more_horiz
Section50
Section00
Aktualności
Radiowe Centrum Kultury Ludowej
Section08
Section09
Section21
ZPiT Ziemia Bydgoska: czekamy, aż znów się będziemy mogli przytulać
Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska to ogromna grupa pasjonatów folkloru, liczy 170 osób. W jej skład wchodzi grupa przedszkolna, grupa dzieci od trzeciej do piątej klasy i od szóstej do ósmej. Istnieje także grupa dorosła i młodzieżowa, które często się ze sobą miksują. Wszystkie grupy podzielone są dodatkowo na specjalności taneczne i chóralne. Za każdym razem z zespołem występuje także kapela na żywo.
Maria Siwiec: śpiew dodaje mi zdrowia
- U nas się nie słyszy żeby ktoś zachorował, często myjemy ręce, każdy uważa. Kiedy się to skończy, nie wiadomo – mówiła słynna artystka w "Kiermaszu pod kogutkiem", dołączając do akcji #folkwdomu.
Marcin i Dobrosia Rumińscy: to takie dziwne wakacje!
- Od dwóch miesięcy siedzimy w domu i staramy się ćwiczyć, znajdujemy sobie różne zajęcia - mówił muzyk zespołów Shannon czy Hoboud, który do akcji #folkwdomu przyłączył się z córką.
Danuta Naugolnyk: pracujemy, działamy, nie mamy innego wyjścia!
Członkini zespołu Torban z Polską związana jest od bardzo wielu lat, podobnie zresztą jak ze środowiskiem artystycznym.Oprócz muzyki zajmuje się także fotografowaniem wydarzeń muzycznych.
Michał Czachowski: mam nadzieję, że z tego wirusa wyjdę z materiałem na nową płytę
- A może i z całą płytą! Wiedząc, że przed sobą mam pół roku siedzenia, chcę skupić się na niedokończonych, szkicowych projektach i dawnych kompozycjach. Na szczęście dużo można teraz zrobić zdalnie- mówił w gitarzysta flamenco Michał Czachowski, lider zespołu Indialucia.
Masha Natanson: jesteśmy bardzo uprzywilejowani
- Ze względu na miejsce zamieszkania. Nie wyobrażam sobie, jak są to w stanie wytrzymać ludzie w zamknięci w małym mieszkaniu, którzy nie mogą wyjść z domu - wyznała wokalistka i instrumentalistka zespołu Čači Vorba, opisując swoje życie w izolacji.
Ulyana Hedzik: szukam nowych inspiracji w folklorze Polesia
- Czas izolacji spędzam tutaj, w Polsce, mam tu swoich uczniów, przyjaciół, częściowo bliskich. To bardzo wyjątkowy czas, spokojny i zaciszny, bardzo potrzebny, a z drugiej strony trudny, bo planowałam wyjazd na Białoruś, żeby się zobaczyć ze swoją rodziną - opowiadała w audycji Ula Hedzik, liderka grupy Ulyánica.
Karolina Matuszkiewicz: poszerzam muzyczne horyzonty
- Czas kwarantanny jest dość spokojny, jeżeli chodzi o życie artystyczne, które do tej pory było dość intensywne. Teraz można się skupić na sobie, na co wcześniej brakowało czasu - powiedziała Karolina Matuszkiewicz, która w tych okolicznościach napotkała miłość.
Tadzio Szczupak: izolacja to czas paradoksów
- W jej trakcie zapadłem w dziwny stan: z konieczności jeździłem do pracy, opuszczałem swój balkon, ukochaną, instrumenty, remontowałem mieszkania, a po powrocie wyglądałem z balkonu na rozkwitającą wiosnę, której nie mogłem dotknąć - opowiadał o swoim przeżywaniu tego czasu muzyk.
Podsybka Kurpiowska: przemy do przodu
- Staliśmy się zespołem internetowym. Występy nam się poprzesuwały i plany trochę pozmieniały. Miejmy nadzieję, że jakoś się to załagodzi i wrócimy do prób - mówiła w "Kiermaszu pod kogutkiem" Aneta Pędzich z Zespołu Folklorystycznego Podsybka Kurpiowska z Łęgu Przedmiejskiego pod Ostrołęką.
Bronisław Machel: przykrzy nam się bez zabaw
- Epidemia została ogłoszona gdy graliśmy koncert na targach końskich na początku marca, później zagraliśmy koncert na dniu kobiet na wsi w naszej okolicy, a teraz bardzo przykrzy nam się bez tych zabaw - powiedział Bronisław Machel z Osówki koło Lipska, dołączając do akcji #folwdomu.
Zdzisław Kwapiński: brakuje mi spotkań z roztańczonymi ludźmi
- Chwilę przed epidemią mieliśmy tak dużo grań i nagle to wszystko się ucięło. Ostatnie granie mieliśmy na targach końskich w Skaryszewie na "Wstępach" i już wtedy wiedzieliśmy, że nie będziemy się spotykać - tłumaczył w "Kiermaszu pod kogutkiem" muzyk, Zdzisław Kwapiński.
