X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Teatr Polskiego Radia

Andrzej Brzoska nagrodzony prestiżową nagrodą Audio Engineering Society

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 12:00
13 maja w Londynie Andrzej Brzoska, reżyser dźwięku w Teatrze Polskiego Radia, został nagrodzony przez Audio Engineering Society (AES) – międzynarodowe stowarzyszenie inżynierii dźwięku, za doskonałość i osiągnięcia w produkcjach dźwiękowych.
Audio

- Każde nagranie traktuję jak nowe wyzwanie i cieszą mnie dowody uznania słuchaczy. Nagroda Audio Engineering Society to dla mnie nadzwyczajne wyróżnienie przyznane przez profesjonalistów światowej klasy  - mówi Andrzej Brzoska.

AES po raz pierwszy przyznało nagrodę pracownikowi Polskiego Radia. Dotychczas w Polsce laureatami tego prestiżowego wyróżnienia zostało kilku pracowników naukowych. Wśród osób, które doceniło Stowarzyszenie, znajdują się m.in. znani na całym świecie George Martin, producent i aranżer większości nagrań zespołu The Beatles, oraz Georg Neumann – wynalazca, pionier fonograficzny oraz założyciel firmy zajmującej się produkcją mikrofonów studyjnych.

Andrzej Brzoska jest reżyserem dźwięku z 30-letnim stażem zawodowym, a także członkiem-założycielem polskiej sekcji AES, która w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Jego zainteresowania zawodowe skupione są wokół artystycznych form radiowych i fonograficznych, ze szczególnym uwzględnieniem nagrań słuchowisk oraz z użyciem transformacji dźwięku przy zastosowaniu najnowszych technologii nagrań. Laureat jest prekursorem licznych nowatorskich rozwiązań technologicznych stosowanych w studiach słuchowiskowych Teatru Polskiego Radia, m.in.: opracował i wdrożył wielośladową technologię nagrań - zaczynał pod koniec lat 70. od 4-śladu J37 firmy Studer. Z jego inicjatywy i według jego pomysłów wciąż modernizowane są i podlegają specjalizacji studia słuchowiskowe, które obecnie są wizytówką Polskiego Radia. Aktywnie zabiega o wykorzystanie i stosowanie w praktyce najnowszych możliwości technologicznych nagrań i emisji radiowej. Spośród jego inicjatyw na szczególną uwagę zasługują nagrania surroundowe. W roku 2009 Andrzej Brzoska zainicjował emisję na antenie Programu 1 Polskiego Radia – najpopularniejszego kanału nadawcy publicznego – specjalnego cyklu słuchowisk, który nagrywa w technice dźwięku przestrzennego 5.0, a następnie przygotowuje do emisji w systemie Dolby Pro Logic II do odbioru poprzez system kina domowego. Opracował oryginalną technologię nagrań, posługując się mieszaną techniką mikrofonową w systemie XY, AB i MS z uwzględnieniem specyfiki nagrań słuchowisk. Dotychczas zrealizował kilkanaście słuchowisk surroundowych po ok. 75 minut każde. Organizuje także publiczne, pozaantenowe prezentacje nagrań przestrzennych i popularyzuje słuchowiska wielokanałowe na antenie Polskiego Radia. Udziela się też dydaktycznie. Prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Potwierdzeniem jego dokonań są liczne nagrody na festiwalach krajowych i zagranicznych. Jego nagrania trzykrotnie zdobyły nagrodę Prix Italia (1989, 1992, 1996). Jest także laureatem festiwalu Ostankino Prize (Moskwa 1996) oraz Prix Marulić ( Hvar 2002). Andrzej Brzoska jest również dwukrotnym laureatem Nagrody Akademii Fonografii „Fryderyki” oraz Złotego Mikrofonu – nagrody przyznawanej przez Polskie Radio.

Andrzej
Andrzej Brzoska


AES powstało w 1948 roku w Nowym Jorku i jest międzynarodowym stowarzyszeniem inżynierii dźwięku, zrzeszającym osoby zawodowo związane z techniką foniczną, a także studentów uczelni technicznych i muzycznych takich specjalności jak: elektroakustyka, multimedia i reżyseria dźwięku oraz sympatyków i hobbystów techniki fonicznej. Obecnie liczy ono ponad 15 tysięcy członków zgrupowanych w ponad 110 sekcjach w ośmiu rejonach, rozlokowanych na całym świecie. Stowarzyszenie umożliwia członkom i twórcom niezrzeszonym m.in. poznanie najnowszych osiągnięć z zakresu techniki fonicznej, prezentację swoich osiągnięć oraz uzyskanie wsparcia dla inicjatyw o znaczeniu rozwojowym. AES prowadzi szeroką działalność naukową, normalizacyjną, wydawniczą i wystawienniczą. Przyznaje również nagrody i wyróżnienia za szczególny wkład w rozwój techniki i technologii audio, dorobek publikacyjny i zasługi dla stowarzyszenia. Dwa razy w roku organizuje kilkudniowe konwencje, podczas których prezentowane są referaty techniczne i odbywają się tzw. warsztaty. Konwencje są także miejscem spotkań doświadczonych inżynierów audio różnych specjalności z całego świata.
Polska Sekcja AES powstała w 1991 roku, wśród założycieli znajdują się m.in.: prof. Marianna Sankiewicz – jej pierwsza przewodnicząca, prof. Gustaw Budzyński. Została powołana w celu rozwijania inżynierii dźwięku, popularyzowania inżynierii dźwięku jako dziedziny naukowej, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzin ważnych dla nauki, kultury, społeczeństwa, gospodarki narodowej i ochrony środowiska oraz w celu nawiązania łączności naukowej z osobami pracującymi twórczo w dziedzinie inżynierii dźwięku i dziedzinach pokrewnych.