more_horiz
Historia

Kazimierz Górski. Legendarny trener zmarł 16 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 05:45
Olimpijskie złoto w 1972 roku w Monachium, trzecie miejsce na mistrzostwach świata w 1974 w Niemczech, olimpijskie srebro w 1976 roku w Montrealu – to osiągnięcia, które zbudowały legendę Kazimierza Górskiego. 
Obrazek promujący serwis z okazji setnej rocnzicy urodzin Kazimierza Górskiego
Obrazek promujący serwis z okazji setnej rocnzicy urodzin Kazimierza GórskiegoFoto: PR/Grzegorz Lipiński

Kazimierz Górski. Legendarny trener

Sam o sobie mówił, że jest warszawiakiem, ale w sercu czuje się lwowiakiem, bo urodził się we Lwowie 2 marca 1921 roku. Szybko odkrył pasję do piłki nożnej. Jako napastnik reprezentował barwy RKS Lwów (1936-1939), Spartak Lwów (1940-1941), Dynamo Lwów (1944), w latach 1945-1953 grał w Legii Warszawa. 26 czerwca 1948 rozegrał pierwszy i jedyny mecz w reprezentacji Polski – w przegranym 0:8 spotkaniu z Danią.

Kliknij w obrazek i dowiedz się, jak pracował człowiek, którego "Orły" zapisały się w historii, a on sam poprowadził drużynę narodową do największych sukcesów w historii polskiego futbolu? Czy wierzył w przesądy? Co było dla niego najważniejsze w kontaktach z piłkarzami? Jak o swoim trenerze myślał Kazimierz Deyna? I kto tak naprawdę zatrzymał Anglię w 1973 roku?

Kazimierz Górski. Zobacz serwis specjalny

Na czele Biało-Czerwonych

1 grudnia 1970 roku Kazimierz Górski został trenerem kadry Polski. Wtedy niewielu widziało w nim człowieka, którego "Orły" zapiszą się w historii, a on sam poprowadzi drużynę do największych sukcesów w dziejach. Pod wodzą Kazimierza Górskiego w latach 1971-1976 Biało-Czerwoni rozegrali 76 oficjalnych spotkań, 45 z nich wygrali.

Górski był nie tylko trenerem, ale też autorytetem, psychologiem, instytucją, motywatorem i, jak sam podkreślał, kimś, kto po prostu urodził się do piłki.

- Kazimierz Górski był dla nas wszystkim - trenerem, lekarzem, psychologiem, kucharzem - mówił Władysław Żmuda w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl.

Przed naszą kamerą stanęli m.in. Jan Tomaszewski, Lesław Ćmikiewicz i Władysław Żmuda. Wspominają siebie oraz legendarnego trenera z czasów, kiedy polska piłka nożna była na szczycie.

Złote myśli trenera Górskiego

W serwisie www.gorski.polskieradio24.pl usłyszą Państwo osobiste wspomnienia Kazimierza Górskiego, który mówił o swoim dzieciństwie we Lwowie, wyjaśniał, dlaczego dobrze czuje się jako warszawiak, jak poznał swoją żonę oraz co myślał, gdy został trenerem kadry narodowej.

Nie zabraknie też wspomnień o najważniejszych meczach, porażkach i zwycięstwach oraz złotych myśli charyzmatycznego selekcjonera, który podkreślał, że "piłka jest okrągła, a bramki są dwie", czy "tak się gra, jak przeciwnik pozwala", "jak będą strzelać, to będą bramki" czy "panowie, pamiętajcie, ich jest jedenastu i nas jest jedenastu".

Kazimierz Górski zmarł 23 maja 2006 roku po ciężkiej chorobie nowotworowej.

im/ah

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem