X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Lato z Radiem 2018

Chełm kredą stoi

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 15:51
Tym razem "Lato z radiem" odwiedziło Chełm, który słynie z podziemi stanowiących unikalny na skalę światową labirynt podziemnych korytarzy wyżłobionych w kredzie.
Audio
  • Chełm kredą stoi (Lato z Radiem 2018/Jedynka)
  • Chełm i okolice (Lato z Radiem 2018/Jedynka)
  • Ogłoszenie, które zmieniło życie niepełnosprawnej dziewczynki (Lato z radiem 2018/Jedynka)
  • Felieton Rafała Ziemkiewicza o ciszy czyta Andrzej Mastalerz, 22.08.2018 (Lato z radiem 2018/Jest jak jest)
Chełm
ChełmFoto: Shutterstock.com

Najstarsze korytarze pod miastem powstały w XIII wieku ze względów obronnych. Dopiero później mieszkańcy miasta doszli do wniosku, że skoro miasto leży na takich bogatych pokładach kredy, to można zacząć na niej zarabiać.

Wielką atrakcją okolic Chełma są także torfowiska węglanowe charakteryzujące się niezwykłym bogactwem flory i fauny. Powstały one w obniżeniu terenu na płytko zalegających pokładach kredy piszącej. - Powstał taki szczególny twór przyrodniczy powodujący niezwykłą kombinację siedlisk. Mamy obszar torfowiska a dosłownie kilka, kilkanaście kilometrów obok wypiętrzenie skał kredowych - mówi w "Lecie z radiem" Janusz Holuk z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Jakie rzadko spotykane gatunki zwierząt żyją na torfowiskach pod Chełmem? Jakie atrakcje czekają na nas w Chełmie i okolicach? Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

Ponadto w ramach akcji "Lato z radiem spełnia marzenia" historia Pani Mirosławy, która adoptowała niepełnosprawną dziewczynkę. 

Poza tym konkursy, felieton "Jest jak jest", kolejny odcinek książki Katarzyny Bondy "Czerwony Pająk", czytany przez Agatę Kuleszę i "Strofy dla Ciebie". 

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzący: Monika Tarka i Robert Kilen

Reporter: Dominik Gil

Goście: Janusz Holuk (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie), Zbigniew Lubaszewski (historyk i regionalista z Muzeum Ziemi Chełmskiej), prof. Andrzej Buko (Instytut Archologii i etnologii PAN), Stanisław Gołub (archeolog), ksiądz Andrzej Sternik (kustosz Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej), Pani Mirosława

Data emisji: 22.08.2018

Godzina emisji: 9.00-12.00

kh