more_horiz
Historia

Zmarła Dorota Świtoń, wdowa po Kazimierzu Świtoniu, założycielu Wolnych Związków Zawodowych

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 12:40
Zmarła Dorota Świtoń, wdowa po założycielu pierwszego w PRL komitetu Wolnych Związków Zawodowych, działaczu śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", Kazimierzu Świtoniu. Miała 87 lat.
Dorota Świtoń
Dorota ŚwitońFoto: Polskie Radio/Paweł Kurek

Na stronie Instytutu Pamięci Narodowej napisano, że "w związku z aktywną działalnością opozycyjną i społeczną męża oraz synów: Ryszarda, Jana i Piotra była poddawana nieustannym represjom ze strony aparatu bezpieczeństwa. Dorota Świtoń przez cały okres działalności opozycyjnej męża w latach 1977-1990 czynnie i solidarnie wspierała wszelkie jego przedsięwzięcia, narażając się na odpowiedzialność karną i represje ze strony władz. Była obiektem licznych szykan inicjowanych przez Służbę Bezpieczeństwa. Była kontrolowana przez sieć tajnych współpracowników, a jej mieszkanie poddawano wielokrotnym przeszukaniom i rewizjom. Bez wsparcia Doroty Świtoń, działalność opozycyjna jej męża w prezentowanej skali i w takim zakresie nie byłaby możliwa".

W 2018 roku Dorota Świtoń wspominała zaangażowanie swojego męża w rozmowie z portalem Polskiego Radia. Zobacz rozmowę: 

Instytut Pamięci Narodowej przypomniał, że 16 grudnia 2016 roku Dorota Świtoń została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności.

Wzz_663x364.jpg
Wolne Związki Zawodowe - zobacz serwis specjalny

8 grudnia 2015 roku wdowa po Kazimierzu Świtoniu przekazała do katowickiego Archiwum IPN dokumenty z prywatnych zbiorów twórcy Wolnych Związków Zawodowych, wśród nich grypsy z więzienia, listy z okresu internowania i testament polityczny Kazimierza Świtonia.

IAR/bm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem