more_horiz
Historia

Czy to ORP "Orzeł"? Grupa ekspertów jest już na Morzu Północnym

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 17:39
Okręt poszukiwawczy ORP "Lech" w ciągu dobry powinien dotrzeć do wraku jednostki, która być może jest legendarnym okrętem podwodnym.
Audio
  • Grupa ekspertów płynie do wraku, który może być ORP "Orłem". Relacja Anny Rębas (Radio Gdańsk/IAR)
ORP Orzeł
ORP "Orzeł"Foto: Witold Supiński, Ludwik Błaszczyk: "Okręty wojenne 1900-1966", Wydawnictwo MON, Warsaw 1967/Wikimedia Commons/CC

Termin rozpoczęcia prac, jak i harmonogram działań są tajne. Dziennikarka Radia Gdańsk Anna Rębas ustaliła, że zanim pod wodę zejdą nurkowie, obiekt zostanie zbadany przez sonar i pojazdy podwodne.
- Nurkowie będą operować na głębokości około 70 metrów w parach. To będzie skomplikowana operacja. Morze Północne to akwen kapryśny pod względem pogodowym. Do tego na jego dnie znajduje się wiele wraków - powiedział wcześniej rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej, kmdr por. Bartosz Zajda.
Wstępne oględziny obiektu, przy wykorzystaniu pojazdu podwodnego, przeprowadził wracający do Polski z misji przeciwminowej NATO na Atlantyku niszczyciel min ORP "Czajka". Pomiary sonarowe nie dały jednoznacznej odpowiedzi, czy spoczywający na dnie wrak to ORP "Orzeł". Z dotychczasowych ustaleń wynika, że obiekt jest okrętem podwodnym, a jego długość jest zbliżona do ORP "Orzeł".
Poszukiwania polskiego okrętu podwodnego zaginionego w czasie drugiej wojny światowej trwają bezskutecznie od wielu lat.
Historia w serwisie polskieradio.pl>>>
Wielka ucieczka "Orła"
ORP "Orzeł" był jednym z najnowocześniejszych okrętów podwodnych w chwili wybuchu II wojny światowej. Jego budowa w holenderskiej stoczni De Schelde została w dużej mierze sfinansowana ze składek polskiego społeczeństwa w ramach Funduszu Obrony Morskiej.
15 września 1939 roku okręt wszedł do estońskiego portu w Tallinie, gdzie został internowany. Władze estońskie naciskane przez Niemców nakazały rozbrojenie okrętu. Został on także pozbawiony map morskich i pomocy nawigacyjnych.
W nocy z 16 na 17 września 74 lat temu ORP "Orzeł" rozpoczął słynną, trwającą 27 dni ucieczkę. Operacja ta uznawana jest za największe na świecie osiągnięcie w działaniach i taktyce okrętów podwodnych. Załodze ORP "Orzeł" udało się dopłynąć do portu Rosyth w Wielkiej Brytanii po wielu trudnych sytuacjach wojennych i pomimo braku map, które nawigator okrętowy odtwarzał z pamięci i na podstawie świateł latarni morskich.
Jednostka po dotarciu do Wielkiej Brytanii działała u boku aliantów, walcząc z hitlerowską Kriegsmarine. Okręt patrolował akweny Morza Północnego. Wsławił się m.in. zatopieniem niemieckiego transportowca "Rio de Janeiro" transportującego wojska niemieckie zmierzające do inwazji na Norwegię. W ostatni swój rejs ORP "Orzeł" wyszedł 23 maja 1940 roku. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach nie powrócił z morza.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem