X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Teatr Polskiego Radia

Sonata Belzebuba

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 10:00
15 września o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Stanisława Ignacego Witkiewicza "Sonata Belzebuba" w adaptacji i  reżyserii Waldemara Modestowicza.
Sonata Belzebuba - kadr z nagrania słuchowiska
Sonata Belzebuba - kadr z nagrania słuchowiskaFoto: Magdalena Rebzda/Polskie Radio

Sonata Belzebuba to historia młodego kompozytora i buntownika, który wchodzi w pakt z diabłem, żeby przy jego pomocy stworzyć genialne dzieła muzyczne. To taki trochę Doktor Faustus w wydaniu i na miarę mistrza Witkacego, tylko że napisany w 1925 roku, czyli prawie dwadzieścia lat przed Tomaszem Mannem. To przedostatnia napisana i zachowana sztuka Stanisława Ignacego Witkiewicza w sposób oczywisty inspirowana przyjaźnią autora z genialnym muzykiem i kompozytorem Karolem Szymanowskim. W dramacie występują typowe dla Witkacego postacie: demoniczna kobieta fatalna, śpiewaczka operowa Hilda Fajtcacy, młoda ambitna nimfetka, gimnazjalistka Krystyna Ceres, ognisty bubek, baron Sakalyi i jego matka Baronowa, zwariowana wróżbitka babcia Julia, egzotyczny brazylijski plantator Teobald Rio-Bamba, wreszcie Belzebub w przebraniu hidalgo Baltazara de Baleastadar i Diabły-Lokaje. Młody mordowarski kompozytor Istvan zostaje przez diabła uwiedziony i użyty do stworzenia genialnej muzycznie i piekielnie perwersyjnej Sonaty Belzebuba. Do słuchowiska użyczył swojej muzyki wybitny kompozytor Piotr Moss, który też sam zagrał na fortepianie finałową sonatę Belzebuba. W słuchowisku wystąpili znakomici aktorzy: Anna Chodakowska, Maria Pakulnis, Wiktoria Gorodeckaja, Justyna Kowalska, Mateusz Rusin, Piotr Grabowski, Marcin Przybylski, Krzysztof Stelmaszyk oraz Zbigniew Konopka i Paweł Peterman. Całość perfekcyjnie zrealizował akustycznie Maciej Kubera, a dzieło Witkacego adaptował do radia i wyreżyserował (z ogromną przyjemnością i w znakomitym zespole) Waldemar Modestowicz.

Zapraszamy do Programu Pierwszego Polskiego Radia w niedzielę 15 września po godzinie 21.

                                            
                      

Stanisław Ignacy Witkiewicz "Sonata Belzebuba"

Reżyseria: Waldemar Modestowicz 

Adaptacja: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Piotr Moss

Obsada:

Anna Chodakowska, Maria Pakulnis, Wiktoria Gorodeckaja, Justyna Kowalska, Mateusz Rusin, Piotr Grabowski, Marcin Przybylski, Krzysztof Stelmaszyk oraz Zbigniew Konopka i Paweł Peterman.