X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
RCKL

Skąd się biorą symbole?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 09:00
Wyraz "symbol" pochodzi z greki, gdzie oznaczał cechę albo znak rozpocznawczy. Wzięło się to z antycznego zwyczaju łamania płytki na pół i rozdawania części osobom po to, żeby mogły się rozpoznać. 
Audio
  • Symbole w badaniach antropologicznych (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/MabelAmber

- W tym pierwotnym sensie symbol służył do odróżniania swoich od obcych, przyjaciół od wrogów. W znaczeniu ogólniejszym symbol ma dwa podstawowe wymiary. Po pierwsze jest rodzajem znaku, składa się na niego materialny nośnik oraz przypisywana mu treść. Co ważne, treść i nośnik nie są tym samym, na przykład bukiet róż dawany w prezencie przekazuje treść emocjonalną, znaczy coś więcej niż same kwiaty - tłumaczył w audycji dr Łukasz Sochacki.

Symbole służą do opisania i zrozumienia rzeczywistości, mają charakter uniwersalny i ponadczasowy. - Ich cechy to: wieloznaczność, wielowarstwowość, archaiczność, autonomiczność. Krzyż, koło, trójkąt, kwadrat, substancje czy żywioły, a także części ciała takie jak oko i dłoń, oraz liczby - zwłaszcza cyfra 3 - w wielu kulturach i w różnych czasach powtarzają się i mają podobne konotacje. 

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Łukasz Sochacki

Data emisji: 28.07.2018 

Godzina emisji: 8.50

at

Zobacz więcej na temat: antropologia

Czytaj także

Emic i etic - dwa sposoby badania kultury

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 09:00
Emic i etic to para terminów, która podkreśla podejście badawcze, ale też sposób analizy i interpretacji wybrany przez badacza kultury. Terminy te wywodzą się z językoznawstwa, w latach 50. XX wieku stworzył je amerykański lingwista Kenneth Picke.
rozwiń zwiń