X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Teatr Polskiego Radia 2018

Wisia Matysiakowa

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 01:00
Studia aktorskie rozpoczęła w 1948 r. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi, której rektorem był Leon Schiller. Tu występowała – jeszcze jako studentka – w „Kramie z piosenkami” w układzie i w reżyserii Leona* Schillera. Od 1950 r. w PWST w Warszawie. Debiutowała na scenie rolą Lubow Szewcowej w „Młodej gwardii” A. Fadiejewa w Teatrze Polskim w Warszawie. Po dyplomie w 1951 r. zaangażowana do Teatru Ateneum w Warszawie (rola Anusi w „Zbiegach” H. Auderskiej).
Ludmiła Łączyńska
Ludmiła ŁączyńskaFoto: Polskie Radio

Od 1952 r. aktorka Teatru Ludowego, prowadzonego przez Krystynę Zelwerowiczową i Władysława Hańczę. Zagrała tu m. in.: Nataszę w „Młodości ojców” B. Gorbatowa, Anielę w „Chorym z urojenia” Moliera, Elżunię w „Synu marnotrawnym” S. Trembeckiego, Madame Flor de Lis w „Młynie” oraz Luisę w „Dziewczynie z dzbanem” L. de Vegi, Lucjanę w „Komedii omyłek” W. Szekspira, Klaryssę w „Słudze dwóch panów” C. Goldoniego, Anielę w „Wielkim człowieku do małych interesów” A. Fredry, Edytę w „Hotelu Belle Vue” M. Samozwaniec, Kamillę w „Romansie z wodewilu” W. Krzemińskiego, Helenę w „Żabusi” G. Zapolskiej, Goplanę w „Balladynie” J. Słowackiego, Marię „W straconych zachodach słońca” W. Szekspira, Zochna w „Tym nieznajomym” J. Krzysztonia, Agata w „Gwałtu, co się dzieje” A. Fredry, Selimę w „Księżniczce Turandot” C. Gozzi’ego, Dunia w „Żywym trupie” L. Tołstoja.

Od listopada 1957 r. nieprzerwanie jako Wisia (Jadwiga Matysiakowa) w powieści radiowej „Matysiakowie”.

Żona Stacha Matysiaka. Urodziła się w 1938 roku, wychowywała się na Powiślu. Tu też poznała rodzinę Matysiaków, m.in. Stacha. Przez parę lat przebywała z rodzicami we Wrocławiu, gdzie jej ojciec, inżynier Zarębski, specjalista kolejnictwa, odbudowywał po wojnie polskie koleje na Ziemiach Odzyskanych. Po powrocie do Warszawy wyszła za mąż za inżyniera Jerzego Klimowicza, z którym zamieszkała w rodzinnym domu przy ul. Wileńskiej. Rodzicami Wisi byli Maria i Wiktor Zarębscy. Po zdradzie małżeńskiej Jerzego, rozwiodła się w 1958 r. W tym czasie spotkała przypadkiem Stacha Matysiaka, z którym nawiązała płomienny romans. Pochodziła z rodziny inteligenckiej, co powodowało sprzeciwy jej rodziców wobec związku z wychowanym w robotniczej rodzinie chłopakiem. Ze Stachem wzięła potajemnie ślub w Karpaczu latem roku 1959. Oboje zamieszkali na Dobrej (I piętro) w mieszkaniu po Stefanii Frączakowej. W maju 1960 roku urodziła córeczkę Kasię. Przedtem jednak, we wrześniu 1959 r. podjęła pracę w „Orbisie” na Brackiej w Sekcji Wycieczek Zagranicznych, gdzie pracowała aż do pierwszej połowy lat 90-tych, kiedy to na skutek przekształceń w firmie została zwolniona. Następnie zatrudniła się w charakterze rejestratorki w gabinecie kosmetycznym swojej znajomej – Moniki Biegłowskiej, gdzie pracuje do dziś. W 1982 roku po śmierci swojej teściowej Heleny Matysiakowej przejęła jej rolę w domu przy Dobrej. W 1986 r. została babcią Małgosi, a w 1993 – Krysi, córek Kasi i Tomka. Od października 2008 r. prababcia Maciusia, synka Małgosi.