X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Zbrodniarz wróci na ławę oskarżonych

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 03:30
Prokuratura w Bawarii otworzyła nowe śledztwo w sprawie Johna Demjaniuka
Audio

Demjaniuk był strażnika w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze. W maju został już skazany na pięć lat więzienia, a potem uwolniony ze względu na wiek.

Nowe dochodzenie dotyczy postępowania Demjaniuka jako strażnika w obozie koncentracyjnym Flossenbuerg w Bawarii. Pozew, złożony przez profesora prawa karnego Corneliusa Nestlera, który reprezentował we wcześniejszym procesie rodziny ofiar Sobiboru, oskarża 91-letniego Demjaniuka i innego byłego strażnika obozu Flossenbuerg Alexa Nagornego o odpowiedzialność za śmierć 4974 osób w obozie Flossenbuerg między październikiem 1943 roku a grudniem 1944 roku.

Nestler złożył pozew wspólnie z Thomasem Waltherem, śledczym, który doprowadził do postawienia pochodzącego z Ukrainy Demjaniuka przed niemieckim sądem.
Nestler skomentował w rozmowie z agencją Associated Press, że nie należy czynić rozróżnienia między obozami zagłady a obozami koncentracyjnymi. "Z prawnego punktu widzenia nie ma różnicy, czy celem było zamordowanie wszystkich, czy jednej trzeciej ludzi tam przetrzymywanych - oświadczył. - To w dalszym ciągu jest morderstwo". Zaznaczył, że celem pozwu nie jest kolejna kara więzienia dla Demjaniuka, ale otwarcie drzwi do kolejnych ewentualnych wyroków skazujących.

Nagorny zeznawał w poprzednim procesie Demjaniuka przed monachijskim sądem. Kiedy został poproszony o potwierdzenie tożsamości oskarżonego, oświadczył w sądzie, że okazany mu mężczyzna "nie przypomina" Demjaniuka, którego znał.
Dochodzenie prowadzi prokuratura w Weiden, w jurysdykcji której znajduje się były obóz Flossenbuerg. Prokuratura bada tylko sprawę Demjaniuka. Monachijska prokuratura, do której wcześniej trafił pozew, odmówiła postawienia zarzutów Nagornemu, argumentując, że precedensu Demjaniuka nie da się zastosować w przypadku strażników obozów koncentracyjnych.

W maju Demjaniuk został skazany przez monachijski sąd na karę pięciu lat więzienia za udział w zamordowaniu 28 tysięcy Żydów, zgładzonych w Sobiborze w 1943 r. Sędzia uznał za udowodnione, że Demjaniuk był wachmanem w Sobiborze od marca do września 1943 r.

Bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku sąd nakazał uwolnienie skazanego ze względu na jego podeszły wiek i brak możliwości ucieczki. Na wolności Demjaniuk ma oczekiwać na rozpatrzenie apelacji od wyroku, co - zdaniem jego adwokata - może potrwać dwa lata. Demjaniuk przebywał w monachijskim więzieniu od chwili jego ekstradycji z USA ponad dwa lata temu, 12 maja 2009 r.

Obecnie Demjaniuk przebywa w domu opieki na południe od Monachium. Nie może wrócić do rodziny w Ohio w USA, ponieważ został pozbawiony amerykańskiego obywatelstwa i jest bezpaństwowcem.

(pd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będzie przełom w procesie Johna Demjaniuka?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 21:48
Ostatni żyjący rosyjski więzień hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Sobiborze powiedział, że jest w stanie zidentyfikować Johna Demjaniuka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biegły: Legitymacja Demjaniuka autentyczna

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2010 16:24
W toczącym się w Monachium procesie Johna Demjaniuka biegły sądowy potwierdził autentyczność jego legitymacji świadczącej o służbie w SS. Dokument jest głównym dowodem prokuratury przeciwko oskarżonemu o zbrodnie wojenne Demjaniukowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka kara dla 90-letniego Demjaniuka? "Iwan Groźny" odpowie za zbrodnie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 05:15
Niemiecki prokurator zażądał kary sześciu lat więzienia dla 90-letniego Johna Demjaniuka, oskarżonego o zbrodnie wojenne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Demjaniuk wolny mimo wyroku pięciu lat więzienia za śmierć Żydów

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 22:26
Monachijski sąd skazał na pięć lat więzienia 91-letniego Johna Demjaniuka, byłego SS-mana z obozu w Sobiborze, odpowiedzialnego za śmierć 27900 Żydów. Sąd nakazał też jego wypuszczenie do domu z powodu podeszłego wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentatorzy: to sprawiedliwy wyrok

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 18:40
- To sprawiedliwy wyrok - zgadzają się w opinii nt. skazania Johna Demjaniuka na pięć lat szef Centrum Wiesenthala i Witold Kulesza. - To wyjątkowo okrutny morderca - opowiada o nim historyk Andrzej Rybak.
rozwiń zwiń