more_horiz
Historia

Wrak okrętu na Morzu Północnym to nie ORP "Orzeł"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 13:14
Poszukiwania, które prowadził na morzu Północnym ORP Lech zakończyły się fiaskiem. Wrak, który zbadano nie jest polskim okrętem podwodnym, który zaginął podczas wojny w 1940 roku.
Audio
  • Komandor podporucznik Piotr Adamczak z Marynarki Wojennej RP o poszukiwaniach wraku okrętu ORP "Orzeł" (IAR)
ORP Orzeł
ORP "Orzeł"Foto: Witold Supiński, Ludwik Błaszczyk: "Okręty wojenne 1900-1966", Wydawnictwo MON, Warsaw 1967/Wikimedia Commons/CC

Komandor podporucznik Piotr Adamczak z Marynarki Wojennej RP powiedział IAR, że po dokładnym zbadaniu wraku specjalistycznym sprzętem okazało się, że na pewno nie jest to ORP "Orzeł".  Dzięki zakończonej operacji wykluczyliśmy kolejną hipotezę, ale - jak deklaruje komandor Adamczak - Marynarka Wojenna nie poprzestanie w poszukiwaniach. W tej chwili nie ma jednak alternatywnej hipotezy, gdzie należy szukać wraku "Orła".

ORP "Orzeł" został zbudowany w holenderskiej stoczni i został sfinansowany ze składek społeczeństwa. W chwili wybuchu II wojny światowej był jednym z najnowocześniejszych okrętów podwodnych. We wrześniu 1939 roku okręt został internowany w porcie w Tallinie, z którego uciekł. Załoga dopłynęła do Wielkiej Brytanii, by walczyć z Niemcami. W swój ostatni rejs, z którego już nie wrócił, ORP "Orzeł" wyszedł w maju 1940 roku.

mr