Historia

Dokumenty Grupy Ładosia dostępne w internecie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 05:40
Archiwum Akt Nowych udostępniło na swojej stronie internetowej skany dokumentów dotyczące działalności Grupy Ładosia. Wśród archiwaliów znajduje się korespondencja dyplomatyczna Aleksandra Ładosia oraz dokumenty Poselstwa w Bernie będące unikatowym zapisem akcji ratowania Żydów z Holokaustu.
Zdjęcia i dokumenty uratowanych przez Grupę Ładosia Żydów
Zdjęcia i dokumenty uratowanych przez Grupę Ładosia ŻydówFoto: Źródło: Twitter/ Consulate General of Poland in Los Angeles @PLinLosAngeles

Dokumenty można zobaczyć pod adresem: https://www.aan.gov.pl/berno/. 

Grupa polskich dyplomatów w Szwajcarii dostarczała Żydom w okupowanej Polsce tysiące południowoamerykańskich paszportów. Te dokumenty chroniły przed śmiercią w komorach gazowych. Kim był człowiek, który stał za akcją paszportową?

Aleksander Ładoś był politykiem związanym z PSL "Piast", znanym publicystą, ale przede wszystkim dyplomatą, który zdobywał doświadczenie od pierwszych chwil odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach swojej służby dyplomatycznej był członkiem delegacji polskiej na rozmowy pokojowe z Rosją Sowiecką w Mińsku i Rydze.

"W 1940 roku został mianowany posłem RP w Bernie w Szwajcarii. Tam wraz z pracownikami placówki prowadził akcję +Sprawy paszportowe+, pod tym kryptonimem organizował dla polskich Żydów paszporty krajów Ameryki Południowej. Ich posiadacze byli wywożeni z okupowanej Polski do miejscowości Vittel we Francji i w ten sposób ratowani przed Holokaustem. Była to największa akcja dyplomatyczna na rzecz ratowania Żydów" - napisano w informacji prasowej Archiwum Akt Nowych.

Czytaj więcej:

Aleksander Ładoś – przywódca "grupy berneńskiej", która ratowała Żydów w czasie wojny

Grupa Berneńska. Działania Aleksandra Ładosia wspierało Ministerstwo Skarbu

W roku 2021 mija 80. rocznica rozpoczęcia przez Poselstwo Rzeczypospolitej Polskiej w szwajcarskim Bernie akcji ratowania Żydów z Zagłady. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2021 - Rokiem Grupy Ładosia.

PAP/im

Czytaj także

Oskar Schindler. Niemiec, który ratował Żydów

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 05:40
Był niemieckim przemysłowcem, który uratował swoich żydowskich pracowników przed zagładą w obozie koncentracyjnym w czasie II wojny światowej. Po wojnie został odznaczony tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. 9 października mija 49. rocznica jego śmierci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

BBC o Zagładzie polskich Żydów

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 06:00
26 czerwca 1942 roku Radio BBC nadało audycję o Zagładzie polskich Żydów. W programie wykorzystano materiały konspiracyjnego zespołu badawczego "Oneg Szabat", który tworzył Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polenaktion. Żydzi wypędzeni z III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 05:40
Pod koniec października 1938 roku niemieckie władze przeprowadziły deportację Żydów polskiego pochodzenia. Była to zapowiedź tego, co miało dopiero nadejść po rozpoczęciu II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Operacja "Dożynki". Niemcy mordują 42 tys. Żydów z Generalnego Gubernatorstwa

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 05:50
- Z głośników od rana rozbrzmiewały melodie walców Straussa, która zagłuszała nieustanny terkot karabinów maszynowych i krzyki konających - wspominał na antenie Polskiego Radia były więzień obozu koncentracyjnego na Majdanku. Była to największa jednostkowa eksterminacja dokonana w historii niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szmul Zygielbojm – samobójstwo na znak protestu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 05:55
– Milczeć nie mogę i żyć nie mogę, gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce, którego reprezentantem jestem – napisał 11 maja 1943 roku Szmul Zygielbojm w liście pożegnalnym, dzień przed odebraniem sobie życia. 5 listopada 2021 na ekrany kin wchodzi film "Śmierć Zygielbojma", który przybliża dramatyczne losy tej postaci.
rozwiń zwiń