X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

71 lat temu powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 05:40
– Towarzysze! Obecny kongres zjednoczeniowy to wielkie i radosne przeżycie dla każdego człowieka pracy w naszym kraju – mówił 15 grudnia 1948 prezydent Bolesław Bierut. – Na tę chwilę, wielką i radosną długo czekała cała polska klasa robotnicza.
Audio
  • Przywitanie uczestników I zjazdu PZPR przez prezydenta Bolesława Bieruta, z cyklu "Głosy naszej historii” (15.12.1948)
  • O powstaniu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej mówi historyk dr Dariusz Stola, aud. Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej – Polska” (18.11.1996)
I Zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), od lewej: minister przemysłu i handlu Hilary Minc, prezydent Bolesław Bierut, premier Józef Cyrankiewicz,
I Zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), od lewej: minister przemysłu i handlu Hilary Minc, prezydent Bolesław Bierut, premier Józef Cyrankiewicz, Foto: PAP/CAF (21.12.1948)

71 lat temu, 14 grudnia 1948 roku, rozpoczął się kongres zjednoczeniowy Polskiej Partii Socjalistycznej i Polskiej Partii Robotniczej. Powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, która rządziła Polską Ludową nieprzerwanie, aż do częściowo wolnych wyborów w 1989 roku. PZPR była nie tylko partią, ale przede wszystkim organem administracyjnym wpływającym na wszystkie dziedziny życia społecznego i gospodarkę. W szczytowym momencie liczyła 3 miliony członków i kandydatów.

Z PPS i PPR

Rozkład sił w PZPR nie był równy, de facto nowa partia była przedłużeniem PPR-u.

– Kongres zjednoczeniowy w 1948 roku był zwieńczeniem dłuższego procesu – mówił historyk dr Dariusz Stola w aud. Katarzyny Kobyleckiej w 1996 roku. – W gruncie rzeczy był to pewien akt rytualny. Opera ku czci nowo powstałej partii, przewodniczącego Bieruta i oczywiście Józefa Stalina. 

Żeby osłabić znaczenie dawnego PPS-u w nowej partii przyjęto uchwałę o wykluczeniu członków stanowiących tzw. chwiejny element. Co ciekawe, to PPS był procentowo bardziej robotniczą partią niż PPR.

Jedna partia, cała władza

Zjazd zjednoczeniowy odbył się w dniach 15-21 grudnia 1948 w auli Politechniki Warszawskiej.

– Z wyrazami serdecznych i gorących uczuć braterstwa we wspólnej walce przybyli na nasz kongres przedstawiciele mas pracujących partii komunistycznych – witał wszystkich Bolesław Bierut. – Zarówno z najodleglejszych, jak i z najbliższych krajów świata, z delegacją bohaterskiej i przodującej komunistycznej partii ZSRR na czele.

Aż do wyborów w 1989 roku PZPR miała status partii państwowej. Najważniejszą rolę w PZPR pełniły: Komitet Centralny, Biuro Polityczne oraz ich sekretariaty. Od woli partii zależała obsada najważniejszych stanowisk we wszelkich instytucjach państwowych.

Bolesław Bierut przemawiał na kongresie przez pięć godzin.

– Tylko klasa robotnicza zdolna jest stanąć na czele mas wyzyskiwanych i uciskanych – mówił nowy szef partii do zebranych. – Potrafi znieść zwyrodniały system kapitalistyczny, wyzwolić na zawsze całe społeczeństwo od wyzysku, ucisku i walk klasowych; zbudować nowy system wytwarzania, oparty o świadomą gospodarkę planową. Już 100 lat temu była to teoria naukowa, dziś jest to rzeczywistość.

Jak rodziła się PZPR? - posłuchaj archiwalnych dźwięków z 1948 roku.


mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poprawki nanosił Stalin, ostateczną wersję opracował Bierut

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 06:00
Dziś mijają 62 lata od uchwalenia Konstytucji PRL. Posłuchaj archiwalnych oraz współczesnych nagrań radiowych poświęconych temu fasadowemu dokumentowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Mikołajczyk – bohater czy tchórz?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 05:40
Czy polityk powinien walczyć o dobro kraju za wszelką cenę, nawet za cenę własnej wolności, czy życia? Dziś trudno rozstrzygnąć ten dylemat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Likwidacja Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 05:45
7 grudnia 1954 roku reżim komunistyczny w Polsce ogłosił sensacyjny dekret o likwidacji znienawidzonego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
rozwiń zwiń