X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Michał Kaziów - niewidomy pisarz i twórca słuchowisk

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 06:00
W czasie wojny jako młody żołnierz stracił wzrok i ręce, a mimo to tworzył słuchowiska radiowe dla Polskiego Radia i pisał książki. Urodził się 90 lat temu, 13 września 1925.
Audio
  • Michał Kaziów mówi o swoim pisarstwie. Audycja Wiesławy Zychowicz (1.03.1995)
  • Michał Kaziów opowiada o swoim życiu i pracy oraz ludziach, którzy mu w tej pracy pomagają. Audycja Magdy Maciejewskiej (25.09.2000)
Nadawanie efektów dźwiękowych - imitatorzy dźwięku podczas realizacji nagrania (1936), źr. IKC, NAC
Nadawanie efektów dźwiękowych - imitatorzy dźwięku podczas realizacji nagrania (1936), źr. IKC, NAC

Wzrok i obie ręce stracił na skutek wybuchu miny 5 października 1945. Mimo to ukończył liceum, a następnie polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Napisał też i obronił pracę doktorską. Potem wrócił do Zielonej Góry.

Posłuchaj, jak Michał Kaziów opowiada o swoich początkach pisarskich.

Jego rękami i oczami była Halina Lubicz, która pomogła mu już w liceum. Dzięki niej opanował też alfabet Braille’a. Napisał kilkanaście powieści, zbiorów opowiadań i opracowań naukowych.

W swojej twórczości zajął się problematyką ludzi niewidomych i poszkodowanych przez los. Podkreślał, że wizerunek człowieka niewidomego w literaturze jest upokarzający. Ukazywał więc mechanizmy przezwyciężania ograniczeń. Jego utwory mają budujący wydźwięk.

Jego oknem na świat było radio, dla którego tworzył słuchowiska i felietony. Tak komunikował się ze światem. Swoje wyjątkowe podejście do radia, pewnego rodzaju nad-słuch prezentował w książce "O dziele radiowym". Udzielał się społecznie, założył rodzinę. Codziennie walczył o to, aby żyć normalnie.

Zmarł 6 sierpnia 2001 w Zielonej Górze.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 07:07
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Święcicki swe radiowe życie związał z Trójką

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 06:09
- W roku 1963 stworzyliśmy festiwal w Opolu i ja miałem zaszczyt być jednym z trzech jego inicjatorów - mówił kompozytor, wykonawca, aranżer i dziennikarz radiowy, Mateusz Święcicki. To on stał się patronem ”Mateuszy” – popularnej nagrody przyznawanej przez radiową Trójkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Krzyżewski – radiowiec w Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 05:40
W dniu wybuchu II wojny światowej odczytał na antenie Polskiego Radia orędzie prezydenta RP Ignacego Mościckiego do narodu. Zginął 26 sierpnia 1944 w Powstaniu Warszawskim podczas walk na placu Teatralnym.
rozwiń zwiń