Historia

Monety sprzed 600 lat odkryte pod podłogą. Wystawa w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 05:30
246 unikalnych monet, odnalezionych podczas remontu posadzki kazimierskiej fary, można po raz pierwszy oglądać na wystawie w Dworze z Gościeradowa w Kazimierzu Dolnym. Zaprezentowano m.in. denar Kazimierza Wielkiego i denar Ludwika Węgierskiego.
Część monet odkrytych podczas remontu kazimierskiej fary w 2012 roku
Część monet odkrytych podczas remontu kazimierskiej fary w 2012 rokuFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Na wystawie "Historia w monetach zapisana. Numizmaty z kościoła farnego pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym" pokazano obiekty odkryte w 2012 roku pod posadzką kazimierskiej fary w trakcie prac remontowych i archeologicznych. 

Wśród monet znajduje się m.in. denar Kazimierza Wielkiego i denar Ludwika Węgierskiego. Są też monety Władysława Warneńczyka, Kazimierza Jagiellończyka, denary i szylingi wybijane za panowania Zygmunta Starego  powiedział PAP dr Marcin Wawerski, kurator wystawy z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Skarb szwedzki Weles 1200.png
Pod Toruniem odkryto szwedzki skarb. Kilkadziesiąt srebrnych monet sprzed 400 lat

Monety pochodzą z okresu od XIV do XIX wieku, czyli z okresu powstania, świetności i upadku gospodarczego miasta. – Znalezisko potwierdza ciągłość historyczną Kazimierza Dolnego i okres wybudowania starego kościoła za panowania Kazimierza Wielkiego – mówił Marcin Wawerski.

Jak zauważa Zbigniew Kiełb, numizmatyk i historyk, "odkrycie monet to unikalne pod względem ilościowym znalezisko kumulatywne w Polsce" i zaznacza, że "246 znalezionych monet na liczbę opublikowanych tego typu znalezisk plasuje numizmaty kazimierskie, można powiedzieć, w pierwszej dziesiątce". – Ciekawym znaleziskiem jest denar Ludwika Andegaweńskiego z XIV wieku, bardzo rzadko występujący poza obszarem głównej części Małopolski, wokół Krakowa. Zaskoczyło nas też odkrycie dwóch monet śląskich z XV wieku. To bardzo rzadko występujące monety na obszarze Lubelszczyzny, które pokazują wymianę gospodarczą miedzy Lubelszczyzną a Śląskiem w tamtym okresie – tłumaczy Kiełb.

monety.jpg
Sensacyjne odkrycie archeologiczne. Skarb karolińskich monet w Biskupcu

Ciekawostką są monety z XVI wieku. Zbigniew Kiełb zauważył, że z tego okresu spodziewano się dużej liczby obiektów, tymczasem "jest ich zaledwie 19, z czego kilka to monety polskie", co zupełnie "nie współgra z okresem prosperity Kazimierza Dolnego". – Mamy tutaj wyjątkową sytuację: spalenie kościoła farnego w 1561 roku, pożar i zarazę w Kazimierzu Dolnym i to wszystko mamy w okresie 1561 do lat 80. XVI wieku. I to jest ten okres, kiedy tych monet nie ma w kościele, kościół był nieczynny, nie można go było odbudować, była przerwa i stąd tych monet jest mało" – wyjaśnia historyk.

Podczas zwiedzania wystawy można dowiedzieć się, jak radzili sobie mieszkańcy miasteczka w momencie, kiedy na rynku lokalnym było za mało monet polskich. – Zapożyczano wtedy monetę obcą, na przykład niemiecką, szwedzką i węgierską. Takie monety były dostosowywane do rynku lokalnego i nimi się posługiwano"  powiedział Zbigniew Kiełb.

Monety na wystawie można oglądać za pomocą specjalnego szkła powiększającego, pozwalającego na obejrzenie każdego detalu. Można też wybić swoją monetę. Ponadto został przygotowany katalog numizmatyczny z naukowym opracowaniem 246 monet odkrytych w kazimierskiej farze autorstwa Zbigniewa Kiełba i blok zajęć edukacyjnych towarzyszących wystawie. Ekspozycja czynna jest do 31 października 2021 roku.

PAP/mc

Czytaj także

Denominacja złotego w 1995 roku – nowy i stary "złoty"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 05:30
Dokładnie 26 lat temu – 7 lipca 1994 roku – Sejm RP uchwalił ustawę o denominacji złotego w stosunku 10 000:1. Dzień ten był zaledwie jednym z elementów reformy walutowej po słynnych przekształceniach politycznych i gospodarczych w Polsce końca XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak "złoty" został "złotym"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 05:35
97 lat temu, 20 stycznia 1924 roku, zostało wydane "Rozporządzenie prezydenta Rzeczypospolitej w przedmiocie systemu monetarnego", którego istotą najważniejszą było określenie nazwy jednostki monetarnej Rzeczypospolitej Polskiej jako "złoty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszkaniec Słupska, który odkrył skarb sprzed tysiąca lat, dostanie 20 tysięcy złotych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 05:45
Skarb wart osiemset tysięcy złotych to kilkaset srebrnych monet, w tym perskie i arabskie. Znalazł je przypadkowo w rozlewisku rzeki mieszkaniec Słupska. Było to pęknięte, gliniane naczynie, które ktoś zakopał pod drzewem.
rozwiń zwiń