X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Teatr Polskiego Radia

Dziennik wojenny

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 08:00
18 października o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Michała Andruka pt. "Dziennik wojenny" w reżyserii Waldemara Modestowicza.
   1920 .
Реконструкція Варшавської битви 1920 р.Foto: Stanislaw Tokarski/Shutterstock.com

Słuchowisko "Dziennik wojenny" powstało w Teatrze Polskiego Radia na podstawie scenariusza  Michała Andruka, nagrodzonego trzecią nagrodą w konkursie ogłoszonym przez Polskie Radio z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Słuchowisko wyreżyserował Waldemar Modestowicz.

Bohaterem słuchowiska jest rotmistrz Białobłocki, wojskowy i poeta, prowadzący tytułowy „dziennik wojenny”. „Moje miejsce to siodło i sakwy. Wiatr i jazda w ulewie. Uwielbiam czuć na sobie działanie żywiołów. Ta wędrówka, ta włóczęga. Po części i przygody. Czasami łapię się  na tym, że to droga jest celem. I dobrze mi z tym” - mówi o sobie. W taką drogę, za linię frontu, na zachód od Radzymina, rotmistrz Białobłocki zabiera redaktora Gońca Poznańskiego, Hieronima Wolnego. Tam po raz pierwszy dziennikarz sięga po lekturę rotmistrzowskiego dziennika. Po powrocie do redakcji pisze reportaż z pola bitwy, który wpisuje się w zwycięstwo pod Radzyminem i zwycięską kontrofensywę przeciwko bolszewickiej Rosji, i w rezultacie powoduje wyczerpanie nakładu gazety. Redaktor naczelny gratuluje mu sukcesu. Tego samego dnia pocztą nadchodzi przesyłka od rotmistrza Białobłockiego, który pisze: „Panie redaktorze, jeśli czyta pan ten list, to znaczy tylko, że…niestety powrotu nie ma”. Paczka oprócz listu zawiera również dziennik wojenny.

 

Michał Andruk "Dziennik wojenny"

Adaptacja: Marta Rebzda

Reżyseria: Waldemar Modestowicz 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada:

Piotr Bajtlik, Mateusz Rusin, Przemysław Bluszcz, Justyna Kowalska, Aleksander Kaźmierczak, Michał Klawiter, Jakub Kordas, Mariusz Jakus, Kamil Kula, Piotr Kramer, Konrad Żygadło, Konrad Szymański, Jakub Pruski, Emil Gąsowski, Michał Kaszak, Antoni Galicki,

Na słuchowisko „Dziennik wojenny” zapraszamy w niedzielę (18.10) tuż po godz. 21.00.