprowadzone przez CLKP w 2013 roku, wykluczyło obecność tam materiałów wybuchowych. Prace odbywają się zgodnie z ustalonym harmonogramem" - możemy przeczytać w raporcie.

Antoni Macierewicz: raport końcowy - na przełomie 2019/2020 roku

Antoni Macierewicz przypomniał w PR24, że "komisja zajmuje się faktografią i nie jest od ustalania odpowiedzialności karnej".

- Możemy wystąpić z wnioskiem o ściganie ws. fałszerstw materiału dowodowego przy badaniu tragedii - powiedział. Pytany o termin publikacji raportu końcowego stwierdził, że "realny wydaje się przełom 2019/2020 roku".

- Co do przyczyny tragedii nie mamy wątpliwości, są szczegóły do wyjaśnienia. Czekamy na wyniki pracy naszych współpracowników z USA. Badania naukowe nie poddają się decyzjom administracyjnym. Mamy zapewnienie ze strony naszych współpracowników z USA, że do końca roku zakończą prace. Potem będziemy potrzebowali jeszcze miesiąc na końcowy raport - powiedział w PR24 Antoni Macierewicz.

Szef podkomisji ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej mówił podczas wizyty w studiu PR24 także o pierwszych chwilach po katastrofie, o swoich osobistych odczuciach.

- Pierwsze odczucie dotyczyło niemożliwości, że to nie mogło się zdarzyć. Informacje, które przekazywano, były dawkowane - wspominał Macierewicz.

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 czasu środkowoeuropejskiego letniego w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj rozbił się wojskowy samolot tupolew Tu-154M. Na pokładzie znajdowała się polska delegacja na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Katastrofy nie przeżył żaden spośród 96 pasażerów.

Więcej w zapisie rozmowy.

Audycję prowadził Ryszard Gromadzki.

PR24/tb

____________________ 

Data emisji: 10.10.2018

Godzina emisji: 11.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata o katastrofie smoleńskiej w Radzie Europy. Będzie wezwanie Rosji do oddania wraku Tu-154M polskim władzom

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 10:00
Na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu rozpoczęła się debata na temat katastrofy smoleńskiej. Po debacie uczestnicy zagłosują nad projektami raportu i rezolucji w tej sprawie. W rezolucji znalazło się między innymi wezwanie do strony rosyjskiej, aby zwróciła Polsce wrak samolotu Tu-154M.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macierewicz: rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy definiuje odpowiedzialność Rosji

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 10:36
Rezolucja wzywająca Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu TU-154M to dobry raport, jasno definiujący odpowiedzialność rosyjską i jednoznacznie stający po stronie Polski - ocenił w piątek szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Zybertowicz: katastrofa smoleńska jest przedmiotem gry zewnętrznych partnerów

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 09:00
- Mimo upływu 9 lat po katastrofie smoleńskiej, wielu Polaków jest pogubionych w odniesieniu do samej tej tragedii, a na kanwie jej motywów, nastąpiła utrata zdolności rozmawiania między wieloma środowiskami. Pojawiała się nowa, histeryczna, bezsensowna plemienność - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dominik Tarczyński: oddanie śledztwa Rosjanom to forma zdrady dyplomatycznej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 08:35
- Przedstawiciele Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy byli w szoku, kiedy usłyszeli, że Polska zrzekła się prawa przeprowadzenia śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej na rzecz Rosji – mówił w Polskim Radiu 24 Dominik Tarczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Bogdan Bartołd o katastrofie smoleńskiej: z tej ofiary Pan Bóg chciał wyprowadzić dobro

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 09:45
- Z tej ofiary na pewno Pan Bóg chciał wyprowadzić dobro. Znalazł się jednak ten, który jest przeciwnikiem człowieka. Nie ukrywam, że szatańskie zło podziału się wkradło - mówił o katastrofie smoleńskiej na antenie Polskiego Radia 24 ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Debata poranka". Dziewięć lat po katastrofie smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 11:07
– Mamy niezbite dowody, że samolot rozerwał się nad ziemią w wyniku serii eksplozji. Nie była to eksplozja paliwa – powiedziała Ewa Stankiewicz z Telewizji Republika. – Rozpętano ogromną machinę dezinformacyjną, zaprzeczającą logice – dodał fotograf Andrzej Hrechorowicz. – Rosja mocno sugeruje, że maczała w tym palce. Z drugiej strony blokuje poznanie prawdy – zwrócił uwagę Dawid Wildstein z TVP, Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci" zaznaczył natomiast, że przegrywamy z rosyjską narracją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Semka: Donald Tusk zrzucił z siebie płaszcz moralnej odpowiedzialności za rozdzielenie obu wizyt

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 11:20
- Donald Tusk się wybielił. W tej bitwie po Smoleńsku umiejętnie zrzucił z siebie płaszcz moralnej odpowiedzialności za rozdzielenie obu wizyt, która na nim spoczywa - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Semka. Publicysta "Do Rzeczy" mówił o tym, czy instytucje państwa sprostały wyzwaniom, które stanęły przed nimi po wydarzeniach 10 kwietnia 2010 roku.
rozwiń zwiń