X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Section50
Section00
Aktualności
Radiowe Centrum Kultury Ludowej
Section08
Section09
Section21
ZPiT Ziemia Bydgoska: czekamy, aż znów się będziemy mogli przytulać
Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska to ogromna grupa pasjonatów folkloru, liczy 170 osób. W jej skład wchodzi grupa przedszkolna, grupa dzieci od trzeciej do piątej klasy i od szóstej do ósmej. Istnieje także grupa dorosła i młodzieżowa, które często się ze sobą miksują. Wszystkie grupy podzielone są dodatkowo na specjalności taneczne i chóralne. Za każdym razem z zespołem występuje także kapela na żywo.
Maria Siwiec: śpiew dodaje mi zdrowia
- U nas się nie słyszy żeby ktoś zachorował, często myjemy ręce, każdy uważa. Kiedy się to skończy, nie wiadomo – mówiła słynna artystka w "Kiermaszu pod kogutkiem", dołączając do akcji #folkwdomu.
Marcin i Dobrosia Rumińscy: to takie dziwne wakacje!
- Od dwóch miesięcy siedzimy w domu i staramy się ćwiczyć, znajdujemy sobie różne zajęcia - mówił muzyk zespołów Shannon czy Hoboud, który do akcji #folkwdomu przyłączył się z córką.
Danuta Naugolnyk: pracujemy, działamy, nie mamy innego wyjścia!
Członkini zespołu Torban z Polską związana jest od bardzo wielu lat, podobnie zresztą jak ze środowiskiem artystycznym.Oprócz muzyki zajmuje się także fotografowaniem wydarzeń muzycznych.
Michał Czachowski: mam nadzieję, że z tego wirusa wyjdę z materiałem na nową płytę
- A może i z całą płytą! Wiedząc, że przed sobą mam pół roku siedzenia, chcę skupić się na niedokończonych, szkicowych projektach i dawnych kompozycjach. Na szczęście dużo można teraz zrobić zdalnie- mówił w gitarzysta flamenco Michał Czachowski, lider zespołu Indialucia.
Masha Natanson: jesteśmy bardzo uprzywilejowani
- Ze względu na miejsce zamieszkania. Nie wyobrażam sobie, jak są to w stanie wytrzymać ludzie w zamknięci w małym mieszkaniu, którzy nie mogą wyjść z domu - wyznała wokalistka i instrumentalistka zespołu Čači Vorba, opisując swoje życie w izolacji.
Ulyana Hedzik: szukam nowych inspiracji w folklorze Polesia
- Czas izolacji spędzam tutaj, w Polsce, mam tu swoich uczniów, przyjaciół, częściowo bliskich. To bardzo wyjątkowy czas, spokojny i zaciszny, bardzo potrzebny, a z drugiej strony trudny, bo planowałam wyjazd na Białoruś, żeby się zobaczyć ze swoją rodziną - opowiadała w audycji Ula Hedzik, liderka grupy Ulyánica.
Karolina Matuszkiewicz: poszerzam muzyczne horyzonty
- Czas kwarantanny jest dość spokojny, jeżeli chodzi o życie artystyczne, które do tej pory było dość intensywne. Teraz można się skupić na sobie, na co wcześniej brakowało czasu - powiedziała Karolina Matuszkiewicz, która w tych okolicznościach napotkała miłość.
Tadzio Szczupak: izolacja to czas paradoksów
- W jej trakcie zapadłem w dziwny stan: z konieczności jeździłem do pracy, opuszczałem swój balkon, ukochaną, instrumenty, remontowałem mieszkania, a po powrocie wyglądałem z balkonu na rozkwitającą wiosnę, której nie mogłem dotknąć - opowiadał o swoim przeżywaniu tego czasu muzyk.
Podsybka Kurpiowska: przemy do przodu
- Staliśmy się zespołem internetowym. Występy nam się poprzesuwały i plany trochę pozmieniały. Miejmy nadzieję, że jakoś się to załagodzi i wrócimy do prób - mówiła w "Kiermaszu pod kogutkiem" Aneta Pędzich z Zespołu Folklorystycznego Podsybka Kurpiowska z Łęgu Przedmiejskiego pod Ostrołęką.
Bronisław Machel: przykrzy nam się bez zabaw
- Epidemia została ogłoszona gdy graliśmy koncert na targach końskich na początku marca, później zagraliśmy koncert na dniu kobiet na wsi w naszej okolicy, a teraz bardzo przykrzy nam się bez tych zabaw - powiedział Bronisław Machel z Osówki koło Lipska, dołączając do akcji #folwdomu.
Zdzisław Kwapiński: brakuje mi spotkań z roztańczonymi ludźmi
- Chwilę przed epidemią mieliśmy tak dużo grań i nagle to wszystko się ucięło. Ostatnie granie mieliśmy na targach końskich w Skaryszewie na "Wstępach" i już wtedy wiedzieliśmy, że nie będziemy się spotykać - tłumaczył w "Kiermaszu pod kogutkiem" muzyk, Zdzisław Kwapiński.
Artyści w kwarantannie - akcja #folkwdomu
Akcja #folkwdomu trwa. W czwartkowych "Źródłach" porozmawialiśmy z artystami zajmującymi się muzyką ludową i folkową: Marzanną Popławską i Dawidem Martinem z Warszawskiej Orkiestry Gamelanowej, Ulyaną Hedzik, Karoliną Matuszkiewicz oraz Marią Natanson, którzy opowiedzieli w audycji, jak przechodzą ten trudny dla wszystkich okres.

