more_horiz
Historia

Gdzie jest czarny neseser? Co Niemcy zrabowali Polskiemu Radiu?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 05:50
Okupanci zrabowali niemal całe mienie należące do warszawskiej rozgłośni. Zniszczeniu uległy najprawdopodobniej wszystkie z 9200 płyt z nagraniami. Najpewniej przetrwały jedynie nośniki z przemówieniami i komunikatami nagranymi we wrześniu 1939 roku. 
Jaką własność Polskiego Radia zrabowali Niemcy?
Jaką własność Polskiego Radia zrabowali Niemcy?Foto: Polskie Radio/mat. promocyjne

Niemiecka okupacja charakteryzowała się grabieżą na niespotykaną dotąd skalę. Do dziś nie udało się odzyskać niezliczonych przedmiotów wywiezionych z Polski, wliczając w to bezcenne dzieła sztuki.

Grabież nie ominęła też zasobów Polskiego Radia. Przejęcie własności Polskiego Radia było zgodne z warunkami kapitulacji stolicy i odbyło się 30 września 1939 roku. Przekazania dokonywał Edmund Rudnicki, dyrektor naczelny rozgłośni. Dowództwo Obrony Warszawy reprezentował kapitan Marian Suski. Niemców reprezentowali sierżant Fastenberg z Ministerstwa Poczty Rzeszy i Eberhard Taubert, wysoki urzędnik niemieckiej propagandy. Ten drugi wdrożył proceder konfiskaty sprzętu i systematycznego niszczenia płyt należących do rozgłośni.

Ogromna większość utrwalanych od 1934 roku zapisów dźwiękowych uległa zniszczeniu. Wyjątkiem są bezcenne nagrania z września 1939 uratowane przez pracowników Polskiego Radia.

***

Polskie Radio zainicjowało w piątek, 6 maja, narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?” wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Część odnalezionej kolekcji – w postaci 93. metalowych płyt gramofonowych – została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu.

Premiera albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" jest dla Polskiego Radia jednocześnie impulsem do rozpoczęcia poszukiwań brakującej części kolekcji płyt – akcja opatrzona została hasłem: "Gdzie jest czarny neseser? Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku".

Więcej informacji po adresem czarnyneseser.pl

mat. prasowe/bm