X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Section50
Section00
Aktualności
RCKL
Section08
Section09
Section21
Michał Czachowski: mam nadzieję, że z tego wirusa wyjdę z materiałem na nową płytę
- A może i z całą płytą! Wiedząc, że przed sobą mam pół roku siedzenia, chcę skupić się na niedokończonych, szkicowych projektach i dawnych kompozycjach. Na szczęście dużo można teraz zrobić zdalnie- mówił w gitarzysta flamenco Michał Czachowski, lider zespołu Indialucia.
Masha Natanson: jesteśmy bardzo uprzywilejowani
- Ze względu na miejsce zamieszkania. Nie wyobrażam sobie, jak są to w stanie wytrzymać ludzie w zamknięci w małym mieszkaniu, którzy nie mogą wyjść z domu - wyznała wokalistka i instrumentalistka zespołu Čači Vorba, opisując swoje życie w izolacji.
Ulyana Hedzik: szukam nowych inspiracji w folklorze Polesia
- Czas izolacji spędzam tutaj, w Polsce, mam tu swoich uczniów, przyjaciół, częściowo bliskich. To bardzo wyjątkowy czas, spokojny i zaciszny, bardzo potrzebny, a z drugiej strony trudny, bo planowałam wyjazd na Białoruś, żeby się zobaczyć ze swoją rodziną - opowiadała w audycji Ula Hedzik, liderka grupy Ulyana.
Karolina Matuszkiewicz: poszerzam muzyczne horyzonty
- Czas kwarantanny jest dość spokojny, jeżeli chodzi o życie artystyczne, które do tej pory było dość intensywne. Teraz można się skupić na sobie, na co wcześniej brakowało czasu - powiedziała Karolina Matuszkiewicz, która w tych okolicznościach napotkała miłość.
Tadzio Szczupak: izolacja to czas paradoksów
- W jej trakcie zapadłem w dziwny stan: z konieczności jeździłem do pracy, opuszczałem swój balkon, ukochaną, instrumenty, remontowałem mieszkania, a po powrocie wyglądałem z balkonu na rozkwitającą wiosnę, której nie mogłem dotknąć - opowiadał o swoim przeżywaniu tego czasu muzyk.
Podsybka Kurpiowska: przemy do przodu
- Staliśmy się zespołem internetowym. Występy nam się poprzesuwały i plany trochę pozmieniały. Miejmy nadzieję, że jakoś się to załagodzi i wrócimy do prób - mówiła w "Kiermaszu pod kogutkiem" Aneta Pędzich z Zespołu Folklorystycznego Podsybka Kurpiowska z Łęgu Przedmiejskiego pod Ostrołęką.
Bronisław Machel: przykrzy nam się bez zabaw
- Epidemia została ogłoszona gdy graliśmy koncert na targach końskich na początku marca, później zagraliśmy koncert na dniu kobiet na wsi w naszej okolicy, a teraz bardzo przykrzy nam się bez tych zabaw - powiedział Bronisław Machel z Osówki koło Lipska, dołączając do akcji #folwdomu.
Zdzisław Kwapiński: brakuje mi spotkań z roztańczonymi ludźmi
- Chwilę przed epidemią mieliśmy tak dużo grań i nagle to wszystko się ucięło. Ostatnie granie mieliśmy na targach końskich w Skaryszewie na "Wstępach" i już wtedy wiedzieliśmy, że nie będziemy się spotykać - tłumaczył w "Kiermaszu pod kogutkiem" muzyk, Zdzisław Kwapiński.
Artyści w kwarantannie - akcja #folkwdomu
Akcja #folkwdomu trwa. W czwartkowych "Źródłach" porozmawialiśmy z artystami zajmującymi się muzyką ludową i folkową: Marzanną Popławską i Dawidem Martinem z Warszawskiej Orkiestry Gamelanowej, Ulyaną Hedzik, Karoliną Matuszkiewicz oraz Marią Natanson, którzy opowiedzieli w audycji, jak przechodzą ten trudny dla wszystkich okres.
Dawid Martin i Marzanna Popławska: wartość gamelanu odkrywamy wtedy, gdy instrumenty grają razem
- Gamelan to muzyka typowo zespołowa, cała orkiestra instrumentów z Jawy nie ma osoby dyrygującej, wskazówki muzyczne pochodzą od różnych instrumentów, więc w izolacji, kiedy zostajemy sami, jesteśmy tego wszystkiego pozbawieni - mówiła dr Marzanna Popławska, która z Dawidem Martinem przybliżała nam pracę Warszawskiej Grupy Gamelanowej.
Jacek Hałas: chcemy zapraszać publikę do siebie
- Od samego początku staramy się nie poddawać negatywnym emocjom, mimo że straciliśmy pracę na następnych kilka miesięcy. Jako freelancer nigdy nie wiem, jaka będzie przyszłość, i muszę na bieżąco aktywnie ją tworzyć - tłumaczył Jacek Hałas. Rodzinny zespół Jacka Hałasa skupił się na działaniach okołodomowych. - Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dwóch jurt. To tradycyjne domostwo wędrownych ludów, sprytna samonośna konstrukcja, którą można ustawić wszędzie. 