Section11
Section13

06'52 Dziś o 12.00 ogłoszenie wyników plebiscytu Wirtualne Gęśle 2020. Wyniki na: gesle.folk.pl / Środa, 18.00, warsztaty on-line “Wstęp do rozśpiewu. Pieśni niesione przez ptaki”. Szczegóły na stronie Muzeum Etnograficznego w Krakowie / Środa, 20.00, koncert on-line zespołu Cimbaliband. Tradycyjna muzyka Węgier: romska, rodowita węgierska, przeplatane jazzem. Koncert na stronie: bartokavasz.hu 10.05.2021 Dziś o 12.00 ogłoszenie wyników plebiscytu Wirtualne Gęśle 2020. Wyniki na: gesle.folk.pl / Środa, 18.00, warsztaty on-line “Wstęp do rozśpiewu. Pieśni niesione przez ptaki”. Szczegóły na stronie Muzeum Etnograficznego w Krakowie / Środa, 20.00, koncert on-line zespołu Cimbaliband. Tradycyjna muzyka Węgier: romska, rodowita węgierska, przeplatane jazzem. Koncert na stronie: bartokavasz.hu
Chrzest i chrzciny
- Najważniejszym momentem recepcyjnym w życiu dziecka i niemowlęcia był obrzęd kościelny chrztu - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Barbara Ogrodowska. - Dopiero wtedy dziecko zostawało przyjęte w świetle prawa zwyczajowego i kościelnego oraz przyjętego obyczaju do społeczności.
Szamanizm
- Szamanizmem nazywa się zespół praktyk i wierzeń, które charakteryzują się tym, że praktykujący je szaman wchodzi w odmienny stan świadomości - w "Abecadle etnografa" tłumaczyła dr Ewa Klekot.
Kosmos
- Kosmos postrzegano w opozycji do świata ludzi: tego, co nieskończone, bezkresne, wobec tego, co skończone, ograniczone - pisała w swoim "Przewodniku po tradycji" prof. Anna Zadrożyńska.
Gender – płeć kulturowa
- Czym jest płeć w sensie biologicznym wszyscy wiemy. Każdy z nas ma swoją płeć. Rodzimy się najczęściej jako kobiety lub mężczyźni i różnimy się między sobą pod względem anatomicznym, to kwestia bezsprzeczna i uniwersalna - tłumaczyła dr Maria Małanicz-Przybylska.
Święto Matki Boskiej Gromnicznej
- W tradycji ludowej gromnica bronić miała ludzi i ich domostwa przed groźnymi żywiołami, a przede wszystkim przed burzą, uderzeniem pioruna i ogniem - opowiadała dr Barbara Ogrodowska. - Uważano, że posiada moc odwracania gromów i błyskawic i stąd wzięła się jej ludowa nazwa. 
Słońce, symbol wszystkiego
W "Abecadle etnografa" Marzena Trybała czytała fragment książki "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anny Zadrożyńskiej dotyczący Słońca.
Skąd się biorą symbole?
- Wyraz "symbol" pochodzi z greki, gdzie oznaczał cechę albo znak rozpoznawczy. Wzięło się to z antycznego zwyczaju łamania płytki na pół i rozdawania części osobom po to, żeby mogły się rozpoznać - opowiadał dr Łukasz Sochacki.
Zioła i rośliny lecznicze
Na ogół uważano je za dobroczynne i wykorzystywano w wielu aspektach życia. Wiedza zielarska, wspierana magicznymi zabiegami, fabularyzowała właściwości wielu roślin. W jaki sposób?  W "Abecadle Etnografa" fragmenty książki prof. Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała. 
Noc Kupały, czyli pochwała życia
23 czerwca, w wigilię św. Jana obchodzono Sobótkę, Kupałę, Kupalnockę - na polanach leśnych i na miedzach rozpalano wtedy ogniska, wokół których bawili się młodzi ludzie. W jaki sposób? O tym opowiadała dr Barbara Ogrodowska.
Markety i jarmarki
- Bardzo lubię markety - mówiła w archiwalnym nagraniu etnolog prof. Anna Zadrożyńska - bo cenię sobie uczucie bezpieczeństwa, które dają.
Zielone Świątki
- Między 10 maja a 12 czerwca obchodzi się uroczystość Zesłania Ducha Świętego na apostołów. To ważne święto w tradycji ludowej - w "Abecadle Etnografa" tłumaczyła dr Barbara Ogrodowska.
Tradycja, cz. 1
- Tradycja jest jednym z pojęć, na których współczesny człowieka opiera swój światopogląd. Jest częścią kilku bardzo ważnych par opozycyjnych znaczeń - mówiła dr Ewa Klekot.
Drzewa i ich symbolika, cz. 1
Drzewa w tradycyjnej kulturze wyobrażały prawie cały wszechświat, korzeniami łączyły świat podziemny z ziemią ludzi, sięgając aż do nieba. Poszczególne gatunki pełniły różne funkcje w duchowym życiu człowieka. Jakie? Fragmenty książki Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała.
Section16
historia polskiego folku
03'41 Pożegnanie z "Historią polskiego folku"
04'12 Włodzimierz Kleszcz, dawca reggae
05'55 Kwartet Jorgi
Section17
Pierwsze Kroki
05'59 Tańce Kresów
06'00 Tańce Wileńszczyzny
05'13 Slowfox
Section25
Muzyka
Section28
Section29
Playlisty Spotify Więcej
Section33
Section51
Section52