X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Redakcja Programów Katolickich

Zmarł kardynał Józef Glemp, Prymas Senior

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 17:16
W środę odszedł do wieczności kardynał Józef Glemp, Prymas Polski w latach 1981-2009, arcybiskup metropolita warszawski w latach 1981 – 2007.
Audio
  • Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz wspomina Prymasa seniora, kardynała Józefa Glempa.
Kardynał Józef Glemp
Kardynał Józef GlempFoto: Przemysław Goławski /PR

Postaci Prymasa seniora poświęcona była audycja Familijna Jedynka, na antenie Programu I w niedzielę, w godz. 6:00 - 9:00.
Prymas na trudne czasy, który musiał zmagać się z wolnością i jej wyzwaniami, uosobienie współczesnej historii Polski - tak zmarłego w środę kardynała Józefa Glempa wspominają ludzie Kościoła, byli prezydenci, politycy, urzędnicy i działacze społeczni. W audycji mówiliśmy o znaczeniu Kardynała Józefa Glempa dla Kościoła, dla Polski.
Ur. 18 grudnia 1929 w Inowrocławiu, zm. 23 stycznia 2013 w Warszawie. Polski biskup rzymskokatolicki, doktor obojga praw, biskup diecezjalny warmiński w latach 1979–1981, arcybiskup metropolita gnieźnieński w latach 1981–1992, arcybiskup metropolita warszawski w latach 1981–2006, prymas Polski w latach 1981–2009, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w latach 1981–2004, kardynał prezbiter w latach 1983–2013, arcybiskup senior archidiecezji warszawskiej w latach 2006–2013. Kawaler Orderu Orła Białego.
Gośćmi audycji byli:
Marcin Przeciszewski – KAI, Leszek Rysak – historyk IPN

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w sobotę mszą świętą w warszawskim kościele ss .wizytek, gdzie miało miejsce czuwanie modlitewne wiernych.

W niedzielę o godz. 9.00 w bazylice św. Krzyża sprawowana była msza święta przy trumnie Prymasa Seniora. Przewodniczył jej będzie kardynał Kazimierz Nycz. O godz. 16.00 mszę św. żałobną koncelebrować będą kapłani Archidiecezji Warszawskiej, pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abp. Celestino Migliore. Homlię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Po mszy św. kondukt żałobny z ciałem zmarłego przejdzie Krakowskim Przedmieściem do  archikatedry  św. Jana Chrzciciela, gdzie wierni będą mogli modlić się do godz 22.00.

W poniedziałek o godz 11 rozpoczną się główne uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego. Homilię wygłosi Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk. Ciało kard. Glempa spocznie w krypcie archikatedry, obok sarkofagu Prymasa Augusta Hlonda.

„Caritati in iustitia – Dla miłości przez sprawiedliwość – to biskupie zawołanie towarzyszyło mu przez całe życie i wyznaczało sposób myślenia, wartościowania, dokonywania wyborów, podejmowania decyzji i kierunki duszpasterskiego działania. (..) miłość Boga i Kościoła, troska o życie i godność każdego człowieka sprawiały, że był apostołem jedności, a nie rozłamu; zgody, a nie konfrontacji; wspólnego budowania pomyślnej przyszłości w oparciu o przeszłe, podniosłe i bolesne doświadczenia Kościoła i Narodu. Kontynuując dzieło Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w stałej łączności i duchowej więzi z Papieżem Janem Pawłem II, z wielką rozwagą podchodził do rozwiązywania wielu spraw i problemów w życiu politycznym, społecznym i religijnym Polaków.” – napisał  o zmarłym w telegramie kondolencyjnym, skierowanym na ręce kard. Kazimierza Nycza,  papież Benedykt XVI.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zły stan zdrowia kard. Glempa. "Proszę o modlitwę"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 12:20
Stan zdrowia prymasa seniora kardynała Józefa Glempa pogorszył się - poinformował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prymas Glemp pochylał się nad każdym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 08:02
Prymas senior, kardynał Józef Glemp nie żyje. Zmarł w środę wieczorem w szpitalu w wieku 83 lat. Kardynał Glemp chorował na nowotwór płuc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o prymasie: on zmieniał Kościół!

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 13:30
- Kardynał Józef Glemp przeprowadził Kościół w nowe tysiąclecie - mówił w Jedynce ksiądz Witold Kawecki, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: kardynał Glemp był apostołem zgody!

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 17:04
W telegramie do metropolity warszawskiego Kazimierza Nycza papież wspomina Prymasa Seniora jako "apostoła jedności i zgody".
rozwiń zwiń