X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Radio Chopin

Romantyczne brzmienia / Opera czasów Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 14:45
ROMANTYCZNE BRZMIENIA: prowadzą Magdalena Łoś, Klaudia Baranowska i Andrzej Sułek; OPERA CZASÓW MONIUSZKI: prowadzą Przemysław Krzywoszyński i Marcin Majchrowski

Romantyczne brzmienia 

"Stare pudła" - mawiają malkontenci. "Piękne, prawdziwe instrumenty" – odpowiadają przeciwnicy. Nurt stylowych interpretacji na dawnych instrumentach bądź ich kopiach stał się faktem. Nie jest fanaberią ani kaprysem, tylko solidnie udokumentowanym działem współczesnego wykonawstwa. W audycji zabrzmi muzyka epoki romantyzmu (bardzo szeroko rozumianego), niemal całego XIX wieku, wykonywana na dawnych instrumentach. Pianoforte solo (cóż to za "brzęczące" erardy i pleyele), tria, kwartety, kwintety, zespoły kameralne i orkiestry. Aha, opera romantyczna "Holender tułacz" Ryszarda Wagnera też już rozbrzmiewa na starych pudłach...

Do słuchania audycji zaprasza Magdalena Łoś:

Opera czasów Moniuszki 

Trwa Rok Stanisława Moniuszki, który powtórzony zostanie zapewne już za 3 lata w 150. rocznicę śmierci kompozytora. O ile opery naszego kompozytora są w Polsce stosunkowo dobrze znane (wszystkie przybliża cykl Viva Moniuszko!) o tyle europejski kontekst jest – przynajmniej w pewnych fragmentach – zupełnie nieznany. Cykl audycji prof. Przemysława Krzywoszyńskiego, wybitnego prawnika i muzykologa, koncentruje się na najistotniejszym okresie w dziejach opery XIX wieku, formującym współczesny repertuar dzieł scenicznych od dojrzałego romantyzmu poprzez szkoły narodowe i reformy wagnerowskie. Audycje odnoszą się do epoki o doniosłym polityczno-społecznym znaczeniu gatunku po wydarzeniach 1789-1815, kiedy dzieła Aubera, Verdiego czy Wagnera stawały się medium inspirującym szeroki krąg odbiorców.  Cykl przypomni dzieła, które inspirowały twórcę Halki, a tym samym wpływały na ukształtowanie się jego osobowości artystycznej.