Historia

Walczył z "dyktaturą ciemniaków"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 10:00
Stefan Kisielewski był człowiekiem renesansu, pisał książki, w tym powieści kryminalne, felietony i utwory muzyczne.
Audio

7 marca mija 100. rocznica urodzin Stefana Kisielewskiego, pisarza, publicysty, kompozytora, krytyka muzycznego i pianisty. Kisielewski był człowiekiem renesansu, pisał książki, w tym powieści kryminalne, był autorem licznych publikacji, a także wielu utworów muzycznych.

Przez kilkadziesiąt lat pisał artykuły i felietony do "Tygodnika Powszechnego", które sygnował pseudonimem "Kisiel". Działał w opozycji politycznej, należał do sygnatariuszy Listu 34. Był autorem określenia "dyktatura ciemniaków", oznaczającego politykę partii komunistycznej. Użyte przez Kisielewskiego w 1968 roku i głośno skrytykowane przez Władysława Gomułkę, stało się jednym z obiegowych sformułowań PRL. W nagraniach archiwalnych Polskiego Radia zachowały się wypowiedzi Stefana Kisielewskiego, który mówił o dużych wymaganiach, jakie niesie mała forma literacka, czyli felieton.

Zapytany, skąd czerpie pomysły na tematy swoich felietonów, Stefan Kisielewski odpowiadał, że ...z życia.

W ltach 1957-65 był posłem na Sejm z katolickiego koła "Znak". W latach 70. Stefan Kisielewski podpisał list 14. przeciwko represjonowaniu uczestników radomskiego Czerwca. Wydał blisko 30 książek i broszur, z których duża część ukazała się za granicą i w obiegu nieoficjalnym. Są to zbiory szkiców i felietonów - "Polityka i sztuka", "Z literackiego lamusa", "100 razy głową w ścianę". Jego powieści to między innymi, "Sprzysiężenie", "Zbrodnia w dzielnicy Północnej" oraz "Widziane z góry" i" Cienie w pieczarze", "Romans zimowy", "Śledztwo", "Ludzie z akwarium", "Przygoda w Warszawie". W dorobku twórczym miał kilkadziesiąt kompozycji muzycznych, między innymi, symfonie, utwory orkiestrowe oraz kameralne.

W 1990 roku Stefan Kisielewski ustanowił i po raz pierwszy przyznał Nagrodę Kisiela, wyróżnienie za szczególne osiągnięcia zawodowe dla polityka, przedsiębiorcy i publicysty. Po śmierci pisarza, nagrody przyznaje Kapituła. Ceremonia wręczenia nagród odbywa się w warszawskiej kawiarni "Rozdroże" - ulubionym miejscu spotkań "Kisiela".

Stefan Kisielewski zmarł 27 września 1991 roku.

Czytaj także

Stefan Kisielewski: Redaktor Giedroyc stworzył mnie jako pisarza

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 12:30
"Literaci nie zawsze zgodni, ale zawsze okazują szacunek względem siebie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaj świat Kisiela

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 17:40
Na drugą odsłonę cyklu audycji poświęconych wybitnemu prozaikowi, publicyście i krytykowi muzycznemu zapraszają Agata Kwiecińska i Michał Nowak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kompozytor Stefan Kisielewski?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 12:15
Dwójka poleca książkę "Stefan Kisielewski" Małgorzaty Gąsiorowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100. rocznica urodzin Stefana Kisielewskiego z Dwójką

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2011 22:00
Słuchowisko, kompozycje Kisiela i jego gawędy, na koniec zaś – uroczysty koncert "Stefan Kisielewski 1911-1991". Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie światy Stefana Kisielewskiego (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 08:40
Kisiel – znakomity felietonista, kompozytor, wielka indywidualność i wielki talent – obchodziłby 7 marca swoją setną rocznicę urodzin.
rozwiń zwiń