more_horiz
Historia

Młodzi kochają Polskę!

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 15:00
Zaskakujące wyniki dotyczące więzi młodych ludzi z krajem.
Audio

Młode pokolenie Polaków czuje większą więź z krajem niż osoby starsze - wynika z badań, jakie przeprowadzono w ramach kampanii społecznej "Rock Niepodległości". Badania miały sprawdzić, jakie postawy patriotyczne przejawiają nastolatkowie, jakimi patriotami są osoby rozpoczynające dorosłe życie i jak patriotyzm postrzegają osoby w średnim wieku.

Badania wśród najmłodszych zaskoczyły wszystkich - mówi współautorka kampanii społecznej "Rock Niepodległości", Małgorzata Zakrzewska. Osoby pomiędzy 16, a 25 rokiem życia czuja większa więź z własnym krajem niż starsze osoby. Widać to na przykładzie projektu "Rock Niepodległości". Jak mówi Małgorzata Zakrzewska na każdym kroku widać było, jak chętnie młodzi ludzie angażują się w pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia - chociażby w tworzenie muralu związanego z marszałkiem Piłsudskim w Sulejówku.

Poczucie więzi z krajem potwierdzają licealiści, z którymi rozmawiało Polskie Radio. Zamiast tradycyjnych lekcji wybrali udział w konferencji, na której zaprezentowano wyniki badań o patriotyzmie i postawach młodego pokolenia. Młodzi chętnie opowiadali o tym, co dla nich oznacza patriotyzm. Podkreślali, że patriotą można być codziennie: płacąc sumiennie podatki, kasując bilet w autobusie czy znając na pamięć wszystkie zwrotki hymnu.

Badania przeprowadzone przy współpracy z ekspertami ze Szkoły Głównej Handlowej pokazały również, czego od polityków - patriotów oczekuje społeczeństwo. Polityk-patriota według niemal połowy badanych powinien współpracować ponad podziałami politycznymi w sprawach ważnych dla kraju. 39 procent respondentów twierdzi, że polityk taki powinien również brać odpowiedzialność za swoje czyny oraz swoich podwładnych. Co trzeci ankietowany uważa też, że polityk powinien zajmować się sprawami dotyczącymi ogółu społeczeństwa a nie tylko zabiegać o interesy swoich wyborców.

W ramach kampanii społecznej "Rock Niepodległości" 11 listopada odbędzie się szereg imprez. Organizatorzy szczególnie zapraszają na darmowy koncert w warszawskim klubie Palladium. Patriotyczne piosenki w rockowej aranżacji zagrają między innymi Sebastian Riedel z zespołem Cree, grupa Rock& Chopin oraz debiutujący na koncercie zespół Magnetar.