X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Teatr Polskiego Radia

Przyznano Wielkie Splendory 2016

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 20:43
Aktorzy Ewa Wiśniewska i Andrzej Ferenc; były dyrektor Teatru Polskiego Radia Henryk Rozen i zespół twórców i realizatorów powieści radiowej „Matysiakowe” - to laureaci tegorocznych Splendorów. Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów i twórców za kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego.
Audio
Statuetki Wielkiego Splendora, foto: PRWojciech Kusiński
Statuetki Wielkiego Splendora, foto: PR/Wojciech Kusiński

Ewa Wiśniewska podkreślała, że jest bardzo szczęśliwa, mogąc odebrać takie wyróżnienie. – Ta praca to przyjemność obcowania z bardzo dobrą literaturą, wyobraźnią. Te postacie, które odtwarzamy, to jest coś cudownego. To wspaniała zabawa, przy ciężkiej pracy – mówiła.

Andrzej Ferenc o pracy w Teatrze Polskiego Radia marzył już po skończeniu szkoły teatralnej. – Zrozumiałem, że to jest dla aktora super przygoda, bo wymaga od nas gotowości, otwartości na zmierzenie się. Tutaj jest teatr, tutaj jest prawdziwe granie. Mikrofon lubi prawdę, to jest taka próba – wyjaśniał. Dodał, że to za każdym razem wyzwanie, by opowiedzieć świat, którego nie widać.

„Matysiakowie” to najstarsze i najdłużej kontynuowane słuchowisko w Polsce. W grudniu mija 60 lat, kiedy ta powieść pojawiła się na antenie Polskiego Radia. Z tej okazji za dorobek w dziedzinie twórczości radiowej Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono jego twórców i realizatorów.

Ludmiła Łączyńska znana słuchaczom z roli Wisi Matysiakowej gra w słuchowisku prawie od początku: – Matysiakowie to kawałek mojego drugiego życia. To jest dla mnie cos wspaniałego, niebywałego i co pomogło mi w życiu bardzo. Jestem wzruszona listami od słuchaczy, oni bardziej pamiętają treść niż my. Dla aktora ich miłość jest najważniejsza.

Specjalną nagrodę – Splendor Splendorów przyznano Henrykowi Rozenowi, byłemu dyrektorowi Teatru Polskiego Radia. Laureat zaznaczył, że ma wkład w wykształcenie wszystkich reżyserów Polskiego Radia. – To był głęboko przemyślany plan, by byli następcy, tych ludzi, którzy dźwigali od przedwojnia tradycję radia. Podkreślił także, że starał się otworzyć Teatr na świat.  

Po raz siódmy przyznano nagrodę Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka, wręczaną twórcom swobodnie poruszającym się w świecie słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Otrzymał ją aktor i artysta kabaretowy Andrzej Zaorski. Tegoroczna gala odbyła się w Studiu S2 w Warszawie.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/ip
__________________

Data emisji: 5.12.2016

Godzina emisji: 19:15