X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Teatr Polskiego Radia

Odeszła Aleksandra Karzyńska.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 18:00
Aleksandra Karzyńska ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie w roku 1950. Związana początkowo z Teatrem Starym i Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie, gdzie grała głównie role amantek w repertuarze klasycznym. Od 1961 r. aktorka Teatru Klasycznego (Teatru Rozmaitości) w Warszawie. Później Teatru Studio. 
Aleksandra Karzynska
Aleksandra Karzyńska Foto: Polskie Radio
W 1987 r. po przejściu na emeryturę wróciła do rodzinnego Krakowa, gdzie mieszkała aż do 2000 r. Choroba nowotworowa jedynej córki zmusiła Ją do kolejnej przeprowadzki do Warszawy. Nigdy nie pogodziła się z przedwczesną śmiercią swojej córki.
W powieści radiowej "Matysiakowie" Aleksandra Karzyńska grała od 1984 r. do 2021 r. Od 2017 r. ze względu na wiek i stan zdrowia nie przyjeżdżała już do studia, ale to my, autorzy i realizatorzy powieści, odwiedzaliśmy Ją z mikrofonem. Ostatni odcinek z udziałem Pani Oli, naszej Danki Grzelakowej, wyemitowaliśmy jeszcze w styczniu tego roku.
Rolę Danusi Grzelakowej przejęła po stanie wojennym po Danucie Szaflarskiej, która zrezygnowała z udziału w naszej radiowej powieści.
W 2020 r. Aleksandra Karzyńska obchodziła okrągły jubileusz 70 lecia pracy na scenie.
Miała bardzo pogodne i optymistyczne usposobienie. Starała się z ufnością patrzeć w przyszłość. Zawsze skupiona na losie innych a nie swoim własnym.
Żegnamy Panią Olę z wielkim smutkiem...