X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Teatr Polskiego Radia

Nie żyje Wojciech Pszoniak. "Tacy ludzie nigdy nie przemijają".

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 13:00
- Jest moim wielkim przyjacielem. Dusi mnie żal, ale nigdy nie powiem "był" - mówił w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła o wybitnym aktorze Wojciechu Pszoniaku, który zmarł dziś rano (19.10.2020r.)
Wojciech Pszoniak
Wojciech PszoniakFoto: Woody Ochnio
- Tacy ludzie nigdy nie przemijają i nie odchodzą od nas. On będzie z nami zawsze. W Teatrze Polskiego Radia tworzył tak wiele pięknych ról. One na szczęście są i ludzie to uwielbiają, nasi słuchacze. Był bardzo związany z młodzieżą, której starał się przekazywać to, co potrafił, a o sztuce aktorskiej wiedział naprawdę bardzo dużo - mówi w radiowej Jedynce Janusz Kukuła. - Spotkałem się z Wojtkiem 12 dni temu, właśnie w Teatrze Polskiego Radia, i rozmawialiśmy, co tej jesieni jeszcze razem zrobimy... - dodaje - Chyba starając się pocieszyć, mówimy, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale to nieprawda, bo tacy artyści jak Wojciech Pszoniak są niezastąpieni i nic nie zapełni tej pustki. To była wielka przyjemność być z nim, rozmawiać. Trudno to nazwać pracą.
Wojciech Pszoniak nie kreował postaci, on się nimi stawał. To nieprawdopodobna przemiana i wielkie szczęście i przeżycie widzieć, jak to się staje na naszych oczach - mówi przyjaciel aktora.
Wojciech Pszoniak ukończył studia na PWST w Krakowie. Występował na scenach Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Warszawie. W latach 1974-1980 był wykładowcą w warszawskiej PWST. W latach 70. występował także w kabarecie Pod Egidą. Od końca lat 70. grał w teatrach francuskich m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich. Od lat 90. grywał zarówno w przedstawieniach francuskich, jak i w polskich.
Zagrał w ponad stu filmach. Popularność przyniosła mu rola Moryca w "Ziemi Obiecanej" Andrzeja Wajdy. Wystąpił w takich filmach jak "Wesele", "Danton" i "Korczak" Andrzeja Wajdy, "Austeria" Jerzego Kawalerowicza. Kreował Władysława Gomułkę w filmie "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł", opowiadającym o masakrze robotników w Gdyni w 1970 r. Wystąpił też w "Bitwie Warszawskiej 1920" Jerzego Hoffmana oraz filmach "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna i "Mała Matura 1947" Janusza Majewskiego.
Całość rozmowy/wspomnienia z dyrektorem Teatru Polskiego Radia, Januszem Kukułą, do osłuchania pod tym linkiem:
fot. Woody Ochnio