Artyści w kwarantannie - akcja #folkwdomu
Akcja #folkwdomu trwa. W czwartkowych "Źródłach" porozmawialiśmy z artystami zajmującymi się muzyką ludową i folkową: Marzanną Popławską i Dawidem Martinem z Warszawskiej Orkiestry Gamelanowej, Ulyaną Hedzik, Karoliną Matuszkiewicz oraz Marią Natanson, którzy opowiedzieli w audycji, jak przechodzą ten trudny dla wszystkich okres.

Section11
Section13

06'40 Wyniki 24. Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” / Nabór wniosków na program stypendialny Mistrz-Uczeń / Noc w Muzeum Parku Etnograficznym w Wygiełzowie – Bal we dworze z Drogini 16.05.2022 Wyniki 24. Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” / Nabór wniosków na program stypendialny Mistrz-Uczeń / Noc w Muzeum Parku Etnograficznym w Wygiełzowie – Bal we dworze z Drogini
Chrzest i chrzciny
- Najważniejszym momentem recepcyjnym w życiu dziecka i niemowlęcia był obrzęd kościelny chrztu - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Barbara Ogrodowska. - Dopiero wtedy dziecko zostawało przyjęte w świetle prawa zwyczajowego i kościelnego oraz przyjętego obyczaju do społeczności.
Szamanizm
- Szamanizmem nazywa się zespół praktyk i wierzeń, które charakteryzują się tym, że praktykujący je szaman wchodzi w odmienny stan świadomości - w "Abecadle etnografa" tłumaczyła dr Ewa Klekot.
Kosmos
- Kosmos postrzegano w opozycji do świata ludzi: tego, co nieskończone, bezkresne, wobec tego, co skończone, ograniczone - pisała w swoim "Przewodniku po tradycji" prof. Anna Zadrożyńska.
Gender – płeć kulturowa
- Czym jest płeć w sensie biologicznym wszyscy wiemy. Każdy z nas ma swoją płeć. Rodzimy się najczęściej jako kobiety lub mężczyźni i różnimy się między sobą pod względem anatomicznym, to kwestia bezsprzeczna i uniwersalna - tłumaczyła dr Maria Małanicz-Przybylska.
Święto Matki Boskiej Gromnicznej
- W tradycji ludowej gromnica bronić miała ludzi i ich domostwa przed groźnymi żywiołami, a przede wszystkim przed burzą, uderzeniem pioruna i ogniem - opowiadała dr Barbara Ogrodowska. - Uważano, że posiada moc odwracania gromów i błyskawic i stąd wzięła się jej ludowa nazwa. 
Słońce, symbol wszystkiego
W "Abecadle etnografa" Marzena Trybała czytała fragment książki "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anny Zadrożyńskiej dotyczący Słońca.
Skąd się biorą symbole?
- Wyraz "symbol" pochodzi z greki, gdzie oznaczał cechę albo znak rozpoznawczy. Wzięło się to z antycznego zwyczaju łamania płytki na pół i rozdawania części osobom po to, żeby mogły się rozpoznać - opowiadał dr Łukasz Sochacki.
Zioła i rośliny lecznicze
Na ogół uważano je za dobroczynne i wykorzystywano w wielu aspektach życia. Wiedza zielarska, wspierana magicznymi zabiegami, fabularyzowała właściwości wielu roślin. W jaki sposób?  W "Abecadle Etnografa" fragmenty książki prof. Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała. 
Noc Kupały, czyli pochwała życia
23 czerwca, w wigilię św. Jana obchodzono Sobótkę, Kupałę, Kupalnockę - na polanach leśnych i na miedzach rozpalano wtedy ogniska, wokół których bawili się młodzi ludzie. W jaki sposób? O tym opowiadała dr Barbara Ogrodowska.
Markety i jarmarki
- Bardzo lubię markety - mówiła w archiwalnym nagraniu etnolog prof. Anna Zadrożyńska - bo cenię sobie uczucie bezpieczeństwa, które dają.
Zielone Świątki
- Między 10 maja a 12 czerwca obchodzi się uroczystość Zesłania Ducha Świętego na apostołów. To ważne święto w tradycji ludowej - w "Abecadle Etnografa" tłumaczyła dr Barbara Ogrodowska.
Tradycja, cz. 1
- Tradycja jest jednym z pojęć, na których współczesny człowieka opiera swój światopogląd. Jest częścią kilku bardzo ważnych par opozycyjnych znaczeń - mówiła dr Ewa Klekot.
Drzewa i ich symbolika, cz. 1
Drzewa w tradycyjnej kulturze wyobrażały prawie cały wszechświat, korzeniami łączyły świat podziemny z ziemią ludzi, sięgając aż do nieba. Poszczególne gatunki pełniły różne funkcje w duchowym życiu człowieka. Jakie? Fragmenty książki Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała.
Section16
historia polskiego folku
03'41 Pożegnanie z "Historią polskiego folku"
04'12 Włodzimierz Kleszcz, dawca reggae
05'55 Kwartet Jorgi
Section17
Źródłosłów
06'15 Baran
07'11 Jajko
05'35 Pascha
Section25
Muzyka
Section24
Section28
Section29
Playlisty Spotify Więcej
Section33
Section51
Section52
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem