X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
RCKL

Chrzest i chrzciny

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 11:30
Najważniejszym momentem recepcyjnym w życiu dziecka i niemowlęcia był obrzęd kościelny chrztu. Dopiero wtedy dziecko zostawało przyjęte w świetle prawa zwyczajowego i kościelnego oraz przyjętego obyczaju do społeczności.
Audio
  • Chrzest i chrzciny - opowiada Barbara Ogrodowska (Dwójka/Abecadło etnografa)
Chrzest
ChrzestFoto: Shutterstock

Rodzicami chrzestnymi zostawały osoby blisko spokrewnione albo zaprzyjaźnione z rodziną. Zwykle byli to dziadkowie, rodzeństwo rodziców naturalnych, w niektórych tylko przypadkach były to osoby obce i to zwykle wtedy, kiedy w rodzinie dzieci umierały i źle się chowały. Uważano, że osoba obca, żebracy, ludzie kościelni przełamią ten zły omen i dziecko się będzie potem dobrze chowało.

Rodziców chrzestnych nazywano kumami, to oni nieśli do chrztu dziecko. Czasem również towarzyszyła im akuszerka, która odebrała poród, zwłaszcza na wsi. Zwana była „nosaczką”, bo niosła dziecko do progu kościoła. Rodzice chrzestni mieli różne zobowiązania. Jakie?

Zapraszamy do odsłuchania całości nagrania.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 8.06.2019 

Godzina emisji: 8.50

gs

Zobacz więcej na temat: antropologia

Czytaj także

Wielka Sobota

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 10:00
Dzień ten to przedświecie Wielkanocy, Wigilia Paschalna - ma ona bardzo bogatą obrzędowość. W Polsce jest to dzień błogosławieństw. W Wielką Sobotę święci się wodę, ogień, ciernie - ważne symbole męki i chwalebnego zmartwychwstania Chrystusa. Święci się również pokarmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskurs

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 12:00
Słowo dyskurs nie jest wyłączną własnością etnologii. Korzystają z niego przedstawiciele nauk społecznych, humanistycznych, studiów kulturowych i językoznawcy. Słowo to pojawia się w publicystyce i języku potocznym. W ramach tych różnych dyscyplin używane jest w różnych znaczeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kult

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 10:00
Cultus po łacinie oznacza cześć, hołd, uwielbienie przedmiotu kultu. Pokazuje to relacje podmiotowo-przedmiotową, czyli jest ktoś lub coś, co jest przedmiotem kultu i musi być ktoś, kto jest podmiotem ten kult uprawiającym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szamanizm

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 11:00
Szamanizmem nazywa się zespół praktyk i wierzeń, które charakteryzują się tym, że praktykujący je szaman wchodzi w odmienny stan świadomości.
rozwiń zwiń