more_horiz
RCKL

Ruszył portal Radiowego Centrum Kultury Ludowej!

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 14:00
Informacje o dawnej i współczesnej kulturze tradycyjnej, recenzje płyt, felietony, koncerty i premiery, portrety artystów i muzyków, do tego nagrania archiwalne i reportaże oraz muzyka w pełnym wymiarze. Oddajemy do Państwa dyspozycji nasz serwis internetowy.
Audio
  • Piotr Kędziorek opowiada o założeniach serwisu internetowego RCKL (Dwójka/Źródła)
Wszystkie wiadomość dotyczące kultury ludowej w jednym miejscu
Wszystkie wiadomość dotyczące kultury ludowej w jednym miejscuFoto: mat.pras.

1 kwietnia 1994 roku w Polskim Radiu powołano Radiowe Centrum Kultury Ludowej. W tym roku mija zatem 25-lecie działalności tej jedynej w swoim rodzaju redakcji, która nie tylko na bieżąco informuje o wydarzeniach związanych z szeroko rozumianą kulturą tradycyjną, ale i kreuje nowe zjawiska artystyczne inspirowane tradycją. Te 25 lat to tysiące minut nagrań terenowych, dokumentacja Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, wyprawy do Polaków poza granicami kraju, koncerty muzyki tradycyjnej i muzyki świata, 21 festiwali "Nowa Tradycja", trzy festiwale folkowe Europejskiej Unii Nadawców organizowane w Polsce, 31 płyt z serii "Muzyka Źródeł", współprodukcja płyt polskich zespołów folkowych i przede wszystkim niezliczona liczba audycji poświęconych polskiej i obcej kulturze tradycyjnej we wszystkich jej współczesnych przejawach.

U progu roku, w którym świętujemy nasz jubileusz, oddajemy do Państwa dyspozycji nasz serwis internetowy. Znajdą tu odbicie wszystkie aspekty naszej działalności, będzie trochę wspomnień i przede wszystkim dużo bieżących informacji o dawnej i współczesnej kulturze tradycyjnej, której Polskie Radio od zawsze jest wiernym mecenasem.

Do współpracy jako zespół RCKL zaprosiliśmy wielu wybitnych znawców kultury ludowej, a także bacznych obserwatorów współczesności. W dziale "Świętujemy" przybliżymy dawne obrzędy związane z polskim kalendarzem. Znajdą Państwo na naszej stronie także recenzje płytowych nowości, ale także wydawnictw niesłusznie zapomnianych lub w ogóle nieznanych poza lokalnymi środowiskami, a wartych poznania. Współczesnemu życiu wsi oraz twórczości zainspirowanej tradycją przyglądać się będą nasi felietoniści. Wraz z serwisem rckl.polskieradio.pl udostępniamy także nasz kanał YouTube oraz playlisty na platformie Spotify, aby podzielić się z Państwem naszymi muzycznymi fascynacjami.

Zapraszamy nie tylko do korzystania z nowego serwisu, ale i do dialogu. Czekamy zarówno na Państwa krytyczne uwagi, jak i na informacje, co ciekawego dzieje się w Państwa regionach i lokalnych społecznościach. 

Zespół Radiowego Centrum Kultury Ludowej