more_horiz
Historia

Gdzie jest czarny neseser? Przemówienia Stefana Starzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 05:45
Od 8 września 1939 roku, czyli od początku oblężenia Warszawy, aż do 23 września, prezydent Stefan Starzyński występował codziennie na antenie Polskiego Radia
Stefan Starzyński na antenie Polskiego Radia
Stefan Starzyński na antenie Polskiego RadiaFoto: Polskie Radio/mat. promocyjne

Starzyński motywował mieszkańców miasta do obrony, podtrzymywał ich morale i udzielał wskazań jak mają zachowywać się w trudnej sytuacji wymuszonej atakiem Niemców. Ostatnie jak dotąd odnalezione przemówienie prezydenta Starzyńskiego pochodzi z 20 września.

– To wojna, której celem jest zniszczenie pamiątek narodowych i zdobyczy kulturalnych, w której giną tysiące kobiet niewinnych i dzieci polskich, starców i mężczyzn, cywilnej ludności nie biorącej w wojnie udziału – powiedział wówczas na antenie Polskiego Radia.

***

Polskie Radio zainicjowało w piątek, 6 maja, narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?” wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Część odnalezionej kolekcji – w postaci 93. metalowych płyt gramofonowych – została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu.

Premiera albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" jest dla Polskiego Radia jednocześnie impulsem do rozpoczęcia poszukiwań brakującej części kolekcji płyt – akcja opatrzona została hasłem: "Gdzie jest czarny neseser? Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku".

Więcej informacji po adresem czarnyneseser.pl

mat. prasowe/bm