Wiktor "Wikson" Szczygieł: to solidne zderzenie z ziemią
- Muzycy nie żyją z regularnych dochodów, człowiek sam musi dbać, by regularność w swoje życie wprowadzić. A tu nagle bam! Zderzenie z ziemią... - komentował obecną sytuację muzyk z Białegostoku. - Widziałem, że wszyscy błądzą po omacku, zacząłem więc od tego, żeby się uspokoić i pomyśleć, co w ogóle można zrobić w tej sytuacji.
Rodzina Majerczyków: cieszymy się, że jesteśmy razem
- Przy każdej możliwej okazji próbujemy wspólnie spędzać czas, muzykując, biorąc lekcje od seniora rodu, grać na różnych instrumentach - tak opisują swoje życie w trakcie pandemii Dorota i Piotr Majerczykowie wraz z dziećmi: Marysią, Frankiem, Jasiem i Katarzyną, a także zięciem Maciejem.

Section11
Section13

07'03 Premiera online sztuki "Piotruś Pan" w Centrum Edukacyjnym Muzeum POLIN / Koncert dla dzieci zorganizowany przez grupę Kukaj, Kukawko na platformie Zoom / Dom Kultury TuPraga zaprasza na Muzyczny Teatr Słuchaj Uchem (online). Wystąpią Kaja i Janusz Prusinowscy z dziećmi oraz Piotr Piszczatowski z córką Marysią 29.05.2020
Chrzest i chrzciny
Najważniejszym momentem recepcyjnym w życiu dziecka i niemowlęcia był obrzęd kościelny chrztu. Dopiero wtedy dziecko zostawało przyjęte w świetle prawa zwyczajowego i kościelnego oraz przyjętego obyczaju do społeczności.
Szamanizm
Szamanizmem nazywa się zespół praktyk i wierzeń, które charakteryzują się tym, że praktykujący je szaman wchodzi w odmienny stan świadomości.
Kosmos
Kosmos postrzegano w opozycji do świata ludzi: tego, co nieskończone, bezkresne, wobec tego, co skończone, ograniczone.
Gender – płeć kulturowa
Czym jest płeć w sensie biologicznym wszyscy wiemy. Każdy z nas ma swoją płeć. Rodzimy się najczęściej jako kobiety lub mężczyźni i różnimy się między sobą pod względem anatomicznym - to kwestia bezsprzeczna i uniwersalna.
Święto Matki Boskiej Gromnicznej
W tradycji ludowej – gromnica bronić miała ludzi i ich domostwa przed groźnymi żywiołami, a przede wszystkim przed burzą, uderzeniem pioruna i ogniem. Uważano, że posiada moc odwracania gromów i błyskawic i stąd wzięła się jej ludowa nazwa. 
Słońce, symbol wszystkiego
W "Abecadle etnografa" Marzena Trybała czytała fragment książki "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anny Zadrożyńskiej dotyczący Słońca.
Skąd się biorą symbole?
Wyraz "symbol" pochodzi z greki, gdzie oznaczał cechę albo znak rozpocznawczy. Wzięło się to z antycznego zwyczaju łamania płytki na pół i rozdawania części osobom po to, żeby mogły się rozpoznać. 
Zioła i rośliny lecznicze
Na ogół uważano je za dobroczynne i wykorzystywano w wielu aspektach życia. Wiedza zielarska, wspierana magicznymi zabiegami, fabularyzowała właściwości wielu roślin. W jaki sposób?
Noc Kupały, czyli pochwała życia
23 czerwca, w wigilię św. Jana obchodzono Sobótkę, Kupałę, Kupalnockę - na polanach leśnych i na miedzach rozpalano wtedy ogniska, wokół których bawili się młodzi ludzie. W jaki sposób? 
Markety i jarmarki
- Bardzo lubię markety - mówiła w archiwalnym nagraniu etnolog prof. Anna Zadrożyńska - bo cenię sobie uczucie bezpieczeństwa, które dają.
Zielone Świątki
Między 10 maja a 12 czerwca obchodzi się uroczystość Zesłania Ducha Świętego na apostołów. To ważne święto w tradycji ludowej.
Tradycja
Tradycja jest jednym z pojęć, na których współczesny człowieka opiera swój światopogląd. Jest częścią kilku bardzo ważnych par opozycyjnych znaczeń.
Drzewa i ich symbolika
Drzewa w tradycyjnej kulturze wyobrażały prawie cały wszechświat, korzeniami łączyły świat podziemny z ziemią ludzi, sięgając aż do nieba. Poszczególne gatunki pełniły różne funkcje w duchowym życiu człowieka. Jakie? O tym w "Abecadle etnografa" poświęconym drzewom.
Section16
historia polskiego folku
05'27 Rodzinne początki grupy Bez Jacka
05'01 Folk - muzyka i nazewnictwo
04'49 Muzyczna kariera Wojciecha Bellona
Section17
Pierwsze Kroki
05'20 Czardasz. Tango Europy Środkowej
Cudowytwórcy
04'49 Rzeźbione cuda Mariana Ścisła
05'33 Kołodziej - Mieczysław Solarz ze wsi Ołpiny
05'58 Spinkarski fach Władysława Gąsienicy-Makowskiego
Section25
Section28
Section29
Section33
Section51
Section52