more_horiz
PR24 Portal
Section05

Głębia ostrości

Następny odcinek audycji dnia 13.06.2023 o godzinie 22:05 Zobacz w ramówce
Section06
Całość audycji
23'27 Małgorzata Wakuluk o projekcie "Rok 2022 w obiektywach polskich fotografek" 01.02.2023 Projekt "Rok 2022 w obiektywach polskich fotografek", którego pomysłodawczynią jest Anna Bedyńska, stał się pretekstem spotkania około 60 artystek z różnych miast w Polsce i za granicą. To pierwsze w tym roku zgromadzenie "Polish Women Photographers" było - według jednej z założycielek grupy Małgorzaty Wakuluk - ogromnym zastrzykiem energii do dalszego działania i nowych projektów.
23'23 Jakub Dziewit. Możliwości i uwarunkowania fotografii 11.01.2023 Jakub Dziewit jest kulturoznawcą, artystą wizualnym, autorem monografii naukowych "Aparaty i obrazy. W stronę kulturowej historii fotografii" oraz "Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna" (wraz z Adamem Pisarkiem). Jest też autorem kilku fotograficznych wystaw indywidualnych; kuratorem ponad 20 ekspozycji fotograficznych i malarskich. W pracy twórczej stawia pytania o możliwości i uwarunkowania fotografii.
22'40 Jadwiga Janowska i jej projekt "False flag" 04.01.2023 Pierwsze fotograficzne kroki Jadwiga Janowska stawiała w gliwickiej grupie "Aczkolwiek". W 2018 roku zdobyła główną nagrodę za fotoreportaż w kategorii "Young Poland", na konkursie GRAND PRESS PHOTO. Jej prace były prezentowane w kraju i za granicą, na wystawach i publikacjach "Debuts", "Eastreet", #SHOWMEYOURUFO at the Noorderlicht Photofestival; w magazynach: "Contemporary Lynx" i "K Mag". Natomiast od 2019 roku realizuje projekt "False flag" opowiadający o gliwickiej radiostacji i jej znaczeniu dla historii i topografii regionu.
Section07
O audycji

Fotografia jest częścią naszego życia, codziennie robimy miliony zdjęć. Artyści zajmujący się fotografią, dokumentaliści, reporterzy tworzą znacznie mniej, ale to o ich pracach dyskutują znawcy, na ich wystawy do muzeum przychodzi tłumnie publiczność.

Kiedy mówimy „mała Afganka”, albo przypominamy sobie zdjęcie robotników siedzących na rusztowaniach drapaczy chmur w Nowym Jorku w latach 30. XX wieku, mamy w pamięci wzrokowej zdjęcia, które wywarły wpływ na kulturę wizualna świata. W większości są to prace rozpoznawalne, choć nazwisko autora, kontekst powstania zdjęcia, szczegóły istotne dla odczytania fotografii są często mniej znane. Fotografia poza walorami artystycznymi, jest też opowieścią o ludziach i ich wrażliwości.

Z gośćmi audycji “Głębia ostrości” Iga Niewiadomska rozmawia o fotografiach mających znaczenie dla rozwoju kultury, historii i sztuki.