X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Teatr Polskiego Radia

Inny świat

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 08:00
W najbliższą sobotę, 15 lutego, Program 2 Polskiego Radia zaprezentuje premierowe słuchowisko na podstawie „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W obsadzie znaleźli się m.in. Andrzej Mastalerz i Piotr Bajtlik. Początek o godz. 19:00.
Gustaw Herling-Grudziński
Gustaw Herling-GrudzińskiFoto: PAP/Grzegorz Rogiński

Książka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Inny świat. Zapiski sowieckie” jest jednym z najważniejszych świadectw niewoli, pracy przymusowej i życia w łagrze, i zarazem jednym z najistotniejszych utworów w historii polskiej, a także światowej literatury XX wieku.

Bolesne wspomnienia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, więźnia gułagu w Jercewie, potem żołnierza II Korpusu Polskiego, uczestnika bitwy o Monte Cassino, zostały przez niego spisane w latach 1949–1950, a po raz pierwszy opublikowane w przekładzie angielskim w 1951 roku. Dwa lata później w Londynie ukazało się pierwsze wydanie książki po polsku. Przez cały okres PRL-u twórczość Herlinga-Grudzińskiego była w kraju na indeksie, nie dopuszczana przez cenzurę do publikowania i rozpowszechniania, na zasłużona sławę czekała niemal 40 lat. „Poprzez prowadzoną z dystansu czasowego opowieść świadka i uczestnika wydarzeń otrzymujemy wstrząsającą wiwisekcję mechanizmów sowieckiego totalitaryzmu i obraz ludzkiej natury, stającej wobec najcięższych prób, autor bada jej granice” – wyjaśnia Katarzyna Hagmajer-Kwiatek z radiowej Dwójki.

Autorem radiowej adaptacji „Innego świata” jest Wojciech Tomczyk (w minionym roku zdobył Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry za słuchowisko oryginalne „Wielka Improwizacja”), a słuchowisko wyreżyserowała Anna Wieczur-Bluszcz (nagradzana również na festiwalu Dwa Teatry, między innymi za reżyserię słuchowisk „Lento rubato” i „Podróż na księżyc”). Wśród wykonawców usłyszymy między innymi: Andrzeja Mastalerza, Piotra Bajtlika, Tomasza Borkowskiego, Annę Srokę-Hryń, Monikę Pikułę i Leona Charewicza. Ogromnie dużą rolę w wykreowaniu przestrzeni dźwiękowej słuchowiska odgrywa też muzyka stworzona specjalnie przez Pawła Szamburskiego. Akustycznie zrealizował je Andrzej Brzoska.