more_horiz
Historia

Bitwa Warszawska i jej znaczenie – debata historyczna online

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 20:30
Jaki był przebieg Bitwy Warszawskiej? Kto stał za sukcesem polskich działań? Jakie znaczenie miała i wciąż ma to starcie dla historii Polski i Europy? Na te pytania – jak i wiele innych – odpowiadali historycy w trakcie debaty.
Serwis internetowy został opracowany wspólnie z historykami i specjalistami Polskiego Radia
Serwis internetowy został opracowany wspólnie z historykami i specjalistami Polskiego RadiaFoto: PolskieRadio.pl

W dyskusji przygotowanej przez Biuro Programu "Niepodległa" oraz Polskie Radio wzięło udział trzech prelegentów, wybitnych specjalistów historii najnowszej oraz wojny polsko-bolszewickiej:

  • prof. Grzegorz Nowik, 
  • prof. Janusz Odziemkowski, 
  • prof. Jan Żaryn.

Inspiracją do spotkania są obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz powstały z tej okazji nowoczesny, narracyjny portal internetowy bitwa1920.gov.pl.

Debatę można było oglądać on-line, a transmisja live udostępniona jest w tym artykule:

Transmisję można było śledzić również na profilu FB portalu PolskieRadio24.pl, profilu FB Polskie Radio Historia, profilu FB Niepodległa, kanale YouTube Niepodległa oraz stronie niepodlegla.gov.pl

Każdy miał możliwość zaproponować swoje pytanie do prelegentów w TYM MIEJSCU.

Portal Bitwa1920.gov.pl

Nowoczesny serwis bitwa1920.gov.pl powstał dzięki współpracy dwóch instytucji – Biura Programu "Niepodległa" oraz Polskiego Radia. Portal skierowany jest do wszystkich, których chcą dowiedzieć się kilku ciekawych faktów o Bitwie Warszawskiej. Przekazuje w nowoczesny sposób wiedzę o roku 1920, nie brakuje w nim multimediów, infografik i zadań dla użytkownika. Jednocześnie pozwala zdobyć wiedzę nie tylko o potyczkach na przedpolach polskiej stolicy, ale i o szerszym kontekście historycznym oraz geopolitycznym. Narracja strony pozwala poczuć atmosferę panującą w Polsce, Europie i na świecie sto lat temu. Serwis wzbogaca ponad 30 unikatowych nagrań, m.in. z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Jak inne państwa zareagowały na wojnę polsko-bolszewicką? Na kogo mogła liczyć Polska w przełomowych dniach lata 1920 roku? Dowiedzieć się można z serwisu Polskiego Radia i Biura Programu Niepodległa poświęconego Bitwie Warszawskiej [Kliknij w obrazek poniżej]

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"

 

niepodlegla.pl/bm